Güler ŞEN

Güler ŞEN

guler@starhaber.tv

EKMEĞİNİ ÇÖPTEN KAZANAN BAHAR

Ekmeğini çöpten kazanan Bahar’ın yüreğinden gelen dilinden dökülen hikayesini sizlerle de  paylaşmak istedim.Bahar 18 yaşında olmasına rağmen aklı ve fikrî yaşından ve yaşıtlarından  çok daha büyük. 

Ya yaşadıklarına bir göz atacak olursak ona yapılan haksızlıkları imkansızlıkları dinlerken benim kanım dondu...Ilkokul üçüncü sınıftayken babası okuldan alarak kağıt toplamaya gitmesi gerektiğini ve aileye maddi katkıda bulunması gerektiğini söyler. Bahar bu teklife uymak zorunda kalıp annesiyle her gün 4 km yol yürüyüp yorgun argın evin yolunu zor bulan minik beden, akşam yemeği dahi yemeden uykuya dalıyordu. Bir ay kadar kağıt topladıktan sonra annesine ağlayarak ben okumak istiyorum diyerek belki anne kızına bir  destek verir sanıyordu. Ne yazıkki hayallerini suya düşüren anne;

Ne yapacan okulu kızım zaten birkaç sene sonra evlenir gidersin demesinin üzerine baharın dünyası ikinci kere başına yıkılmış olur.Bahar ne kadar annesine anlatmaya uğraşsa da mümkün olmayacağını anlar.Ve dışardan okumaya karar verir fakat anne ve babadan gizli olmalıydı asla izin vermeyeceklerini biliyordu Bahar.Ablası 17 yaşında evlenmiş eşinden her gün dayak yiyerek ailesiyle dahi görüştürmeyen bir kocaya sahipti. 

Bahar bir gün  kâğıt  toplamaya gittiği yerde çöp konteynırının başında  öğretmeniyle karşılaşır gözleri dolan öğretmen Baharın yanına gelerek- Kızım sen burada  çalışmak için mi okulu bıraktın?  der.

Baharın boynu bükük annesine bakar.

-Hoca hanım kızımı rahat bırakın o çalışmak zorunda bana maddi yardımcı olmak zorunda. der anne-Hanim efendi bu bir çocuk iki kere  suç işliyorsunuz hem çalıştırarak hemde okutmayarak der.

Hiç sesi çıkmayan cevap bile vermeden çöpün içinde olan kafasını dahi kaldırmaz anne.

-Kızım  sen okumak istiyor musun?der öğretmen. 

 Evet anlamında kafasını sallayıp annesinden gizli .

- Dışarıdan okuyacam öğretmenim der kısık sesiyle.

- Tamam kızım sana yardımcı olucam der telefon numarasini yazarak bahara berir ve oradan ayrılmak üzere olan öğretmene dönen anne.  Öğretmen hanım kızımı rahat bırakın ve işinize gidin der.Çok üzgün olan öğretmen oradan ayrılır.Ve gerçekten de Bahar öğretmeninin yardımıyla ailesinden gizli dışardan okutulur.

Çöpten bulduğu kitapları toplayıp kendine meyve kasalarından evin bir köşesine  kitaplık yapan Bahar 

O kadar yorgunluğa rağmen ders yapıp kitap okumayı asla ihmal etmez.Bunların yanı sıra temaslı ve sözlü tacizlere de mağdur kaldığı günler de oluyordu. Insanların Bahar’ı küçümsemeleri aşağılamaları derin derin yaralar açtıkça okumaya bir o kadar da kamçılamış olduğunu bilmiyorlardı ne yazıkki . Bunlarda yetmedi bahar 17 yaşına geldiğinde baba;

- Kızım yarın seni istemeye gelecekler ben senin adına sözünü verdim der.Ve Baharın dünyasını bir kere daha zindana çevrilir.

Gece sabaha kadar uyumadan düşünür ve karar verir.Sabah erkenden ise gitmek için evden çıkıp bir daha dönmeyecekti. Sabah erkenden kalkıp kimliğini sınav kitaplarını ve evraklarını  bir kaç tanede sevdiği kitapları alıp  evden çıkıp gider.

Aylar öncesi  kağıt toplarken bir kadınla muhabbet etme fırsatı bulmuştu. Ve o kadın ona kadın sığınma evinden bahsedip orada görevli olduğunu söyleyip  bir kartını bırakmıştı . O kartın birgün lazım olacağını biliyordu ve o gün bugündü.Aileden gizli biriktirdiği parasını alarak bir taksiye binip doğruca kadın sığınma evinin yolunu tutar.Oraya gittiğinden başından geçenleri anlatır ve hemen oraya yerleştirilir.Bir yıldır  kadin sığınma  yaşıyor. Ögretmeniyle hâlâ görüşüp dışarıdan  okuyor. Liseyi  bu yıl bitirip üniversiteye hazırlanacak.

Ailesiyle görüşmüyor ayaklarının üzerinde durursa bir gün karşılarına güçlü bir bahar olarak çıkmayı istiyor. Bu arada sabah 5 de kalkip dört saat gazete dağıtımın da çalışıyor.Insan isterse en zoru dahi kolay hale getirebiliyor.

Kimseyi aşağılamadan yaptığı işlerden dolayı küçümsemeden dışlamadan   insan oldukları için onlara saygılı olmayi bilmek lazım. Kimin ne yaşayacağını ne zaman düşüp ne zaman kalkacağımızı  biz  bilemeyiz unutmayın. 

 

Sevgiyle kalın Güler Şen

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Gül Dinç @Tebrikler

14 Mart 2018 12:44

Merhaba güler hanim kaleminize yüreğinize sağlık. Okurken içim burkuldu fakat bir yandan baharın aklını kullanıp evlenmeyi okumasına çok sevindim. Sizi sürekli takip ediyorum başarılar diliyorum...

Son Yazıları Tüm Yazıları

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

www.starhaber.tv Çözüm Medya Grup kuruluşudur.

www.starhaber.tv haber sitesinin Star Gazetesi ve Star Televizyonuyla hiç bir ilgisi yoktur.