Ayten Turan

Ayten Turan

ayten@starhaber.tv

KADININ AYNADAKİ KARANLIK YÜZÜ

Hayatın neresinden tutarsanız tutun, eğer kadınsan bir ucu elinde kalıyor,

Erkek egemen bir ülkede doğmak, büyümek ve bu ülkede kadın olarak var olmaya çalışmak kadar ne zor olabillir ki?

Türkiye ne kadar Dünya’da bir çok ülkeden önce kadına haklarını vermiş bir ülkede olsa maalesef ki aynanın diğer yüzü gibi kadının karanlıkta kalan bir yüzü var.

Evet var olmak için erkeğin harcadığı eforun birmem kaç kat fazlasını yaşamak zorunda bırakılıyoruz.

Elimiz kalemde tutsa dilimiz siyaset yapsa bile eksik etek kadın işte denilebiliyor.

Var olmak için çocukluğumuzda başlayan kaç tabuyu yıkmaz zorunda bırakılıyoruz.

Ve bir çok duvarı yıkıyor ve var olduğumuz zamanda çevremizdeki bir çok insanın ayağımıza taktıkları çelmeyle düşürülmeye çalışılıyoruz, an oluyor düşüyoruz hevesimiz kırılıyor, an oluyor sacımızın teline kadar acıyoruz en çok can dediklerimiz yüzünden canımız yanıyor, yüreğimizde kanayan yaralarımız oluyor.

Bazılarımız yaralarımızın kabuk bağlamasını sağlasada bazılarımız da kanayan yaralarımızla yola devam ediyoruz ama her adımımızda biraz daha kadınlığımızı, insanlığımızı kaybederek yürüyoruz.

Hiç kimsenin bir kadının hayallerine ve bir kadının ruhundaki inceliklere zarar vermeye hakkı yok neden kadın var olmak için bu kadar yorulmalı, neyi eksik kadının gücü mü, duygusallığı mı, vicdanı mı?

Bir kadın var edense varda olmalı değil mi?

 Öyleyse kadının varlığından rahatsız olanlar bir kendine gelmeli ve kadına köstek değil destek nasıl olunur onu öğrenmeli.

Ama bizim ülkemizde özellikle son zamanlarda, erkeklerimiz sözde kadına destek ama içlerinde bir kadın düşmanlığı gizliden gizliye besliyor, bir kadının erkekten bir adım dahi ilerlemesinden rahatsızlık duyuyorlar buda erkek egemen bir toplumun içinde gizlediği vahşetin sebebidir.

Kadın öldürülüyor tecavüz ediliyor, şiddet uygulanıyor maalesef ki en ağırda kadını yok edende psikolojik şiddet oluyor, ölmeden mezara sokuluyor kadın, sürekli aşağılanıyor beceriksizmiş gibi kadının kendine inancı yıkılıyor, bu bence insanlık sucudur.

 Kadının karanlıkta kalan yüzünü aydınlığa çıkartmak varken, kadının hayatını karartmak kimsenin haddine olmamalı ve bunu yapan kadının doğurduğu erkekse burada yargılanması gereken bir olgu var ve bu olgu toplumun kendi içinde kocaman bir yara.

Kadının aynadaki aydınlık yüzü olması için öncelikle toplumun içindeki karanlık aydınlığa dönmeli dönmeliki kadında aydınlık yarınlara aydınlık nesiller yetiştirsin.

Aydınlık yarınlara doğru…

 SEVGİYLE KALIN.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

www.starhaber.tv Çözüm Medya Grup kuruluşudur.

www.starhaber.tv haber sitesinin Star Gazetesi ve Star Televizyonuyla hiç bir ilgisi yoktur.