Devlet Kapısı
Ayten Turan

Ayten Turan

Devlet Kapısı

31 Mart 2018 - 08:58

Eskiden bir Devlet kapısı vardı, öyle böyle değil Devlet işçisi olmak gururdu ağaydı paşaydı Devlet kapısında işçi olan.

Çünkü sağlamdı arkası, koca Devlet çalışanını yarı yolda bırakmaz garantin vardı, aç kalınmaz bu kapıda, koca Devlet bu, sırtı yere gelmez, sigortan var, sosyal hakkın var, çocuk paran, yakıt paran var, çok eskiden tanıdığım biri aynen şöyle demişti bana…

Devlet kapısı bu kızım öyle aç mı kalınır bu kapıda? Her şeyi var yılda bir takım elbise bile veriyorlar demiş, bunu derken de Devletin verdiği takım elbisesinin yakasını şöyle kaldırmıştı, o Devletin verdiği elbiseye bile…

 ‘’Devlet gibi bakıyor gurur duyuyordu’’ o elbisenin içinde.

‘’Her zaman dediğimiz şey dünde bugünde’’

 ‘’Allah Devletimize zeval vermesin’’

Ama Devlet neden artık çalışanına zeval oluyor, neden artık Devlet deniz yemeyen de …… Deniyor neden?

Hani Devletimiz işçisini düşünürdü, neden artık o Devlet kapısında Halk kendini çok bulamıyor?

Birileri çıkıp ekranlarda Devletin işi ticaret ya da ekonomi düşünmek olmamalı diyor, arkasından da özelleştirilmeleri savunuyor?

Tarihteki özelleştirmelerin kötü olan sonunu, göre göre hala özelleştirilme diye diretiyor?

Bende babası Devlette çalışan bir kızım, babam çok erken yaşta hayatını kaybettiğinde bile arkamızda koca bir Devlet vardı ve biz o koca Devletin parasıyla büyüdük.

 Korkmadık Devlet vardı arkamızda, biz öksüz kaldık belki, aç kalmadık açıkta kalmadık ama bugün özelleştirme adı altında belki birçok öksüzün arkasında Devlet olmayacak, çünkü artık iş sahaları olmayacak.

 Özelleştirme adı altında alınan Fabrikaların çok geçmeden kapandığını zarar gösterilerek, başka kaynaklara aktarıldığını düşünürsek benim ne demek istediğimi de anlayacaksınız.

Şimdi şöyle düşünelim, Devletin işi ticaret değilse ekonomi değilse ne?

 Sadece siyaset mi olmalı, peki siyaseti ne besleyecek, Halk işsiz parasızken siyaseti sadece Devlet deniz diyenler mi yapacak?

Türkiye’de özelleştirilecek diye elden çıkartılan, hiçbir fabrikanın bana göre verimi artmadı.

 Zaten o fabrikalar çoğu artık Türklerin elinde bile değil neredeyse, Türkiye’de ki şehirleri bile özelleştirdiler, belediyede bile kadro dışa taşeronlar çalıştırılıyor, yani Devlet elini hiçbir şeye sürmüyor sorunluluk almıyor, en ufak bir aksilikte bile çalışan kendini kapıda güvencesiz bir şekilde buluyor ya da maaşlarını bile alamıyorlar.

Gidecekleri bir Devlet kapısı dertlerini anlatacakları bir Devlet kapısı kalmadığı için, oralar sahip çıkan, iş adamların iki dudaklarının arasında emekçiler kaderlerini yaşıyorlar.

Devlet bu tür fabrikaları özelleştirirken sizce hangi politikanın içinde ruh halini yaşıyorlar acaba, işçiyi düşündükleri için mi, yoksa kodaman iş adamlarını biraz daha güçlendirmek için mi?

Evet, ‘’ Allah Devletimize zaval vermesin’’

Ama eğer o Devlet farkında olmadan, Halkına zarar veriyorsa, sonunu düşünmeden özelleştirme politikasını gün ve gün besliyorsa, orada Halkında Devlete söyleyecek sözleri elbet olur onun için unutmayalım…

‘’Devleti Devlet yapan, o Devlete sırtını dayayan güven duyan halkıdır’’

Halk o gurur duyduğu Devlet kapısının kendilerine açık olmasını istiyor ya da özelleştirme bünyesinde Devletin Halkını düşünerek yola çıkmasını istiyor.

Çocuklarımızın da güvenebileceği bir Devlet kapısı olsun istiyor.

Halk eskiden bir Devlet kapısı vardı, biz hiç korkmazdık demek istemiyor, bizim kocaman bir Devlet kapımız var sırtımız yere gelmez demek istiyor.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum