Yurt dışı seyahati için Covid-19 testi nerede ve nasıl yapılacak...

Koronavirüs salgını gölgesinde yabancı turistleri ağırlamaya hazırlanan Türkiye'de yetkililer, turistlerin ülkelerine dönüşü için gerekli Covid-19 testleri için bazı ayrıntıları açıkladı.

Yurt dışı seyahati için Covid-19 testi nerede ve nasıl yapılacak...
27 Haziran 2020 - 12:48
Reklam

Avrupa Birliği (AB) 1 Temmuz'dan itibaren bazı ülkelere dış sınırlarını açıyor. Türkiye'nin AB'nin sınırlarını açtığı ülkeler arasında bulunup bulunmadığı henüz kesinlik kazanmadı ancak Türkiye Avrupalı turistler için hazırlıklara başladı.

Türkiye'ye gelen turistlerin ülkelerine dönüşünde 14 günlük karantina uygulamasıyla karşı karşıya kalmaması için toplam 130 Covid-19 test merkezi açıldığı belirtildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, sınır kapıları ve havaalanlarında yer alacak test merkezlerinin İstanbul, Antalya, İzmir, Dalaman gibi yoğun bölgelerde 1 Temmuz'dan itibaren, diğer bölgelerdeyse 15 Temmuz'dan itibaren hizmet vermeye başlayacağını bildirdi.
 

Covid-19 testi nerelerde yapılıyor?

Almanya ve Avusturya gibi Avrupa ülkelerinin Türkiye'de yapılan Covid-19 testlerini kabul edeceği açıklandı. Bu sayede Türkiye'de yaptırdıkları Covid-19 test sonucunu ülkelerindeki yetkililere iletenler 14 günlük karantina sürecini atlayabilecek...
 

Bununla birlikte bu testlerin kabul edilmesi için bazı şartlar var. Turistlerin Covid-19 testlerini Türkiye'den ayrılmadan önce yaptırmaları ve sonucunu yaşadıkları ülkelere 48 saat içinde vermeleri gerekiyor. Bu testleri dönüş yolunda yaptıracaklar sınır kapılarındaki ve havaalanlarındaki test merkezlerinden yararlanabilecek.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, turistlerin istedikleri zaman Covid-19 testi yaptırabilmeleri için sağlık ocaklarına da yazı gönderildiğini açıkladı.

TBMM Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Alt Komisyonu Başkanı Zafer Sırakaya, dönüş yolunda uzun kuyrukların oluşmaması için vatandaşların, Covid-19 testlerini, Sağlık Bakanlığının internet sitesinde yer alan yetkilendirilmiş test merkezlerinde yaptırarak sınır kapılarına yönelmeleri tavsiyesinde bulundu.

Turistler için Covid-19 testlerinin ücreti ne kadar?

Covid-19 testlerini hastalık belirtisi gösterenler ücretsiz olarak, belirti göstermeyenlerse 110 Türk Lirası (yaklaşık 15 euro) karşılığında yaptırabilecek.

Bununla birlikle Covid-19 test merkezlerinde ödeme alınmayacak. Bunun yerine Halkbank'ın ilgili hesap numarasına havale yoluyla ödemelerini yapan turistler, test merkezlerine bu işlemin dekontuyla gidebilecek.
 

Sonuçlar ne zaman çıkıyor?

Yetkililere göre, Covid-19 test sonuçları yapıldıktan 2 saat sonra erişilebilir olacak.

Sonuçların, e-Devlet'te yer alan e-Naviz uygulamasının raporlar kısmına yapıldığı gün içinde yükleneceği belirtiliyor.

Sırakaya yurt dışında yaşayan Türklere şu tavsiyede bulunuyor: "Vatandaşlarımız Türkiye'ye gelmeden önce yaşadıkları ülkelerin Türkiye büyükelçiliklerinden veya konsolosluklarından ya da ülkeye gelir gelmez herhangi bir PTT noktasından e-Devlet şifrelerini alırlarsa test sonuçlarına e-Devlet üzerinden rahatlıkla ulaşabilirler."

Türkiye'ye gelenlere test yapılacak mı?

Bakan Ersoy, Türkiye'ye giriş yapan turistlerin tamamının vücut ısılarının ölçüleceğini, 37,8 derece ve üzeri çıkması halinde ya da belirti göstermeleri halinde test merkezinde Covid-19 testi yapılacağını söyledi. Ersoy bu testlerin ücretsiz olacağını ifade etti.

Türkiye'ye gelen ve ateş/belirti göstermeyenlere test yapılmayacak.
Kaynak: https://tr.euronews.com/2020/06/27/yurt-disi-seyahati-icin-covid-19-testi-nerede-ve-nasil-yapilir


Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum