BEYİNLERİ GÜNCELLEMEK YETMEZ, DİREK FORMATLAMAK LAZIM
Reklam
Reklam
Ayten Turan

Ayten Turan

BEYİNLERİ GÜNCELLEMEK YETMEZ, DİREK FORMATLAMAK LAZIM

12 Mart 2018 - 20:48

İslam’ın güncellemesini bugün Sayın Cumhurbaşkanı değil de diğer partilerden biri söyleseydi sizce ne olurdu?

 Bu soruyu sorarken nasılda endişeliyim bilseniz, neden mi?

Çünkü yazacak çok şey var…

 Mesela eğer başka bir siyasi düşünce liderlerinden biri bunu söylemiş olsaydı yer yerinden oynardı.

Sayın Cumhurbaşkanının şu an anlatmak istediğinin dışında anlamlar yüklerlerdi.

Allah esirgesin dinsiz bunlar dinsiz diye fetva verirlerdi.

Daha çok şey yazmak istiyorum da yazmaktan dediğim gibi endişeliyim…

 Türk dili sakız gibi uzuyor da uzuyor, içinde pislik olmaya görsün her manada yorumlanabiliyor, onun için kelimelerimi itina ile seçmemin doğru olduğunu düşünüyorum.

Neme lazım yanlış anlaşılırım, benim gibi Vatan sevdalısı inançlı birini tutarlar hain derler, tövbe haşa dinsiz derler ayıkla ondan sonra pirincin taşını.

İslam güncellemeli cümlesinin açılımını anlatmak lazım insanlara, Sayın Cumhurbaşkanının ne demek istediğini anlamaya çalışmaları lazım insanların.

Aman sakın yanlış anlaşılmasın çokta savunduğum şeyler olmuyor Türkiye’de, bana göre Türkiye’de İslam’a gelene kadar öyle çok güncellenmesi gereken bellekleri temizlenmesi gereken şeyler var ki sormayın gitsin.

Aman yine yanlış anlaşılmasın İslam’a gelene kadar derken İslam’ın tartışmasını bunun eğitimli, işinin hakkını veren Din adamlarına bırakmak gerektiğini düşünüyorum, İslam’da güncellemenin Müslümanlığın temel taşlarının değişiminden çok yorumlayanların kafalarının temizlenmesi gerektiğini düşünüyorum, buna da açıklık getirmesi gerektiğini doğru buluyorum. Dip not olarak yazayım dedim ne me lazım anlayacağınız gibi endişeli olduğumu başta da söylemiştim diyerek konuma dönüyorum.

 

Sayın Cumhurbaşkanının söylemek istediği sanırım son zamanlarda kendini din adamı gibi göstererek İslam’a bağlıymış gibi kadın ve gençler üzerinden verdikleri sözde fetvalar, yani bu saçmalıkların yanlış olduğunu söylemek istiyor gibi geldi bana, iyi niyetle yaklaştığımdan diyorum bunu, sonrada Sayın Cumhurbaşkanı gerçek din adamları nerede diyor bunlara fırsat veriyor gibi serzeniş de bulunuyor, buraya kadar bana mantıksız bir şey gibi gelmedi. Lakin bu noktaya gelene kadar neden sessizlerdi, onu anlamak zor ya da şöyle sorayım, şu ana kadar iktidar partisinin açıklamaları değil miydi? Bunlara yüz veren seslerini yükseltmesini sağlayan yine mi yanıldılar, her yanlış giden şeylerin arkasından çıkıp yanıldık, kandırıldık demek mi gerekiyor? Bunları bende kestiremiyorum inanın.

Sadece benim ve benim gibi düşünen birçok insanın Türkiye’de çokta güzel şeyler olmadığıdır, bazı hadsizlerinde sapla samanı işlerine geldiği gibi karıştırmasıdır.

Bu böyle olunca da bir şeylerin güncellenmesi gerektiği kesin ama bu yüzyıllar önce olan şeyler değil bugünkü bazı kötü niyetli insanların bakış acılarıdır, bununda üzerini çizerek söylüyorum güncellenmesi gereken sırf laf olsun diye ortalığı karıştıran, Türkiye’de bir şeyler kötü gidince belden aşağı açıklamalar yapan beyinlerdir.

Türkiye’ye tertemiz, aydın, eğitimli beyinler lazım…

Yani sözün özü anlayacağınız…

Beyinleri güncellemek yetmez, direk formatlamak lazım.

YORUMLAR

  • 0 Yorum