Sebahat ŞAHİN

Sebahat ŞAHİN

sebahat@starhaber.tv

SANDIĞA GİDERKEN...

Yeryüzünde yürüyen bütün hayvanlar ve kanatlarıyla uçan bütün kuşlar da ancak sizin gibi birer ümmettir" 

Enam Suresi 36. Ayet

Din, Allah tarafından konulmuş bir kanundur. İnsanlara, yaratılış gayesini ve varoluş hikmetini bildirir. Yüce Rablerine karşı ne şekilde ibâdette bulunacaklarını öğretir. İyi ve faydalı şeyler yapmaya sevk eder, zararlı işlerden de alıkoyar.

Din, insan aklının kendi kendine sorup durduğu, "Ben kimim, nereden gelip, nereye gidiyorum?" suâllerinintatmîn edici yegâne cevap kaynağıdır.

Din; adâlet, iyilik, fedakârlık, doğruluk, fazilet gibi duyguların hayat membaı, insan vicdanındaki inanma ihtiyacının tam karşılığıdır.

İnsanlar, dinleri peygamberlerden öğrenmişlerdir. Ve bu insanlar kendi vicdanlarındaki eksiği peygamberlerin öğretilerinde ve yaptırımlarında tamamlamaya çalışırlar. Bugün dünya yüzeyinde yaşayan insan sayısı 7.6 milyara ulaşmıştır. Ve bu insanlar kendilerine yaşam alanı açtıkça diğer canlıların yaşam alanlarını daraltmakta ve bunu kendisinde hak görmektedir. Nedir bu hakkı insanoğluna veren? Din mi? Bildiğim kadarıyla “hayır”. Okuyup araştırdığım bütün dinler aksini söylüyor. İnandığım din de öyle...

            Peki yatıp kalkıp dinden, kitaptan bahseden ülkem insanları; Hayvanlar ve hakları konusunda ahkâm kesen mangalda kül bırakmayan o hayvan hakları savunucuları; bu konuda neler yapıyorsunuz söyler misiniz? 

            Ben söyleyeyim; Yaşamımızı adil olarak paylaşamadığımız bu canlar adına sözümona evcil hayvanların başına bir şey geldiğinde “çığlık çığlığa” bağırmaktan başka?

“Aman efendim sorumlularını bulun, asın, kesin!” Bu mudur çözüm? Yahu bir sorun var, hem de çok büyük. Ve bu sorunun çözümü de medeniyetten geçer. Sahiplik duygusundan... Sorumluluktan... Sahiplik duygusu da sorumluluk da o kadar kolay kazanılacak vasıflar değildir. Bunun içindir ki devletler, bakıma muhtaç henüz rüşdünü tamamlamamış bireyleri, tamamlayanlara “sahip çıkma” yetkisi verirler. İnsanoğlunun yavrusu bu statüdedir ve doğumundan on sekiz yaşına kadar da bir ebeveynin kontrolünde yaşar. Çünkü kendi yaşamını korunmasız bir şekilde sokaklarda geçirebilmesi imkansızdır. Çünkü aramızda kötüler, vicdansızlar da vardır ve bu insanlar yavrularımıza zarar verebilirler. Onun içindir ki çocuklarımız ancak ebeveynlerinin yanında güvende ve sağlıklı büyüyebilirler.

            Bunda hepimiz hem fikir olduğumuza göre; gelelim hayvanlara, bu canların, kötülük karşısında sizin evlatlarınızdan farkı nedir, söyler misiniz? Korunmaya, sahip çıkılmaya bu kadar muhtaçken hem de...Hayvan hakları diye salın ortaya, kontrolsüz üremelerine izin verin. Oralarda buralarda kesilip işkence görüp tecavüze uğrasınlar, ondan sonra da kalkın bas bas bağırın “Hayvan Hakları” diye. Geçin bunları(!) Asıl hak; sahipleneceğin kadar hayvanın var olmasını sağlamak. Medeniyet; kontroldür, yasadır! Yasa; yaptırımdır! Başı bozukluk gelişmemiş ülkelerin sorunudur. Yasalar sadece insanın değil tüm canların haklarını korumak üzere olmalıdır. O zaman o ülkenin sokaklarında dolaşan canlar, ister hayvan olsun ister insan, güvenle yaşar.

            Bırakın hayvanları kendi doğalarında özgürce yaşasınlar. Ne şehirler ne de evler hiç bir hayvanın yaşam alanı değildir. Bencilliğimiz onları daracık evlere mahkum etmiş. Hayvan seviyorum diye, apartmanlara mahkum eden zihniyet de aynı zihniyettir. Ve emin olun kendi yalnızlığınıza, çocuklarınızın yalnızlığına da  çözüm değildir bu “mahpus” hayatı. Hayvanları sevelim, hem de çok. Onları yaşam alanlarında özgür, bizim olduğumuz yerlerde ise güvende bırakalım...

Bizi bizden korumaya ne kadar ihtiyaç varsa hayvanları bizden korumaya da o kadar ihtiyaç var. Hadi şimdi tam da zamanı; Yasa koyuculara ve ülkeyi yönetmeye talip olanlara sesleniyorum. Söz sizde;

Anlatın bakalım neler yapacaksınız? Seçimlere ramak kala bu konuda da görüşlerinizi alalım! ...

Saygılarımla

Sebahat Şahin

           

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Mehmet Kızılaslan @Mükemmel ötesi

04 Temmuz 2018 11:33

Saygı değer üstadım, yazınız gerçekten mükemmel olmuş. İzin verirseniz sizi teyit eden iki cümle yazmak istiyorum. Öncelikle hayvanlara yapılan eziyetlere ağır cezaların gelmesi gerekli. Çünkü bu insanlık dışı yaratıklar bu eziyetlere onlarla başlıyorlar ve cezası kaldığını gördükçe, sapıklıkları artıyor, kadınlarımıza ve çocuklarımıza karşı işlemeye başlıyorlar. Sadece bir acizane uyarım olacak. "Allah indinde din İslamdır" ayetine istinaden dinler yok sadece inanışlar vardır. Bütün peygamberler ve kitaplar İslama çağırmıştır. Saygılarımla.

Mustafa Sefa GÜVENİR @Takipçiniz efendim

26 Haziran 2018 20:06

Makalenize bayıldım

Cevher Gümüş @Tebrikler.

20 Haziran 2018 18:20

Büyük gelişme Sebahat hanım. Tebrik ederim. Kontrollü olarak yok edilmeliler den bırakalım rahatça yaşasınlar noktasına gelmişsiniz. Ama Din konusuna hiç girmeden de anlatabilirdiniz. Kötülüklerin anası Dine inanıp da yapmayanlar algısı oluşuyor. Aslında sorun Dine inanmayan yada İnandığını zanneden iblis ruhlu insanları ilgilendiriyor. İki köpeğim, bir kedim ve bir yaralı güvercinim var. Arada konaklamalı gelenler hariç. Ve Dindarım çok şükür. Etrafımda sayısız dindar arkadaşım var herbiri sokakta serçeleri bile düşünen yaratılışa sahip. Bir de dinsiz takımı var ki. Balkonlarına kuşlar gelmesin diye sayısız tedbir alıyorlar. Bence Dindar üzerinden yürümek için alt yapınız yeterli değil gibi gözüküyor. Ya da önyargılarınızı aşamamışsınız. Saygılarımla.

Son Yazıları Tüm Yazıları

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

www.starhaber.tv Çözüm Medya Grup kuruluşudur.

www.starhaber.tv haber sitesinin Star Gazetesi ve Star Televizyonuyla hiç bir ilgisi yoktur.