Yüz yüze eğitim yarın başlıyor! İşte öğrenci ve öğretmenleri bekleyen yeni dönemin ayrıntıları

18 milyondan fazla öğrenci ve 1 milyon öğretmen, 6 Eylül Pazartesi günü uzun bir ortadan sonra yüz yüze bir halde ders başı yapacak. Öğrenci ve öğretmenlerin sıhhati içinse koronavirüs salgınına yönelik önlemler alındı, kimi kısıtlamalar getirildi.

12:42:33 | 2021-09-05
İSTANBUL ( Star Haber ) - Okullarda hijyen kurallarına azami derecede itina gösterilecek. Öğrencilerin, öğretmenlerin ve başka okul çalışanlarının hijyen eserleri okul tarafından sağlanacak. Sınıfta pozitif vaka görülmesi durumunda öğretmen dahil tüm sınıf 14 gün boyunca karantinaya alınacak. Velilerin bu süreçte mümkün olduğu kadar okul bahçesi ve okul içerisine girişlerine müsaade verilmeyecek. Ders mühletleri, sınıf boyutları ve öğrenci sayısı da dikkate alınarak 40 dakikayı aşmayacak biçimde planlanacak.

AŞISIZ ÖĞRETMENLER HAFTADA 2 KERE TEST YAPTIRACAK

Tedbirler kapsamında öğretmen ve okul çalışanlarından aşı olmayanlara haftada 2 defa PCR testi yapılacak. Öte yandan Sağlık Bakanlığınca yüz yüze eğitim kapsamında istenecek zarurî PCR testleri, devlet hastanelerinde ücretsiz yapılacak.

Ortak alanlarda toplumsal aralık kuralına dikkat edilecek. İçişleri Bakanlığı okul ve etraflarında güvenlik tedbirlerini en üst düzeye çıkaracak.

6 Eylül Pazartesi günü eğitim öğretim yılına başlanacak, 21 Ocak 2022'de birinci devir son bulacak. Birinci periyot orta tatili, 15 Kasım 2021 Pazartesi başlayacak ve 19 Kasım 2021 Cuma sona erecek. Yarıyıl tatili, 24 Ocak 2022 Pazartesi başlayıp 4 Şubat 2022 Cuma tamamlanacak. İkinci periyot, 7 Şubat 2022 Pazartesi başlayacak ve 17 Haziran 2022 Cuma sona erecek.

OKULUN BİRİNCİ GÜNÜ TOPLU TAŞIMA ÜCRETSİZ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin açıklamasına nazaran, 6 Eylül Pazartesi günü okulların açılışı münasebetiyle trafikte aksama yaşanmaması ismine çeşitli tedbirler alınacak. Bu tedbirlerle birlikte, 6 Eylül Pazartesi günü toplu taşıma araçlarının ücretsiz olacağı da bildirildi. Ayrıyeten Pazartesi gün uzunluğu servis araçları belediyeye bağlı otoparklardan ücretsiz faydalanabilecek. Yolda kalan araçlar için çekiciler yollarda hazır bekletilecek.

 
ETİKET :  yüz yüze eğitim başlıyor

Tümü