Yiğit Caner ERTOŞİ

Yiğit Caner ERTOŞİ

yigit@starhaber.tv

“İki Yüzlülükten Kurtulmanın Sırları “

Şimdi sana aslında çok aşikar olduğun bir davranış biçiminden söz edeceğim, bakalım

Anımsayacak mısın ?

Mutlaka hayatında birkaç defadan fazla buna tanıklık etmişsindir, başkalarına da tanık olmasına vesile olmuşsundur. Bir aile dostunun evine yemeğe yada kahveye gittiğiniz günlerden birini hatırlamaya çalış. 3. Bardağınızı içmişsiniz, dördüncü çayınız gelmiş önünüzdeki sehpanıza. Eski zamanın kalmadığından şimdiki dostlukların dost olmadığından yakınıyorsunuz…

Dostlukların dostluklarının kalmadığından yakınıyorsunuz.

Sonra karşınızda tekli koltukta oturan aile dostunuz çayından bir yudum alıyor bardağı yanı başındaki zigon sehpaya koyarken sol elindeki sigarasının uzamış külünü üzerine döküyor hemen elinin tersiyle dökülen külleri savuşturuyor. Sözlerine ara vermeden devam ediyor “Aynen öyle şimdi bakıyorsun adamla bir odada can ciğer diye sohbet ediyorsun yan odaya geçiyor arkandan canını ciğerini…..demediğini bırakmıyor iki yüzlü olmuş insanlar”

Diye sana üzüntüsünü belirtiyor, akabinde senden ortak muzdaripliğini destekleyici cevap geliyor.

“Al bendende o kadar dostum insanlar gerçekten ne kadar iki yüzlü beş para etmez olmuşlar, yüzümüze farklı arkamızdan ayrı konuşuyorlar, gerçek dost kalmadı öyle namussuz bir devirdeyiz”

 Dersin ve çay bardağını önünden alıp yenisini getirmek için elini uzatan evin hanımına, sen o Nobel ödülüne aday dost canlısı yüzüne takındığın mimiklerinle, “yenge vallahi içemem daha hem zaten geç oldu kalkmamız lazım çocukların okulu var yarın” gerekli bahanenizi de kullanıp arabanıza biner evinizin yolunu tutarsınız.

Evinize varmışsınız ve derin uykunuza dalmışsınız, aile ziyaretinize gittiğiniz dostlarınızda muhtemelen sizden 10 dakika evvel uyumuştur. Ortalığı toplayıp bardak, tabakları yarın yıkamak üzere tezgahın üzerine bırakıp, son sigarasını söndürdüğü kahve fincanı da geceden nasibini almıştır. Dişlerin fırçalanması, makyaj temizleme jelinin azaldığını fark edişini derken onlarda uyumuşlardır kesin.

Buraya kadar her şey çok normal, normal olmayanları kaçırdın çünkü farkında olmadın. O yüzden bu diyaloğu geriye sarıyoruz ve biraz daha başına gidip gözden kaçanları buluyoruz.

Sohbet geriye alınıyor lütfen bekleyiniz…..

Kesin uyumuşlardır- - - -- - - - - - --  dişlerinin ----- bardak---------------- tabaklar- ------

Gider – evinize --- külleri elinde savuşturur---ösdlkjgmlkajhgisdakvşidsköbş,çweğ,lpgpğsdalb-….

Heh burada durduralım diyaloğu yeteri kadar geriye aldık sanırım. Buradan ibaret yatağınıza kadarki zaman sürecinde buraya yazmadığım yüzlerce sohbetin eksik oluşunu fark etmedin mi ?

Hangileri mi ?

Şunlar!

Birbirinize çocuklarınızın eğitim hayatını anlatırken oldukları gibi değil, olmasını istediğiniz gibi anlattığınız tarafınız.  Kedi köpek gibi kavga ederken o mutlu karı koca sahnelerini oynamanız.

Borç batağındayken işlerin iyi çok şükür olduğunu ne diye yalan söyleme ihtiyacı duydunuz ? Peki ya birbirinizin ayrı siyasi görüşünüze saygı gösterirken içinizden niye küfür ettiniz ki ?

Yada eşleriniz mutfakta kadın, kadına konuşurken neden kocalarını çekiştirip dert yandılar ki peki ya kocaları o sıra neden evlendiklerinin pişmanlığını mizahla betimleyip karılarının arkasından öteki odaya gittiklerinde dedikodularını yaparak etek giyseler çok yakışacak bir hal aldılar ki ?

Bitmedi. !

Sonra evlere dağılınca, önünüze emekle hazırlanıp getirilen yemeği bir gurmeden daha acımasız bir şekilde ne diye eleştirdiğiniz ? Ve evlere dağılınca kendi aranızda birbirinizi dedikodu yapmak uğruna el insanlarıyla birbirinizin kepaze yanını kepaze şekilde pazarladığınızı unutup üzerine pazarladığınız kişilerin,  gıybetini yatak muhabbetinize,  taşıyarak dostlarınızı da satılığa çıkarmış oluyorsunuz.  Aile ziyareti dostluk ibaresi adı altında gerçekleşen bir gecede iki, yüzlü insanları eleştiren yüzlerce yüzün yüzsüzlüğüne bak hele.

Yüzdük yüzdük yüzsüzlüğünüze geldik.

Biliyorum canım sen böyle birisi değilsin, herkes için genelleme yapmam doğru bir şey değil. O yüzden bende bu dediğine katılıyorum ve parantez açıyorum ( Bu metin hayatında hiç misafirliğe gitmemiş insanlar hariç düzenlenmiştir.  Bak şimdi senin yüzünün kızarmadığını görünce pişkinliğine benim yüzüm kızardı.

Bu arada yüzsüzlüğünü kapatmak için diğer yüzsüz arkadaşlara  bir fondöten markası yada yüzsüzlüğünü iz bırakmadan tahriş etmeden tıraşlayacakları bir tıraş bıçağı markası tavsiyen var mı ?

Tavsiyeni bilmem ama benim derinlemesine yüzünüzdeki sahte mimikleri ve görünmeyen maskenizi temizleyecek bir önerim var sizlere,  herkesin evinde bulunan musluk suyu ile gusül abdesti alın ve tövbe edip, Allaha dua etmek için açtığınız ellerinizi “Allah’ım beni insan yap” dedikten sonra ellerinizi yüzünüze ovuşturup Amin kelimesiyle senkronize edin.  Artık yeni ve tertemiz yüzünüzle aynadaki gözle görünür şekildeki değişimin farkına tanıklık edin.

Sıhhatler Olsun…

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Münevver serdengeç @Elzem

19 Ekim 2018 02:37

Hepimizin okuması için elzem bir makale olmuş sohbeti geri alma bölümüne bayıldım ilk ne oluyor yahu dedim ama sonrasında gülümsedim :)

Son Yazıları Tüm Yazıları

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

www.starhaber.tv Çözüm Medya Grup kuruluşudur.

www.starhaber.tv haber sitesinin Star Gazetesi ve Star Televizyonuyla hiç bir ilgisi yoktur.