Mustafa Sefa Güvenir

Mustafa Sefa Güvenir

m.sefa@starhaber.tv

Bugün farklı olacak...

Yok, bugün farklı olacak, gün; onun nalına, bunun mıhına, berikinin nabzına göre şerbet verme günü değil. Bugün muhalefetim ben ama öyle böyle değil, hani yazının başında da yazdım ya; bugün farklı olacak diye, OLACAK! Evet, muhalefetim, muhalefetin ne olduğunu bilmeyen muhalefete ve de ziyadesi ile dondurulmuş her idrake.

            Bütün cevaplar doğru soruların içerisinde sırlıdır diyerek soruyu hemen soruyorum; Nedir bu muhalefet, ne iş yapar ya da ne işe yarar, kime hizmet eder?

            Sanılanın aksine muhalefet, sadece tarafında olan cenaha çalışmaz, o da tıpkı iktidar gibi toplumun tümüne, kısacası millete hizmet eder. İktidarda olan partinin, vekillerinin aldıkları kararları sorgular, oylar, reddeder, kabul eder, bunu yapmak için en geçerli gerekçesi, halkın kendi iradesidir. Muhalefet vekillerinden biri geçtiğimiz aylarda bir açıklama yapıyor; “Biz iktidarın verdikleri her kararın karşısında durmak için varız”

            Ama sayın vekilim demeye yeltenemiyor bile kalemim, zira o kalem, bu talihsiz söylemi yapan şahsa, “Sayın – Vekilim” gibi ön ekler getirerek yazarsa, tutan elden hesap sorar Hak’kın divanında. Böylesi bir zihniyetin, vekil olması şansını buna veren ellerden hesap sorulacağı gibi, sabredin hele bir yazıyorum nedenini…

            İlk evvela bakalım, terminolojideki manası ile muhalefet ne demekmiş;

            Karşı, aykırı duruş…

Evet, zekâ sahibi her kulun anlayacağı manası ile bu manaya geliyor. Peki, akıl sahipleri için böyle mi? Pardon, Akıl ile zekâ aynı şey mi dedi birileri? Zekâ, vicdan filtresi konulmamış akla deniyor ki bahse konumuz bu mesele değil. 

Biz ancak akıl sahibi insanların anlayacakları sözlerimize devam edelim. Karşı ve aykırı duruş sergilemekle mükellef muhalefet ağabeyimiz, bunu kimin, neyin adına yapacak acaba? Hani dedik ya; “Bütün cevaplar doğru soruların içerisinde sırlıdır” diye, o soru geldi işte, yani doğru cevap için doğru soruyu sorduk. Öyle ya, ağabeyimiz iktidara karşı duruş sergiliyorsa, bunu biri ya da birileri adına yapmalı. Acaba iktidarın cenahında yer alan kaynanasına mı gıcık gitmiş, yoksa iktidarın halk tipi jargonunu avam mı bulmuş? Yok, bunlar doğru sorgulama değil, doğrusu şu;

İktidar ne iş yapmalı, ne iş yapıyor? Kısacası iktidar partisi vaatlerini, üstüne düşen vazifeleri yerine getiriyor mu, yatırımları doğru mu, toplumu doğru sevk ve idare edebiliyor mu? Bu soruları, hesaba çekmeyi, parmak sallamayı, “halkın yanındayız, bu millet sadece iktidarın değil, muhalefetin de milletidir” demeyi bırakın;

“Sizin seçmeniniz koyun, cahil, bizim seçmenimiz elit, aydın vesaire” diyen bir muhalefet. Yahu küçümsedikleriniz size göre bu kadar basit ve kolaysa, tavlamanız niye bu kadar zor? Hem sizin işiniz insanları seçmenlerine, katmanlarına bölmek değil ki, millet adına iktidarı yönlendirmek. Madem gün itibari ile yaptıkları her hareket size göre de doğru, biraz vizyonunuzu geliştirip, onları daha iyi neler yapabilecekleri gelecek yatırımlara yön verin, halkın büyük kısmını kendine düşman görmek ya da düşman etmek de neyin nesi?

Bir stadyum dolusu insan ve sahada futbolcular var. Rakip takım, diğer takım oyuncularına çalım atmak, gol atmak yerine, seyirciye çalım atmaya çalışıyor farz edin, ne kadar aptalca değil mi? Sayın muhalefet, artık karşı duruş sergilemeniz gereken seyirciler değil, iktidar bunu idrak edin, zira binlercesine karşı dururken, sadece 11 kişi olduğunuzun fevkine varın bir zahmet. Hem taktik yanlış, hem hedef, hem oyun… Sizler de, bizler de, onlar da tek amaca hizmet için varız; o da bu aziz millettir.

Mustafa Sefa Güvenir / m.sefam@gmail.com

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Halil Güleryüz @Yazarın anlattığı muhalefeti yapan kim?

09 Mayıs 2018 20:44

Yazarın yazdığı muhalefeti yapan anlayışta bir muhalefet olmayınca, muhalefeti de iktidar kendisine yapmaya başladı. Keşke mevcut muhalefet bunun farkına varsa. Mükemmel bir yazı. Allah razı olsun.

Son Yazıları Tüm Yazıları

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

www.starhaber.tv Çözüm Medya Grup kuruluşudur.

www.starhaber.tv haber sitesinin Star Gazetesi ve Star Televizyonuyla hiç bir ilgisi yoktur.