Ayşe PASLANMAZ

Ayşe PASLANMAZ


ÜÇ GÜZELLERE KORUMA

14 Haziran 2019 - 02:37

Son derece meşhur Üç Güzellerimiz vardır Kapadokya’nın simgesidir. Ayrıca dünyanın en ünlü peri bacaları bunlardır. Ürgüp’ün girişinde üç adet şapkalı Peri Bacasından oluşur buraya Ürgüp Üç Güzeller mevkii denir.

Üç güzeller mevkiindeki Peribacalarına yapılan geçici ahşap kaplama yürüyüş yolu birkaç aydır dikkatleri üzerine çekiyor. Kimi olumlu yönde, kimisi olumsuz yönde görüş belirtirken bu görüntü benim gözümede hoş gelmiyor. Ahşap yürüme yolu ve ahşap korkuluklar ilk görüntüde peri pacalarının muhteşem doğallığına gölge düşürüyor.Bunlarda nerden çıktı diye araştırdığımda ilk aklıma Ürgüp Belediyesi yâ da Ürgüp Kaymakamlığı gelsede Nevşehir Valiliği öncülüğünde yapıldığı bilgisine ulaşıyorum. Nevşehir valiliği haber sitesinde bu konuyla ilgili vali beyin açıklamasını okuyorum;“Vali İlhami Aktaş, Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesinde her yıl milyonlarca yerli yabancı konukların uğrak yeri olan Ürgüp Üç Güzeller mevkiinde geçici ahşap kaplama yürüyüş alanları projesi ile hem doğal dokunun korunması hem de ziyaretçilerin daha konforlu gezi ve ziyaretlerini yapabilmesi için böyle bir projenin uygulandığını ifade ederek, aynı zamanda iklim koşullarından kaynaklı aşınmalardan ve insan can güvenliği açısından tedbir amaçlı geçici zemin kaplama projesinin hayata geçirildiğini ifade etti.”Konuyu daha detaylı araştırmak üzerine telefonlar ediyor, bilgi almaya devam ediyorum.

Ürgüp Üç Güzeller mevkiinde geçici ahşap kaplama yürüyüş alanları projesi ile hem doğal dokunun aşınmasını minimize etmek,

Kışın çamurlu yolda yüreyüş kolaylığı sağlamak,

Yürüme engelli vatadaşın daha rahat çıkışını temin etmek,

Olası kazalara tedbir almak,

Amacıyla yapılmış ama nedense ben sevemedim bir türlü.Tabii bir de insanın göz alışma  alışma olayı var, insana zaman içerisinde alışabiliyor.

Niyet hayr, yapılma amacı güzel ama daha estetik Ürgüp’e yakışan bir görüntü arz ederse dahada mutluluk verici olur.Beyin fırtınası yapmak gerekiyor bence, valilik bir proje yarışması başlatmalı ve Ürgüp’ün Ürgüp marka değerine yakışır bir proje bulunup ugulanmalı diye düşünüyorum. Kimblir ne enteresan fikirler doğar.

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Birgul Sevil Tekinay
    9 ay önce
    Evet katılıyorum bire bir görduğum için tshta yolun daha hem sağlam ve estetik açidan daha düzgun saglam yürüyüs alani yapılabilinir engellilerin dahil rahatlikla gezme imkanı olacak yürüyus alani yapılmali bu onemli konu da verdiginiz duyarliginizla guzel bir proje ile sorun ortadan kalkar umudu ile sevgiler selamlae Nevsehir in halk sairi peri kizı kutlarim arkadaşım tebrikler