Alanur ÖZALP

Alanur ÖZALP

alanur@starhaber.tv

ÇOCUKLAR GELECEĞİMİZDİR

Bir atasözüyle başlamak istiyorum. Ne ekersek onu biçeriz. Bu çocuklar bizim geleceğimiz. Onlar hem bizi mutlu edecek, bize can olacak hem de ülkenin ve dünyanın kurtarıcısı olacaklar. Onları ne kadar iyi yetiştirirsek o kadar iyi olacaklardır. İyi insan olmak, yardımlaşmak, insan sevmek, dostluğa değer vermek, canlılara ve doğaya kıymet vermekle olur. Bizim için en değerli varlıklar çocuklardır. O, şimdi çocuk hızla büyüyecek ve yetişkin olacaktır. Bizim ve dünyanın geleceği olacaktır.

Bir suç işlendiğinde psikologlar buna bir bütün olarak bakarlar. Bu suçu işleyen, bu kötülüğü yapan ne türlü acılardan geçti ve bu hale geldi? Yani nasıl acımasız oldu, canavara dönüştü?

Bir başka konu ise toplumsal yaklaşım. Toplumlar da canlıdır. İnsanlardan oluşur. Toplumda insana verilen değer nedir?  Bu, kişinin yetişmesinde çok önemlidir. Korku toplumunda mıyız? Toplumun bireylerinde saygı, sevgi, ilgi, anlayış nasıl? Birbirlerini koruyorlar mı? İnsan olmanın değerlerini gösteriyorlar mı? Hemen zengin olmayı mı merkeze koydular? Zengin olmak nedir? Bilgi zenginliği mi? Bir ruh zenginliği mi?  Çevresindeki dostlarının, sevdiklerinin fazla olması mı yoksa parasının fazla olması mı?

Biz bu dünyadan giderken paramızı götüremeyiz. Asıl olan insanların, bizi yıllar sonra iyiliklerimizle anmaları veya yaptığımız, bıraktığımız buluşlarla veya bıraktığımız güzel şeylerle hatırlamalarıdır. İyi bir çocuk yetiştirmek veya bildiğimiz şeyleri bu dünyada çok kişiyle paylaşmak çok önemlidir.

Biz bu dünyada yaşarken de aynı cennette yaşıyormuş gibi iyi olabilmeliyiz. Bu dünya bizim cennetimiz olsun. Kişisel ve toplumsal olarak bu konuda çalışalım. Ayrım yapmayalım. Kadın-erkek, zengin-fakir diye ayrımlara karşı çıkalım. Görevlerimizden biri de küçükleri korumaktır. Her şeyin temeli eğitimdir. Bunu sadece okuldaki eğitim olarak düşünmeyin. Küçüğe büyüye saygı göstermek görerek öğrenilir. Her konuda fırsat eşitliği olmalıdır. Biz her şeyden vazgeçmeli ama eğitimden vazgeçmemeliyiz.

Çocuklarla nasıl konuşacağımız, onları nasıl dinleyeceğimiz çok önemlidir. Hiçbir zaman çocuktur anlamaz dememeliyiz. Çocuklarımızı ilerde iyi birer birey olarak yetiştirmeliyiz. Çocukların kendilerine inanmalarını ve güvenmelerini sağlamalıyız. Bunu yaparken yapıcı yaklaşımda bulunmak çok önemlidir. Daha önemlisi de biz ailede onlara örnek olmalıyız. Bazen yaptıkları olumlu şeyleri abartmalıyız. Cesaret vermeli, güven aşılamalıyız. Çocuklar emek vermeden hiçbir şeyin olmayacağını bilmelidirler. Çalışkanlığın değerli olduğunu anlatmalıyız. Güçlü bireyler güçlü toplumları oluştururlar. Ayrıca onlara kendilerini kötü niyetli kişilerden nasıl korumaları gerektiğini öğretmeliyiz. Hiçbir durumda kolaya kaçmamalıyız. Sorunlar olabilir ama biz her sorunun çözümünün de olduğunu çocuklarımıza anlatan ve gülen anne babalar olmalıyız.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

www.starhaber.tv Çözüm Medya Grup kuruluşudur.

www.starhaber.tv haber sitesinin Star Gazetesi ve Star Televizyonuyla hiç bir ilgisi yoktur.