Ayten Turan

Ayten Turan

ayten@starhaber.tv

PSİKOLEJİK ŞİDDET VE ÇOCUK

23 Nisan neşe doluyor insan, sanırım Mustafa Kemal Atatürk 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını dünya çocuklarına hediye ederken bu sloganla yola çıkmıştır…

Neşe dolsun çocuklar, mutlu olsun çocuklar…

 Mutlu olmalı çocuklar, sevilmeli gülmeli çocuklar…

Son günlerde çocuk cinayetlerini, çocuk gelinleri, meydanlarda kaza ile ölen çocukları, maalesef ki bazen çocukların en yakınlarından bile gördükleri cinsel istismarı onaylamak insanlık dışıdır ve bu çocuklara yaşatılan zulmü şiddetle kınıyoruz.

Birde çocuklara yapılan birçoğumuzun da farkında olmadan yaptığı çocuklarımızı gelecekte etkileyen psikolojik şiddet var.

 Aile içinde ki sözde koruma güdüsüyle yaptığı, çocuklarımızın da aslında çok sonraları algılayacağı şiddet türüdür psikolojik şiddet…

Hangimiz annemizden terlik yemedik, babamızdan azar işitmedik?  Annelerimiz terlikleri isteselerdi on ikiden vururlardı, istemedikleri için hep kenara kayar o terlikler, babalarımızda azarlarlar ama gözleri de güler, biz anlarız babamızın azarlarken bile bizi sevdiğini, bu tür şeyler de hep aklımızda esperiyle kalır.

Bunlar komik anılar olur ama çocuklukta yaşadığımız bazı şeyler hayatımızı etkiler.

Şiddete yönelik birini görünce araştırın muhakkak çocukluğunda şiddet görmüştür, sürekli mutsuz birini gördüğünüz zaman, ön yargıyla yaklaşmayın eminim çocukluğunda sevgi görmemiştir.

Maalesef ki günümüzde dahi çocuklarını sokağın ortasında döven zihniyetler var, sorsan ne yaptı bu çocuk? Yaramazlık yaptı annenin canını sıkacak şeyler mesela, annesinin vazodaki çiçekleri kopardı, suyu döktü saçma sapan şeyler neticede bunlar çocuk, yaramazlık da yapacak hayatı keşfetmeleri için kıracak da dökecek de anneler babalar hiçbir şey evladınızdan önemli olamaz.

Çocuklarınızı dinleyin konuşun onlarla kaç yaşında olursa olsunlar onlar sizi anlar sizi dinlerler, sevin çocukları onlar bizim geleceğimiz dünyamız evlat sevgisini neyle karşılaştırabiliriz ki?

Çocuk sahibi olmak sadece onları doyurmak giydirmek değildir.

Çocuklarınızı dışarıda başkalarının yanında utandırmayım, mahcup düşürmeyin, hata mı yaptı alın evladınızı karşınıza sorun neden yaptın?  Emin olun bir açıklama yaparlar size.

Bir hatasını mı gördünüz? Anlatın neden yanlış olduğunu yaptığı şeyin sizi üzdüğünü ve kendisine zarar verebileceğini inanın anlayacak ve bir daha yapmayacaktır.

Bırakın çocukluğunu yaşasın, onlarla oyun oynayın, pasta yapın, parka gidin, bırakın üstünü kirletsinler, yırtsınlar üstlerini ne bileyim vazoyu kırsınlar, çocuklara zararlı olduğunu düşündüğünüz şeyi iyilikle anlatın inanın anlarlar.

Zamanınız yoksa bile kısa ama kaliteli zaman geçirmeye çalışın, hayat belki size ağır gelebilir…

Eve geldiğiniz zaman sinirinizi çocuklardan çıkarmayın, evladınız bunu anlayamaz anlamasını beklemeyin yapmayın bunu, onlar çocuk. Sevmezseniz nefes alamaz susuz çiçek gibi solarlar, yaşayan ölü olurlar, sevgisizlik gelecekteki hayatlarını etkiler başarısız bir iş hayatları olur hiçbir şeyden zevk alamazlar ve sevmeyi bilemezler, kendilerine özgüvenleri olmaz, buna hakkınız yok evlat sizin olabilir ama hayat çocuklarımızın hangi anne baba çocuklarının başarısız mutsuz olmasını ister?

Onun için çocuklarınızın çocuk olmasına izin verin ve onlara kendilerine güveni aşılayın sevgiyi aşılayın, var olduklarını hissettirin, çocuklarınıza en iyi örnek sizsiniz siz ne yaparsanız çocuklarınızda aynı şekilde size, yaşayacakları hayata cevap verir.

O zaman hep beraber ne diyoruz...

23 Nisan Ulusan Egemenlik ve Çocuk Bayramı çocuklarımıza mutluluk getirsin sevgi getirsin…

Bayramınız kutlu olsun çocuklar

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

www.starhaber.tv Çözüm Medya Grup kuruluşudur.

www.starhaber.tv haber sitesinin Star Gazetesi ve Star Televizyonuyla hiç bir ilgisi yoktur.