Ali ERTURAN

Ali ERTURAN

Gazeteci & Yazar / Genel Yayın Yönetmeni

İşsizlik var da çalışmak isteyen kim?

21 Kasım 2019 - 20:28

Ben bu işsizlik konusunu anlamadım veya çözemedim sevgili okurlar… Daha önce defalarca yazdım ve yazmaya devam ediyorum ama bir daha beraber irdeleyelim; ben mi aptalım ya da yeni nesil mi çok uyanık!

TÜİK verilerine göre ülkemiz de 4 milyon 544 bin kişi işsizmiş! Bu rakamlar Mart 2019 rakamları işsizlik oranı, 4 puanlık artış ile yüzde 14,1 seviyesinde ulaşmış...İş gereği sürekli sahada oluyor ve her kesimden vatandaş ile görüşebiliyorum. Muhalefet bas bas bağırıyor işsizlik tavan yaptı diye ama firmalar da kurum ve kuruluşlarda çalıştıracak insan bulamadıklarından yakınıyor. Şeytan bu işin neresinde biri çıksın açıklasın Allah aşkına…Bu işsiz olanlar neyin peşinde ben hala anlamış değilim, tabii ki eğer çalışmak isteyen varsa. Üniversite mezunu olabilirsin, çok iyi eğitimde almış olabilirsin çok çok iyi yerlerde kariyer bile yapmış olabilirsin ama memleketin durumu ortada! Köylü, çiftçi, memur, işçi herkes parasız ve bazı kesimler var ki sefaletin dip noktasında çöpten ekmek topluyor.  İnsanlar nefes alamayacak duruma geldi ama hala işsiz olanlar rahat, sabit maaş ve konforlu iş hayalinde… Zor dostum zor!..Gidin kardeşim pazarda patates satın o da iş, kafede çalışın e oda iş, hatta reklam promosyon firmalarında çalışın hizmeti ayağa götürün o da iş! Yani çalışmak isteyene iş çok ve buna yüzlerce örnek yazabilirim.

Bence 4 milyon 544 kişinin yarısından çoğu; sabah 9 akşam 5, cumartesi pazarı tatil, mesai saatlerinde istediği gibi telefonuyla sosyal medyada gezineceği rahat iş peşinde!..Eskiden ekmek aslanın ağzındaydı şimdi mideyi de geçti kuyruğa indi elini sokup alabilirsen yiyeceksin o ekmeği. Yani mücadele lazım çalışabilmek lüks hale geldi. İşveren de parayı işyerinin alt katında son model ithal cihazlar da basmıyor her halde…Firmalar, iş yerleri perişan durumda. Siftah yapmadan kepenk kapatıyor ve kiralarda almış başını gidiyor. Devlete borcu olmayan esnaf zaten yok ve millet canının derdine düşmüşken, hala bir kesim garanti para gelecek işler peşinde…Sosyal medya çılgınlığı zaten almış başını gidiyor, insanlar bir amaç için değil sosyal medya da boy boy fotoğraflarını sergilemek için yaşıyor sanki. İş yok diyen o kesim hep safsatalık peşinde! Eee boşuna dünya 9.su olmadık sosyal medya kullanımında… Enerjiyi farklı bir alana sarf etmek böyle bir şey! Ona harcanan zamanı keşke… anladınız siz :)İnsan dünyaya geldikten sonra hayatta kalma iç güdüsü ile kendi bildiği andan itibaren geçimini sağlamak, başkalarına muhtaç olmayıp, hayatta kalmak için çalışır. Elinden geldiği oranca çalışan insan hem kendi refahını hem de ailesinin refahını artırmak için uğraşmıştır. Dolayısıyla sağlıklı bir toplum oluşturma gayreti içerisine girilmiştir. Dinimiz bizlere her daim çalışmayı, üretmeyi, birlik ve beraberce, hak hukukla işlerimizi yürütmeyi ve yaşamımızı idame ettirmeyi öğütler...Peki, bu öğütleri dinleyen kim?Özentili olmak ve insanların kendini gösterme gayreti toplumu bu hale getirdi. İçmeye ayranı olmayanlar lüks yaşam ve konfor peşinde…Ne yazık ki şu anda işsizim nidaları atanların yarısından çoğu tembel sevgili okurlar. Mustafa Kemal Atatürk ne demiş hatırlayalım ve unutmayalım...Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar.”Başarılarda gururu yenmek, felaketlerde ümitsizliğe direnmek lazımdır.

Çalışmak isteyene bu memlekette iş var sevgili okurlar ama çalışmak isteyen yok. Yani sözün özü boşu boşuna iktidarla muhalefeti bu konuda birbirine düşürmeyin.

Ve şunu hiç bir zaman unutmayın, iş konusunda çaresizseniz bilin ki çare sizsiniz…Sevgilerimle / Ali ERTURAN

gazetecialierturan@gmail.com

20.11.2019

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 6 Yorum
 • can
  6 ay önce
  star kapanıyormuş sizi de iş ararken göreceğiz artık
 • Şerif
  6 ay önce
  Pazarda patates satmak içinde,sabıka kaydı vergi oda kaydı bağkur vs.istiyolar.zaten kendinde söylüyorsun çöpten ekmek toplayan nereden bulsun kayıt parasını,patates parasını?
 • Neşe Geçim
  7 ay önce
  Yüreğine sağlık arkadaşım bir çoğuna katılıyorum
 • Servet Açıkgöz
  7 ay önce
  Haklısınız katılıyorum
 • H. İbrahim Pakyürek
  7 ay önce
  Kendi yakınlarım dahil, genç nesil, masa başı iş olsun, parmaklarım yorulsun, istiyor. Ülkedeki en zor ve en kirli işleri sığınmacılar yapmaya başladı. Onlar gidince kim yapacak acaba ? Bir yeğenim Resmi Daireye temizlik kadrosundan girdi. Masa başı iş yapıyordu. Yeni müdür temizlik bölümüne gönderdi. İstifa etti.
 • Savaş sagun
  7 ay önce
  Eline sağlık abı. Iyi yorumlamişsin