TÜKENİYORUZ…
Reklam
Reklam
Ayten Turan

Ayten Turan

TÜKENİYORUZ…

06 Eylül 2018 - 09:43

Bu gün söyle sokakları gezeyim dedim, merdiven altı atölyelerin olduğu sokakları, mahalle kahvelerini adı cafe ye dönmüş küçük mahallerin öğlen paydoslarında atölyelerden çıkmış işcilerin ucuz çay içtiği sigaraları tüttürdüğü, onlara lüks sayılan yarım saatlik nefes aralarının verdikleri cafelerde gezdim…

Ne olduğunu bilmediğim umutsuzlukları gördüm, gencecik insanların sadece karın tokluğuna gün doldurduğunu gördüm.

Mahalle aralarından geçerken yaşları 18, 20 arasın gençlerin kacak tütün sarıp içtiklerini gördüm tütünü sanırım ucuz diye sokak satıcılarından alıyorlar, o yaşta ki insanın o tütünü kağıdına sararken hallerini bir görseydiniz, sanki dertlerini sarıyorlardı.

 Gençlerden biri, diliyle ıslattığı sigara kağıdına sanırım hasretlerini özlemlerini sarıyordu.

Belliydi Anadolu’dan gelmiş yüzünde ki yanık gölgeleri tarlada çalıştım diyordu ama bugün bu yerin dibinde kumaş taşıdığım yer süpürdüğüm yerdeyim, der gibi bir hali vardı.

Belli köyünü toprağını özlüyordu.

Oralar da köyün de, para kazanabilseydi buraya gelmezdi, ekerdi biterdi yaşar giderdi oralarda, olmamış belliydi buradada mutlu değildi, arafta gibilerdi ne geri dönebiliyorlar nede burada kalabiliyorlardı.

Hani bir laf varya, ne şehirli olabildik, ne köylü kalabildik zordu yani yaşamak zordu büyük şehirde.

Mahalle arasında öğlen yemek paydosunda gençler kapılarda mahalle kahvelerinde ki yalnızlıklarını gördüm,

Birbirleriyle bile konuşmaktan acizlerdi hiç bir şey paylaşmıyorlar o dinlenme biriminde yarım saatlik bir arada sadece kendi derlerine gömülüyorlardı.

 Belki okumak isteyen, vardı sanat yapmak isteyen belki sevdikleri vardı içlerinde sakladıkları ama bir gerçekleri vardı ekmek davasında çalışmak zorunda oldukları gibi, hayallerin belkide umutlarının yok olması gerekiyordu.

Çünkü gerçekler acıydı ve bu acıya hayal kurarak yaşayamazlardı gençlerin canları sıkkındı belli yetmeyen bir şeyler vardı, hayatta ve onları anlamayan godoman patronları…

Şimdi duyar gibi bunları neden yazıyor acaba  dediğinizi, Türkiye’nin bitmeyen tükenmeyen bir gerçeği, birçok insan bu yollardan geçmiştir diye düşünüyor olabillirsiniz. 

Doğru hepimiz geçtik ama bizlerin umutları bence bugünkü gençlikten daha fazlaydı.

Hergecen gün farkında olunmayan günler yaşanıyor, gençler umutsuz ve her gün biraz daha tükeniyorlar, ümitleri kaybolmuş kacak sigara içen ve o yaşta bilmem kaç yıl geriden gelen sigara saran içine çekerek unutmak istediklerini bile unutan bir gençlikle karşı karşıyayız.

Diğer taraftan sanal ortamlar yüzünden Asosyal olan sanal ortamla gercek hayatı ayırt bile edemeyen anne ve baba parasıyla nefes almaya çalışan bir başka gençlik daha var.

Başka bir gençlik türüde paranın azdırdığı ama mutluluğun yok olduğu intahar giden tükenmişliki sendromunu neden yaşadıkları belli olmayan bir gençlik daha var.

Yani anlayacağınız gençliği yok olan bir toplum halindeyiz.

Tükeniyoruz üst üste yaşanan mali kriz, oturmayan bir eğitim sistemi, birbirini anlamayan aile birimleri yani bitiyoruz.

Ne kadar sanal ortamlarda tatiller eğlenceler, sanki herkes mutlu huzurlu havalarında, herkes yediğin içtiğini yaptığı iyiliği bile başkalarının gözüne sokuyor ya, işte buda tükenen bir toplumun belirtisinden başka birşey değil.

Peki ne yapmalıyız gençlerimiz kaybediyoruz gençliği kaybolan bir toplumun geleceği olamaz o zaman hep beraber sanatçısı siyasetçisi artık gençliğin geri gelmesi için çalışmalar yapmalı,

İş verenler çalışma arkadaşlarını modive edecek çalışma sistemleri getirmeliler üreten ve kazandıran bir kadro için.

Gençlerin çocukların sanal ortamlardan uzaklaştıracak aktivitelerin içinde olmalarını sağlamak için gerekirse belediyelerin ve devlet birimlerin harekete geçmesi gerekli.

Eski aile kavramı ne kadar hayat şartları yüzünden geri getiremesekte, beraber aile içinde ortak zamanlar yaratmalıyız ve ortak alanlarda beraber olmanın hazını ailemize hissettirmeliyiz.

Yani hep beraber Türk gençliğinin kanına harekete geçirmeliyiz, yoksa yok olan bir gençliği kurtarmak için geç kalacağız, hadi şimdi tam zamanı, yan yana olma ve gençlerimize sahip çıkma zamanındayız…

Sevgiyle kalın…

YORUMLAR

  • 0 Yorum