SORUN KARMA EĞİTİMDE DEĞİL, KARIŞIK ÖRÜMCEK BEYİNLER
Reklam
Reklam
Ayten Turan

Ayten Turan

SORUN KARMA EĞİTİMDE DEĞİL, KARIŞIK ÖRÜMCEK BEYİNLER

21 Eylül 2018 - 02:29

Şu sıralarda karma eğitimi tartışıyor olmamız bile bana çok yanlış geliyor.

Neden mi? Sizce karma eğitimden daha önemli sorunları olan bi dönemden geçmiyor muyuz?

Şu an karma eğitimin yararlarını zararlarını ki  ( bana göre karma eğitimin çocuklarda hiç bir zararı yok ) tartışıyor olmamız bile ülkemizin gün ve gün geri gittiğinin göstergesi değilde nedir?

Eğitim sistemimizde ki değişkenlik ve dayatmalı eğitim göstergesi çocuklarımızın akıl sağlığıyla oynamaktan başka bir şey değildir.

Ne kadar birileri çıkıp, karma eğitimi dayatmıyoruz sadece veliye tercih hakkı veriyoruz desede, ülkemizde ki düşünce kitlesini aklımıza getirince bir çok ailenin de karma eğitimin karşısında olacağını bilmemiz gerekiyor.

Erkek ve kız çocuğunu aynı ortamda okuması kadar doğal birşey yokken, el kadar çocukların beynine cinsiyet kavramını koymak ve bu kavramın içinde  erkekle yan yana olmak Günah ibaresiyle çocuklarımızı yetiştirmek aydınlık geleceğe vurulan neşterden başka bir şey değildir.

Bu düşüncede yetiştirilen erkek çocuklarının, kendini bulunmaz bir varlık gibi hissederken günah kavramını nasıl anlatacaksınız? Merak ediyorum ya kız çocuklarımız erkek kavramını o yaşta minicik beyinlerine işlerken erkeklerden nefret edilen ama onlara itaat etmesi emredilen kız çocuklarımızın nasıl geleceğe ışık tutmasını bekleyeceğiz?

Gerçi kadınların neredeyse yok olmasını isteyen bir toplum grafiği çizilirken bu soru ne kadar doğru onuda bilemedim.

Şu an ilimden bilimden bahsetmemiz gerekiyor, cinsiyet kavramını beyinlerine sokmak yerine doğru Türkceyi nasıl kullanabilirizi tartışmalıyız ya da çocuklarımıza sanatı, hayal kurmayı, evreni öğretiyor olmalıyız.

Sen erkeksin sen kızsın diyerek çocuk akıllarına çağ dışı düşünceleri sokmak neyin kafasıdır anlamış değiliz.

Çocuklarımızın birbirleri keşfetmesi için doğruyu ve yanlışı öğrenmesi için yan yana kardeşçe eğitim alması şart, bu yaşta çocuğu cinsiyeti için ayrı noktalarda yaşatırsanız o çocukların gelecekteki birbirlerine karşı davranışlarını etkilemiş olursunuz, bunun farkına varmanız gerekli.

Çocuklarımızın yan yana okuması çocuklarımızın gelecekteki aile kavramının daha sağlam olmasınıda sağlar.

 Unutmayın çocuklarımızın 3 ve 14 yaşına kadar olan zaman birimi onların bir ömür hayatını etkileyen bir zaman birimidir.

Çocuklarımızın o dönemde beyinlerine atılan her tohum gelecekteki  aydınlık ormanlara yada korkutucu ağaçsız bozkırlara sebeb olur.

Onun için çocuklarımızın geleceğiyle oynanmasına izin vermemek gerekli, son yıllardaki oturmayan eğitim sistemi yüzünde çocuklarımızın başarı  oranı her geçen gün düştüğünü gözlemliyor olmanız gerekli.

Artık çocuklarımızı yetiştirirken birilerinin dediği değilde, ilimin bilimin gerektiği gibi yetiştirmeliyiz bunun içinde aileler olarak gereken tepkiyi göstermeliyiz, çünkü çocuklarımız bizim aydınlık geleceklerimiz olmalı beyinleri örümcekleşmiş çocuklar olmamalı.

Aydınlık yarınlara ışık olacak beyinler yetiştirmeniz dileğiyle 2018 2019 öğretim yılının ilime ve bilime genç nesiller yetiştirmesi dileğiyle yazımı bitirmek istiyorum…

Sevgiyle kalın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum