KEMAL UZUN ‘ UN KATİLİ SUÇLU MU? MAĞDUR MU?

Hatırlarsınız; ünlü bir yönetmen,  genç bir çocuk tarafından beyzbol sopası ile öldürülmüştü...

Kemal Uzun ve katili Mecidiyeköy ‘de bir süre alkol aldıktan sonra, Şile‘ye geçmiş burada da içmeye devam etmişlerdi. Yönetmenin evi de Şile ‘ de idi... Birlikte eve geçmişler ve evde de içmeye devam etmişler... Ne yazık ki sabaha karşı o korkunç cinayet işlendi... Kemal Uzun beyzbol sopası ile öldürüldü...  Hiç bir cinayetin haklı,  gerekli sebebi yoktur...  Her ne olursa olsun hiç bir hikâye de cinayetle bitmemelidir. ..

Sinema sektörünün içinde ki bir oyuncu olarak bu cinayet vesilesi ile hem öz eleştiri hem de sektöre girmeye hazırlanan oyuncu adayı gençlere öneriler de bulunmak istiyorum...

Haberler de hemen hemen her gün bir cinayet haberi izler ve üzülürüz. Kemal Uzun ‘ un cinayetini duyduğum da ne hissedeceğimi bilemedim.  Kızdım, üzüldüm,  hırpalandım...  Keşke dedim bu çocukla bir sette karşılaşsaydık... Bir abla olarak ona eğer oyuncu olmak istiyorsa neler yapması gerektiğini anlatsaydım. Ah! Çocuk. Ah! Keşke katil olmasaydın dedim içimden.

 Bu cinayete sadece cinayet deyip geçemeyiz... Ne yazık ki sektörümüzün için de kanayan bir yaradan bahsetmek istiyorum.   Sinema ve dizi sektörün de biraz da olsa deneyimi olan kişilerin genç kızları ve delikanlıları nasıl kandırdıklarını anlatmak istiyorum.

Şunu duydum bunu duydum diye cümleler kurmayacağım... Bizzat kendi başıma gelen bir kaç olayı tüm samimiyetimle anlatacağım.

Bir gün adı lazım değil bir uygulayıcı yapımcı ile tanıştım. Malum yer Mecidiyeköy ‘ de toplantı yapacağız. Beyefendi geldi biraz sohbet ettik. Bana söyle dedi “ birazdan yönetmenimiz gelecek eğer sektör de yükselmek istiyorsan onun istediklerini yaparsın. “Az sonra kel, iğrenç suratlı bir adam geldi. Yönetmenmiş...  Adamın olayı büyük baksanıza kendine yönetmen diyor... Neyse bir yandan çay içiyoruz bir yandan adamı dinliyorum. Pek sayın yönetmen demesin mi bizim filmimiz de rol almak istiyorsan bana genç bir delikanlı bulacaksın...  Şaşırdım mı evet şaşırdım çünkü adamın konuşacaklarını tahmin etmiştim ama bu kadarını değil. Biz bunları konuşurken 2 bayan daha katıldı bize onlar konuştular ben dinledim. Biraz sohbetten sonra alkollü bir mekâna geçmeye karar verildi.  Ben kendilerine tekliflerini kabul edemeyeceğimi söyleyip yanlarından ayrıldım.  Bu kişilerle hiç bir şekilde görüşmedim.  1 yıl sonra ortak bir tanıdık vasıtası ile uygulayıcı yapımcının felç geçirdiğini duydum. Üzüldüm dersem yalan söylemiş olurum. 

Bir başka olaya geçelim yer Mecidiyeköy de bir cafe. Tiyatrocu bir arkadaşım aradı. Acil gel güzel bir oyuna seni tavsiye ettim, hocayla tanışacaksın dedi. Neyse hoca ile tanıştık.   Oyuncular gidip geliyor vs. Bir bayan geldi 24 yaşında hocanın eski ortağı ile 4 yıl çalışmış. Kız aynen şöyle dedi “  hocam ben turneler de ortağınızın sobasını yaktım,  banyo suyunu bile hazırladım “Ben şok bir vaziyette dinliyorum... Tabi rolü kaptı ve provalara davet edildi.  Ben de dedim ki “Siz oyuncunuzu buldunuz ben gideyim “ Hoca olacak 70 Yaşında ki adamın cevabı şöyle oldu : “ Olur mu evladım bizim başka projelerimiz de var seni onun için düşünüyoruz.  Biz burdan ofise geçip rakı içeceğiz, bir yandan da senaryo ya bakacağız .”Amaç belli adam niyeti bozmuş... Ben böyle evladım ile başlayıp rakı masası ile biten cümleleri yer miyim? Tabi ki yemem. İşim var diyerek ayrıldım cafeden .

Yer Mecidiyeköy diye başlayan bir sürü cümle kurabilirim. Oyunculuk ile hiç ilgisi olmayan , sosyal medya dan tanıştıkları  genç kızları  İstanbul ‘ a  “güzelsin , senden çok iyi oyuncu olur “diyerek getirtip hamile bırakıp ortadan kaybolanlar bile var . Bir iki dizi de figüran göründü mü oyuncu oluyor, yönetmen oluyorlar ya...  Tabi bu arada sadece genç kızlar değil bazıları delikanlılardan hoşlanıyor.  “ oğlum bu sektör de yükselip jön olmak istiyorsan bazı fedakârlıklar yapmalısın “ 

Kızlar biran da Türkan Şoray, delikanlılar da Kıvanç ya da Kenan hedefine kilitleniyor. Tabi ya onların ne eksiği var neden olmasın...

Evli olduğu halde karısını oyunculara ablam diye tanıtıp evliliğini gizleyen den tutunda foyası meydana çıkınca kendini çok iyi bir aile babası gibi tanıtanlara kadar neler var bizim bu piyasa da. 

Tüm bunları oyuncu adayı genç kızlarımıza ve delikanlılarımıza ders olsun diye anlattım.  

Oyuncu olmak istiyorsanız sağlam bir ajansa kayıt olun.

Sette size iyi bir rol ayarlarım benimle birlikte ol diyenden uzak durun.

Set çalışanı, oyuncusu, ekibi,  yapımcısı,  yönetmeni vs. Bizim sektörden sevgili olmaz . Senin gibi kaç tane daha sevgilisi olacağını düşün.

İyi bir rol kapmak istiyorsan odeyşınlara gir. İyi roller ancak böyle alınır. 

Mutlaka eğitim al ancak en önemli dersleri saha da kutlar ile mücadele ederken öğreneceksin. 

Sadece işini yap niyeti başka olanlar seni bırakıp gider ama niyeti iş olanın projesinde olursun ve bu senin için doğru olandır. 

Sonuç olarak, kendini asla kullandırma. Çünkü roller yönetmenin yatağından geçmiyor.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

www.starhaber.tv Çözüm Medya Grup kuruluşudur.

www.starhaber.tv haber sitesinin Star Gazetesi ve Star Televizyonuyla hiç bir ilgisi yoktur.