YAZILMALIYDI(!)
Sebahat ŞAHİN

Sebahat ŞAHİN

YAZILMALIYDI(!)

08 Temmuz 2018 - 11:10

Tecavüz!

İnsanlığın yüz karası; kadın, erkek, çocuk demeden, toplumun her yaşta insanını ilgilendiren ve hatta hayvanlarının dahi maruz bırakıldığı bir tür vahşet!

            Bu vahşet; yüzleşmekle, yok saymakla ve üstünü örtmekle çözemediğimiz en büyük insanlık ayıbımızdır! Ve maalesef; insanın cinselliğini sağlıklı koşullarda yaşayamadığı her toplumun ortak sorunudur...

            Cinselliğin tabu olarak görüldüğü toplumlarda, cinsel saldırılar gizli kalır. Ayıplarla günahlarla büyütülen bir çocuk, böyle bir saldırıya maruz bırakıldığında, susmayı tercih edecektir. Tecavüzcüler bunu bildiklerinden, kurbanlarını ailesine söylemekle tehdit ederler.

            Peki, erkeklerin tecavüz eylemi nerede başlıyor? Her zaman yaptığım gibi, bu sefer de sorunun köküne inmekte fayda görüyorum. Çünkü bana göre tecavüzcülerimizi kendimiz yetiştiriyoruz. Evet, evet yanlış duymadınız! Onları bu toplumun kadın ve erkekleri, bizler yetiştiriyoruz. Biz; anneler ve babalar... Erkek çocuklarını dünyaya gözünü açar açmaz “erkektir” diye yere göğe koymazken, kızların kucağında cinsiyetinden ve cinselliğinden doğan bir ton yükle büyütmüyor muyuz?

            Psikolojik şiddet, fiziksel şiddet, kadınların haklarını hiçe saymak ve ayrımcılık!.. Bunların her birinin yapılmasının mübah olabildiği yani normalleştirildiği durumlarda ise sıra tecavüze geliyor. Yani zarar verme eylemi saldırganlığa dönüşüyor.

            Erkeklerin hormonal nedenlerle cinselliklerini kontrol edememe diye bir sorunları yok. Sokakta yürüyen bir erkek birden bire bir kadına tecavüz etmiyor. Bu hastalıklı beyinler planlayarak gerçekleştiriyorlar eylemlerini. Ve uygunsuz bir davranış olduğunu bildiklerinden, gizli örtülü ve başkalarının duymayacağı şekilde...

           Ne yazık ki çocuklarımızın yakından tanıdığı komşusu akrabası ve hatta birinci dereceden yakınlarından çıkabiliyorbu hastalıklı ruhlar.

            Cinsel istismar faillerine Pedofil (Sübyancı cinsel sapkın) diyoruz ve bunlar çoğunlukla erkektirler. Pedofili yetişkin bir kimsenin çoğunlukla çocukları çekici bulması ve cinsel dürtülerinin çocuklara yönelik olmasına neden olan psikoseksüel bir rahatsızlıktır. Pedofiller öz güvenleri eksik insanlardır ve çocuklarla ilişkiyi yetişkinlere oranla daha az tehdit edici bulurlar. Hem karşıt cinsine hem de kendi cinsine eğilim gösteren bu insanlar, toplumun her kesiminde kabul görmüş meslek erbabı ya da kenar mahallede yaşayan sıradan bir insan olabilir.

            Bu konuda yazılacaklar tarafımdan ölçülü bir üslupla dile getirilmesi gerektiğindendir ki; Hayatımın en zor makalesini yazıyorum şu anda. Ben bir anneyim ve bir evlada bunu yaşatan bir insanı elimle dar ağacına götürebilecek duygu halindeyim bu gece. Sosyal medyada ve Ulusal Basında tecavüzcülere “İdam” diye bağıranlara; “İdam bir insanlık suçudur diyebilir miyim?” Peki ya siz, siz diyebilir misiniz? Henüz anasının kucağından yere inmiş bir yavruya bu vahşeti reva gören, tecavüzcüsünden tutun da bu pisliği temizleyemeyecek zihniyete de “idam” istiyorum der çıkarım şu anda. Lakin Türkiye gibi bir ülkenin geçtiği, “büyük sınav” aklıma geldiğinde de susarım... Bana bunu dedirten zihniyetin gerçeğime çektiği perdeyi söker atarım yerinden!  Çünkü dünya genelindeki rakamlar, ne yazık ki bu iğrenç olayın da içinde siyaset kokması, kendimi bildim bileli şahit olduğum bu vehim olaya biraz daha tedbirli yaklaşmak gerektiğini hatırlatıyor bana. Artık düzgün siyasetin değil, algı yönetimlerinin ve kalleşliğin hüküm sürdüğü bu mecrada, bu yavruların uğradığı vahşetin de kullanıldığını gösteriyor bana. Ülkede çıkacak yasanın kimlerin ekmeğine yağ süreceği ve gerçekten amaca hizmet edip etmeyeceği de iyi düşünülmeli. Çünkü bu sorunun çözümü cezasında değil. Hangi cezayı verirseniz verin, caydırıcı olmayacaktır. Öncelik; hastalıklı beyinlerin yetişmesine engel olmaya verilmezse, ne yaparsanız yapın, çözemezsiniz sorunu.

 

            Yukarıda gerekçelerini uzman isimlerin anlatımlarıyla desteklediğim yazımın sonlarına doğru “sözün bittiği yerdeyim”. Daha dün cenazesi bir öğle namazıyla kaldırılan bir bebeğin günahını kim ödeyecek? Sanırım o namazı kıldıran imamın yerinde olmak hiç istemezdim. Yaradan’ın huzuruna çıkıp bu meleği bu hale getirdikten sonra dini ritüelleri yerine getirmek bile, suçun faili olmazsanız bile, ayıbınızdır! Eğitim çekirdek ailede başlar, bu önemli gerçeği unutmadan, evlatlarımızla konuşan, onları gerçekten koruyan kollayan aileler olmak birincil görevimizdir. Çekin ellerinizi yavrularımızın üzerinden. “Sevmeyin kardeşim herkesin çocuğunu”. Gelişmiş ülkelerde birinin bebeğine, çocuğuna sevgi gösterisinde bulunduğunuzda size şüpheci gözlerle bakarlar. Onlar bu gerçekle yüzleşip kuralları koymuşlar. Yapılacak çok şey var; biz en baştan başlayalım ve hem kendimizi hem çocuklarımızı yüzleştirelim bu gerçekle, o zaman korumak da korunmak da daha kolay olacak. Siyasiler mi? Onlara yetkiyi verdik; Şimdi oturup kafa kafaya verip bu meseleyi çözsünler. Çözemedikleri yerde oy da istemesinler. Demokrasi bunun için var! Unutmayalım... Birilerinin toplumu ateşlemek için yaktığı her oduna da öyle körükle gitmeyelim derim! Sorunları ve nedenlerini doğru tespit ederek hep birlikte temizleyelim bu pisliği.  Yoksa hiç ummadığınız bir gerçeğin yaptırımcısı ve birilerinin maşası olmaktan öteye gitmez düşünceleriniz! Hadi şimdi tekrar düşünün; aklınızdan geçenler size mi ait?

Saygılar

Sebahat Şahin

YORUMLAR

  • 0 Yorum