Ayten Turan

Ayten Turan

ayten@starhaber.tv

SOL SINIFTA KALSADA, ÜMİDİMİZ EĞİTİM

Yeni bir Türkiye denilse de, Türkiye’de ki yeni sistem bizlere ne getirir ne götürür tartışılır.

Seçimler öyle veya böyle geçti, birçok şey yazsakta çizsekte haksızlık var desekte, söylenenler olmadı Türkiye’nin sol ayağa yine sınıfta kaldı.

Enteresan olanda Türkiye’nin sol ayağı kendilerine  güvenenleri hayal kırıklığına uğrattı.

Seçimde son dakikaya kadar avukatlar hazır, sizlerde sandıkları bırakmayın diyen sol ayağın umudu son dakikada ortalıktan kayboldu ve sonra çıkıp o kadar kolay…

_ Adam kazandı dediki herkes şok etkisinde kaldı, kimsede bu olaya bir yorum getiremedi ve Türkiye’nin sol ayağı ne söylendiği gibi birliktelik sağladı, nede onlara inanan seçmenlerini çok kafaya taktı, dediğim gibi…

Türkiye’nin sol ayağı sınıfta kaldı.

Secim sonuçlandığı günden bu yana herkes birşeyler yazdı ama sonuç yine aynı tek adamlık startını verdi lakin ümit verici şeylerde oldu mesela MEB bir eğitimciydi sosyal ağlardan yapığı paylaşımlar bile Türkiye’de en zayıf noktası olan eğitimi umutlandırdı.

Milli Eğitim Bakanı  Prof.Dr. Ziya Selçuk hangi sözleriyle Halka hangi mesajlarıyla ümit oldu önce onlara bir bakalım sonra kendi analizimizi yaparız.

Öğretmen arkadaşlarım benim şahsımda MEB’in koridorlarında temsil edildiğini asla unutmamalı. Yaptığım her şey, öğretmene hürmet içindir” diyerek, öğretmenleri ümitlendirdi.

“Diploma almayı ikinci plana atsınlar, diploma artık herkeste var. önemli olan alınan dersler değil, ders dışında öğrenciliği boyunca ne yaptığı. Şimdi size birkaç kelime söyleyeyim ne hissedeceksiniz; angarya, bedava çalışma, hizmetçilik, hamallık... Bu kelimelerin tamamı gençleri ifrite ediyor. Oysa üniversitede daha öğrenciyken, gönüllü etkinliklerde, sosyal sorumluluk faaliyetlerinde, çok başarılı şirketlerde yıllarca angarya da olsa, hamallık da olsa çalışmalılar. Çünkü bu tür deneyimler hayatta lazım. Diploma bürokratik bir gereklilik.” Diyerek gençlere hayat dersi verdi.

Tip Mizaç Modeli Derneği Başkanı da olan Prof. Dr. Selзuk, çocukların taşıdığı özellikleri ortaya koymak için geliştirilen ‘Dokuz Tip Mizaç Modeli’ çalışmalarında da bulundu. Sistemin ilk aşamasında, öğrencilerin hangi tarz mizaca sahip oldukları belirleniyor. Ardından ‘mizaç yapılarına’ uygun olarak, hangi öğrenciye nasıl bir eğitim verileceği, nasıl davranılacağı tespit edilebiliyor. Karakter ve kişiliğin çekirdeğini oluşturan mizaç yapısını temel alan sistem, insanın doğuştan gelen, şekillenen ama değişmeyen yapısal özelliklerini ifade eden huy kavramından yola çıkarak farklılıkları tespit ediyor ve bunlara uygun eğitim yaklaşımı belirlemeye olanak sağlıyor. Böylelikle her öğrencinin bireysel potansiyeli ortaya çıkartılıyor. öğrencinin bu ‘Dokuz Tip Mizaç’tan hangisini taşıdığını bilen öğretmen, çocuk karşısında hangi sorun için hangi yaklaşımı uygulayabileceğini biliyor.

Diyerek öğrencilerdeki yaklaşımlara dikkat çekerek veli ve öğrencileri umutlandıran biri olması dolayısıyla…

Türkiye’nin hangi siyasi görüşte olursa olsun  doğru bulduğu  bir isim oldu…

Milli Eğitim Bakanı  Prof.Dr. Ziya Selçuk

Evet doğru bir isim olsada acaba bugüne kadar sergilediği eğitimciliği yeni sistemde özgürce yapabilecek mi?

Neticede Başkanlık sistemi Türkiye’de herşeyi kendine bağlayan bir sistem, Türkiye’de artık herşey başkanlık sistemiyle yürütülecek yani tek bir kişi gözetiminde kararlar verilecek.

Umuyoruz ki Milli Eğitim Bakanımız kendi ilkeleriyle Türkiye’de ki en büyük yanlışların olduğu eğitim sistemimizi düzeltir, çünkü hangi toplum olursa olsun her şey eğitimle farklılaşabilir ve bir ülkeyi ya ileri yada geri götürebilir tek nokta eğitimdir.

En iyi örnekte Türkiye’de, son yıllarda yaşanan deneme, yanılma sistemiyle bir noktaya getirilmeye çalışılan eğitim sistemimizdir ve maalesef ki bu eğitim sistemi gençlerimizi çocuklarımızı istenilen noktadan uzaklaştırmıştır.

Milli Eğitim Bakanımızın işi gerçekten zor ve sabır isteyen, bazen yumruğunu masaya vurması gerektiren bir konum, umuyoruz ki bunları yaparken, doğru bildiği eğitimci kimliğini dile getirirken başkanlık sistemine takılmaz.

Artık Türkiye aydınlık yarınlara uyanmak istiyor, hadi önce eğitimle günler aydın olsun…

Sevgiyle kalın.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

www.starhaber.tv Çözüm Medya Grup kuruluşudur.

www.starhaber.tv haber sitesinin Star Gazetesi ve Star Televizyonuyla hiç bir ilgisi yoktur.