Madem çok duyarlısınız haydi gösterin şehit sevginizi!
Reklam
Reklam
Ali ERTURAN

Ali ERTURAN

Madem çok duyarlısınız haydi gösterin şehit sevginizi!

04 Şubat 2018 - 21:23

Yazmayayım yazmayayım, diyorum ama bakıyorum kimse yazmıyor, dayanamayıp elime kalemi alıyorum!

Öncelikle vatanın ve milletin bekası için canını vermiş tüm şehitlerimize Allah’tan binlerce kez rahmet diliyorum. Nur içinde yatsınlar…

“Şehitler ölmez, vatan bölünmez!” nidaları…

“Vah vah”lar, “tüh tüh”ler, türlü türlü dövünmeler…

Sosyal medya mecralarında paylaşılan hemen hemen her iki gönderinin birinde “Allah rahmet eylesin, nur içinde yatsın!” dilekleri…

Nidalar, dövünmeler, mesajlar… Bu kadar mı? Bu mu? Bunlar mı kurutacak boynu bükülen yüzlerce yavrunun döktüğü gözyaşlarını? Bunlar mı oğlunu yitirip yerine dünyanın hiçbir nimetini koyamayacak olan ana babanın acısına tampon olacak ya da diğer yarısını kaybetmiş eşe yoldaşlık edecek?

Şimdi diyeceksiniz ki “Bizler ne yapabiliriz? Bu ülkeyi yöneten bir siyasi otorite var, yapılması gereken ne varsa onlar yapmalı.”.Esasında bizler de çok şey yapabiliriz. Tabii ne yaparsak yapalım yetim kalmış çocuğun, evlatsız kalmış ebeveynin, eşsiz kalmış bir kadının acısını tamamen dindiremeyiz, o ayrı…“Ateş düştüğü yeri yakar.” sözünün vücut bulduğu günlerden geçiyoruz. Bizim o insanları acılarını tam olarak anlamamız, ne kadar yanarsak yanalım onlar gibi küle dönmemiz mümkün mü?

Gelmiş geçmiş tüm şehitlerimizden, siyasiler, sivil toplum kuruluşları ve sosyal medyada sabahlara kadar atıp tutan, yazıp çizen, yan gelip yatan tüm vatandaşlar sorumludur! Klavye kahramanı olmak kolay! Şehitlerimiz vatan topraklarının bütünlüğünü ve üstünde yaşayanların geleceğini korumak adına can vermişken, arkasında gözü yaşlı bir aile bırakmışken, yapmayın. Bu konuda da bırakın kahraman olmayın!

Yapabileceklerimize gelince… Bir kere şehitlerin kanı yerde kalmayacak, diye söylenmek yerine bunu gerçek kılacak adımı atmalı: Şehit ailelerine bir adım daha yaklaşmalı! Onlara sevgi, saygı gösterip acılarından kendimize düşen payı almalı!

Şayet sözü eyleme dönüştürmek istiyorsak fırsat kapıda: 14 Şubat Sevgililer Günü! Gelin bu günde, birlik ve beraberlik içinde, yanlarında olduğumuzu göstermek adına şehit aileleriniziyaret edelim…

Ben, Ali Erturan, “gazeteci” kimliğimden sıyrılıp “insan”lık kisvesi giymiş herhangi biri olarak bu birlik, beraberlik ve dayanışma çalışmasını başlatıyorum. Siz de bu çalışmanın bir parçası olmak için ikamet ettiğiniz ilin veya ilçenin mülki idare amirliğine müracaat edebilir, 14 Şubat’ta bir şehit ailesini ziyaret etmek isteğinizi dile getirebilirsiniz. İnanın, bulunduğunuz bölgenin mülki amiri (valisi, kaymakamı) bu isteğinizi yerine getirmek için seferber olacaktır. Olmaz ya oldu diyelim, soranlara “Star Haber’den Gazeteci Ali Erturan”ın başlattığı çalışma kapsamında müracaat ettiğinizi söyleyebilirsiniz.

İmkânınız dâhilinde, ziyaret edeceğiniz aile hakkında bilgi edinip çocuk varsa onu sevindirmeyi tercih edebilirsiniz. İmkânınız yoksa masalarının üstüne bırakacağınız bir demet çiçek dahi, siz gittikten sonra aileye yalnız olmadıklarını anımsatması açısından faydalı olacaktır.

Özetle sevgili okurlar, sabahtan akşama kadar evde yan gelip yatmakla, sosyal medyada yazıp çizmekle olmuyor bu işler! Haydi, gösterin şehit sevginizi!

Belirtmek isterim ki bu çalışma siyasi amaçla yapılmamaktadır! Siyasi görüşümüz ne olursa olsun ya da hangi partinin ideolojisi bize yakın gelirse gelsin, şehit ailelerine destek olmak hepimizin sorumluluğu. Gelin, bu 14 Şubat’ta ideolojimizden sıyrılıp o gün kendimiz olalım;el ele, kol kola şehit ailelerini ziyaret edelim! Bizim, bizden başka dostumuz yok!

Size 14 Şubat’ta sevdiğinize hediye almayın, demiyorum.Sadece her fırsatta ve her mecrada dile getirdiğiniz “şehit ve şehit ailesi” sevginizi gösterme fırsatı sunuyorum.

“Bir tek benim gitmemle olur mu?” demeyin. Her birimiz böyle düşünürsek şehit aileleri acılarını kiminle, nasıl paylaşacak? 14 Şubat’a kadar tekrar etmekte fayda var: Suyun gücü damların sürekliliğindedir!

Saygılarımla, Ali ERTURAN

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum