NEDEN ISRARLA EĞİTİM DİYORUZ…
Reklam
Reklam
İnci GEÇKİL

İnci GEÇKİL

NEDEN ISRARLA EĞİTİM DİYORUZ…

05 Kasım 2018 - 11:49

Bir çiçeği sularken ona hayat veririz ve bunun yanında yeni hayatlar yaratırız. Minik bir yüreği hayata hazırlamak da buna benzer. Onlar, hayata güzel hazırlanabilirse ve sarılabilirse arkalarında yaşamaya değer iyi bir gelecek bırakır. Bir toplumun ilerlemesi ve diğer ülkeler arasında söz sahibi olabilmesi için en önemli etkenlerden bir tanesi eğitimdir. Çünkü bireyin davranışlarında değişikliğinin meydana geldiği sürece eğitim denir.

Hayat bize sunulan en güzel armağandır. Bunun değerini de en güzel şekilde bilmek gerekir. Her nefes alışımızda ve verişimizdeki kısacık anı mutluluğa çevirmek gerekir. Bu mutluluğun temelinde ise iyi bir eğitim ve güzel bir gelecekte saklı. Eğitim demek, bilgi demektir ve bilgi sahibi olan insanlar cahillikten uzaklaşarak her şeyin doğrusunu öğrenmektedir. Doğru ve güzel olanı gerçekleştiren, davranışlarına bu bilginin ışığında yön veren bireyler hem bilimsel hem de sosyal alanda ülkelerine pek çok olumlu katkılar sunacaktır.

Eğitimin olmadığı yerde pek çok yanlış bir arada bulunacak ve bu yanlışlar toplumları her zaman geriye götürecektir. Çünkü eğitim bir anlık bir olay değildir. Bir şeyler üretebilmek ve yaşamaya dair değerler ortaya koyabilmek için herkesin iyi bir eğitime ihtiyacı vardır. Günümüzde gelişmiş ülkelerde eğitim ön safhadadır. İyi bir gelişim için eğitim mecburi ihtiyaçtır.Türkiye’deki eğitim olanaklarının diğer ülkelerin gerisinde kaldığını üzülerek belirtmek istiyorum. Özelliklede batı illerine göre Güneydoğu Anadolu Bölgesi eğitim bakımından daha arka planda kalıyor. Bu sadece Güneydoğu Anadolu bölgesinin sorunu değil, bütün bölgelerin sorunu olmalıdır.

Bir kuş bile yavrusunu yuvadan uçururken onu önce eğitir, ona yardımcı olur ve kendi gayesiyle onu yuvadan uçurur. Bizlerde kendi çocuklarımız için bir gaye sarf edebiliyorsak ne mutlu bize. Ne yazık ki çoğu köylerimizde anne ve babalar o kuşun sarf ettiği çabayı gösterip kendi çocuklarını okula göndermiyorlar. Sadece ondört köyde evleri tek tek dolaşan öğretmenler, okula gitmeyen yüz öğrenci tespit etmişlerdir. Kimileri kızlarını okula göndermek yerine tarım işçisi olarak çalıştırıyor. Bazıları kızlarını okula göndermek yerine, onlara ev işi yaptırıyor. Küçük kardeşlerine baktıkları için okula gitmeyenler de var.

Böyle bir zihniyet, yerini aydınlığa ulaşan zihniyetlere bırakmalı. Yerine olgunlaşmaya hazır tomurcuklar yeşermeli. Yenibaharlar yaratılmalı yüreklerde. Bu baharları yaratmak için bütün yürekler aynı anda çarpmalı ve beraber mücadele etmeli. Bu mücadeleye en fazla öğretmenlerin katkıda bulunması gerekir. Fakat güneydoğudaki öğretmenlerin tayin isteyip, bir an önce başka illere gitme arzusunda olmaları bu mücadeleye zarar veren en kötü darbelerin başında geliyor.

Bölge illerinde ve ilçelerinde her yıl atanan öğretmen sayısı kadar da yine bölgeden başka illere tayin oluyor. Bu yüzden eğitimci açığı kapanmıyor. Bölgedeki illerin Milli Eğitim Müdürleri, açığı kapatmak için bakanlık izniyle ücretli ders ve usta öğretici kadrosu açıyor. Müdürler ise, kadroya alınanların büyük çoğunluğunun lise mezunu olduğunu ve bu durumun eğitime bir katkı sağlamadığını ifade ediyor. Bu sorun hepimizin sorunu olmalı ve hepimiz bir şeyler yapabilme gayretinde olmalıyız. Güneydoğuda yaşayan çocuklar, daha az eğitim alıyor. Tabiki bunlar her yeri kapsıyor.

Güneydoğunun unutulmuş çocukları olmak hepimizin içini burkan bir duygu olarak kalmamalı. Kendiimkânlarımızla minik yüreklerde küçük bir kütüphane kurmak en güzel duygulardan biridir. Bir mazi yaratılacaksa derinlerde, buda eğitimsizliğin yaratacağı acı bir mazi olmasın. En güzel dileğim, bütün yüreklerin aynı anda çarpması ve eğitim için iyi bir çaba sarf etmesidir.

İnci Geçkil

YORUMLAR

  • 0 Yorum