Filiz ALDEMİR

Filiz ALDEMİR

Kişisel Gelişim Uzmanı ve Aile Danışmanı

KENDİNİ YENİDEN TASARLA.!

16 Aralık 2019 - 13:34

Kendini tasarlamak nedir ki?
Tüm insanlık tarihinde genetik aktarım diye bir durum var. Bu aktarımla beraber dünyaya gelen çocuk, yaşam enerjisini yüzde ellisini anneden, yüzde ellisini de babadan alır. Daha sonra da buna çevre de eklenince kişinin kendi olmayan tasarımı yani kimliği ortaya çıkar.

Çocuk dünyaya geldiğinde yaklaşık yedi yaşına kadar mukayese gücü olmadığı için aileden ve dışarıdan ne verilirse sorgusuz sualsiz alıp ve aldığı her bilgiyi ve davranışı doğru kabul eder. İşte tüm bunları toplayınca aslında “Ben gerçekten ben miyim?” Sorusu ortaya çıkar.

Eğer bir insan kendi değilse demek ki bunun için , “insan değişmeli”, “insan dönüşmeli”, “insan kendini tanımalı” gibi cümlelerin aslında insanın kendini tanıması ve kendini dönüştürerek tasarlaması olabileceği.
Ülkemizde çoğu insan elinde olana değil de elinde olmayana odaklı. Hep bir şikayet kültürü üzerinden hareket ediliyor. Oysa sistem şunu söylüyor; yaşamda neye odaklanırsan onu artırırsın. Yani engellere odaklanmak yerine şu an elinde bulunan imkanlarla yapabileceklerine odaklandığında her şey değişir.  Bu minvalde odağın ne istediğini gerçekten bilmek olmalı. Kısaca odağın ne ise gerçeğin o.
İnsan bedeni, zihni, ruhu, duygusu kaslara benzer. Yani ne üzerine düzenli çalışırsan o alan üzerinde gelişir.. Öncelikle hayatında gerçekten ne istiyorsun onu belirle. Eğer ulaşmak istediğin bir hedefin yoksa, elinde olanla yetinirsin.

Kendini tasarla derken;  İnsan her gün kendi üzerinde çalışmalı. Kaslarını geliştirir gibi kendini geliştirmeli.!
Kendini tasarlarken soracağın sorular;
Şu an ben kimim, neredeyim?
Günün sonunda ben kim olmak istiyorum?
Neden buradayım?
Benim mutlu olmamı engelleyen ve beni kontrol eden duygular, davranışlar neler?
Gerçekten hayatımda neler değişsin istiyorum?
Bu değişimleri isterken alacağım sorumlulukları, zorlukları kabul ediyor muyum?
Sorularını sor ve bırak. Sonra da kendini seyret, hisset.!
Yaptığın işte iyi olmayı istiyorsan kendini disipline etmeyi öğren..
Kendine zaman tanı, kendini sevmeyi öğren, kendinden keyif almayı, zevk almayı öğren ve zihninden değil, kalbinden nefes almayı öğren..

Günümüz insanının en büyük isteği, zengin olmak, çok güzel olmak, aşık olmak… Şöyle bakın etrafa gerçekten zengin olan, çok güzel olan, aşık olan mutlu mu?
Kendinizi tasarlamak,  mutlu olmak istiyorsanız karar verin ve bu yolda kararlı olun..
*Önce kendini tanı,
*Kendini sevmeyi ve değerli hissetmeyi öğren,
*Zihnini dingin bırakmayı öğren,
*Yaşadığın ortamı güzelleştir,
*Kendini kimseyle kıyaslama,
*Ulaşılabilir hedefler koy ve uygula,
*Mutluluğu arama, mutluluğun kendisi olmaya çalış,
Amaçsız insan   , rotasız gemiye benzer.. Rotanızı belirlemek ise sizin elinizde.!
Kısaca kendini tasarlamak demek;  genlerden getirdiğin tüm negatif  durumlardan özgürleşmek demek, memnun olmadığın kalıplardan arınmak ve kendi ÖZ fıtratını yaşayarak, üreterek mutlu huzurlu olmak demek..
 
Filiz Aldemir
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • İnci Geçkil
    1 ay önce
    Bir çok yazında nokta atışı yapıyorsun. Bu yazında da görüyorum ki yine nokta atışını yapmışsın. Her kaleme aldığın başlıkta kişilere tek tek vurguluyorsun. Yine kalemini konuşturdun. Yine "Filiz Aldemir" farkını ortaya bıraktın.! Kalemin keskin, yolun açık, başarıların daim olsun İnşaAllah