BEN BİR KEKEMEYİM
Reklam
Reklam
Yasemin TEKİN

Yasemin TEKİN

UZM. DİL VE KONUŞMA TERAPİSTİ

BEN BİR KEKEMEYİM

14 Mayıs 2019 - 10:56

Konuşurken bazen sesleri, heceleri, sözcükleri tekrarlıyorum, gereksiz yerlerde duraklıyor ve uzatmalar, takılmalar yapıyorum. Konuşmaya başladığımda insanlar bu durumla ilk kez karşılaşmış gibi şaşkınlıkla bazen de acıyan gözlerle bakıyorlar.Yardımcı olmak için de sözümü bitirmemi beklemiyor tamamlıyorlar yada hiç etkisi olmayan yavaş konuş derin nefes al gibi yönergeler veriyorlardı..27 yaşında idim ve hiç kız arkadaşım olmamıştı. Bu durum benim canımı iyice sıkıyordu ve yardım almaya karar verdim. Sonrası ne mi oldu?
                Bu konu üzerine eğitim alan uzmanların olduğunu öğrendim, Araştırma yaptım ve bir dil ve konuşma terapistine gittim. Başlarken açıkçası çok inancım yoktu lakin inanmaktan ve başarmaktan başka da çarem olmadığını biliyordum. Düzenli terapilere gittim. Ve sonuç inanılmazdı kendime güvenim geliyor artık akıcı bir şekilde konuşabiliyordum. Çok nadiren takılmalarım oluyor o durumlarda da terapistimin önerdiği teknikler aklıma geliyor hemen konuşmamı yeniden düzenliyordum.
En güzeli ise artık bir kız arkadaşım vardı  insanlar nasıl söylediğime değil ne söylediğime odaklanmaya başladıklarını görmekse muhteşem bir duyguydu.
Kekeme ilk Konuşmanın akıcılığı ıle ilgili bir iletişim bozukluğudur. Akıcı konuşmada ritm ve zamanlama çok önemlidir. Uygun olmayan duraklamalar tekrarlar uzatmalar bloklar konuşmanın doğal akışını etkiler. Bu durumlarda bireyin ne konuştuğundan çok nasıl konuştuğu dikkat çekmeye başlar. Kekeleyen kişi bunu fark ettiğinde akıcı konuşamama güçlüğüne bir de korku ve endişe eşlik eder hatta 2.cil davranışlar dediğimiz kontrolsüz yüz ve vücut hareketleri birlikte görülür.
 
Örnek verecek olursak;
-Gergin ya da normal olmayan tam sözcük tekrarları (sen-sen-sen-sen-sen geliyor musun )?
-Gergin ve telaşlı sesin şiddeti, perdesi ya da hızında değişiklik ve hece tekraları (be-be-be-be-be-ben )
-Kelime içerisindeki bir sesin uzatılması (Neeeeeeeden geldin)
-Hiç sesin çıkmadığı ve hava akışının durduğu bloklar(bende-----------------------gelebilirmiyim)
 Çocuğunuz cümlelerin .%10’undan fazlasında kekeliyorsa, konuşmaya gerginlik ve telaş eşlik ediyorsa, belli sesleri sözcükleri söylemekten kaçınıyorsa, ya da konuşmaya başlamadan fazladan sesler ekliyorsa,
Mutlaka bir dil ve konuşma uzmanının görmesi iyi olacaktır.
KEKEMELİK KADER DEĞİL ………………

Yasemin TEKİN
UZM. DİL VE KONUŞMA TERAPİSTİ
 
 
                                                                                              
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum