Gülten KESGİN

Gülten KESGİN

Yazar & Dizi ve Sinema Oyuncusu

BELEDİYE BELEDİYE ' YE MAHALLE OLDU

15 Mart 2020 - 00:27

Çavundur ‘ un  özü Çavuldur ‘dan gelir . Çavuldur Boyu yani Çavuldur ‘lular ...  Yirmi dört Oğuz Boyundan biridir ... Üç okların Gökhan Oğulları  koluna bağlı olup , alamet olarak sungur / Akdoğan kuşunu kullanırlardı. Namuslu ve ünü uzaklara yayılmış manasına gelen Çavuldur kelimesi zamanla Çavundur olmuştur .
Çavuldur Boyu 10. Yüzyılda diğer Oğuz Boylarıyla birlikte yurtlarından Mangışlak / Siyahkuh  adasına göç etti . Bir kısım Çavuldur  mensubu  Mangişlak ‘ ta kalırken bir kısmı  ise Selçuklular ile birlikte Anadolu ‘ ya geldi . Bunlar dan Emir Çavuldur , Sultan Alparslan ‘ ın  ; Çavuldur Caka  da Danişmend  Gazi ‘ nin  Anadolu  fetihlerine  komutan  olarak iştirak etti  ... İşte bu akınlarla  gelen Çavuldurlardan  Anadolu ‘ ya gelip yerleşelim oldu . Kurdukları  köylere  , boylarının adlarını verdiler  . Bu isimle  Anadolu ‘ da 16 . Yüzyıldan  beri  20.Yüzyıl ortalarında  17 köyün varlığı tespit edilmiştir.  
Öğrendim ki  Çavundur Köyü  doğalgaz bahanesine  ilçeye bağlanmak için oy kullanmış  . 
Be hey Cahiller!  
16 . Yüzyıldan beri Çavundur olan köyü Kurşunlu yapan gafiller ! 
Hiç mi atalarınızdan  utanmanız,  arınız  kalmadı.   Çavundur ‘ un  anlamı NAMUSTUR .. 
Peki ÇAVUNDUR ismi koskoca  OĞUZ BOYUNUN namusu değil midir? 
Tarihini  , atasını,  hangi savaşlardan geçerek boyunun adı ÇAVUNDURU  yaşatan atalarınızdan damı yüzünüz kızarmadı  ? 
Doğalgazmış Pehh ! 
Allah ( C. C ) size atalarınızın  şehitleri yüzü suyu hürmetine hem şifalı hem sıcacık bir su  vermedi mi rahmetinden  ... Taşların arasından fışkırtmadı mı  o suyu  ? 
NE SUYA SAHİP ÇIKTINIZ NE KÖYE  ... 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum