Gülten KESGİN

Gülten KESGİN

Yazar & Dizi ve Sinema Oyuncusu

OYUNCU OLMAK ...

09 Ocak 2020 - 12:37


        Genç kızlar,  genç erkekler . Bir çok kişinin hayalidir oyuncu olmak . Diziler de izledikleri karakterlere  özenip bizde onlar gibi olabiliriz hissine kapılıp,  hemen bir ajansın yolunu tutan ne kadar da çok insan var.
 
        Ajanslar da süreç şu şekilde işler:

2 tür ajans vardır  . Birincisi  cast  işini ciddiye alan , bu işten dürüst kazanç sağlayarak dizi sektörüne sürekli FİGURASYON gönderen ajanslar ... Bu ajanslar sizden gittiğiniz ilk işinizden 2 yada 3 çekim ücreti keserek azda olsa kazanç sağlamanıza yardımcı olurlar.  Tabi dürüstlükleri  ancak bu kadardır.  Yoksa  oyuncuyu ne kadar ucuza kapayabilirlerse  o kadar iyidir . 

İkinci çeşit ajanslar ise sadece ajansı açıp sizden dosya parası adı altında sizi direk oyuncu olarak herhangi bir dizinin ana castına   yerleştireceklerini  söylerler ... Tutturabildiklerine  bir fiyat ile sizi sömürüp , aylar geçse bile FİGURASYON olarak dahi  sizi sete göndermezler . 

İÇİ BOŞ EĞİTİM MERKEZLERİ 

Adı üstünde eğitim merkezi.  Peki ne öğretiyor size bu eğitim merkezleri ? Hepsini karalamayım  içinde düzgün eğitim veren yerlerde  var ama çoğu koca bir HİÇ öğretiyor ... Belli ücretler verip oyuncu olmanın hayalini kurduğunuz eğitim merkezinden bir sertifika ile ayrılır ve sonra kendinizle baş başa  kalırsınız.  Sonra yine ajansların kapısını çalar ufak bir diyalog için kırk takla atarsınız ... 

PEKİ NASIL OYUNCU OLACAKSINIZ ? 

        Öncelikli olarak boş hayaller kurmaktan vazgeçin ... Yani boş hayalden kastım  Kıvanç,  Halit , Kenan yada Beren gibi uçuk rakamlar kazanmaktan bahsediyorum ... Bu işler bu kadar basit değil.  Zaten dizi sektörü  belli kişiler elinde dönüyor. .. Dikkat edin FİGURASYONLAR bile aynı kişiler.  Tabi  birde yarışmalar dan takipçi kazanıp  dizi sektörüne transfer olanlar var ...  Bunlara özenmeyin  içi tamamen boş karakterler  . Öyle çok para falan da kazandıkları yok . 

       İyi bir oyuncu olmanın ilk kuralı TİYATRO dur.  Öncelikli olarak eğer ders alacaksanız bir Tiyatro dan ders almalısınız çünkü tiyatro size gerçek sahnenin kapısını açar . Gerçek bir sahnede sizi gerçekten izleyen seyircilere  oyununuzu oynarsınız  . Figürasyondan  daha iyi kazanacağınız da kesindir . 

     İşin özeti  TİYATRO  sahnesi görmeden oyuncu olamazsınız.  Kamera önü oyunculuğu diye bir şey yoktur.  Kamera önü  oyunculuğu içi boş bir yalandır ...  Tiyatro kökenli oyuncular hem kamera önünde hem de tiyatro da başarı sağlarken  , kameranın önüne dank diye düşen ,  püf diye sönen oyuncu kaynar piyasa...

      Madem oyuncu olmak istiyorsunuz öncelikli olarak çok sabırlı olmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Öyle  “ sana şu imkanı sağlarım “ diyerek başlayan cümlelere inanmayacaksınız.  İyi bir Tiyatro eğitmeninden  eğitim alıp tiyatro ile başlayacağınız  kariyeriniz  kim bilir belki de  bilindik bir karaktere  dönüşmenize sebep olacaktır...

Kısacası Alaaddin  ‘ in sihirli lambasını okşayarak oyuncu olunmuyor...

İYİ  BİR OYUNCU OLMANIN TEK KURALI EMEKTİR .

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • SERKAN uzun
    7 ay önce
    Ağzına sağlık, çok güzel açıklamışsın. Umarım anlayanlar anlamıştır