Uzay geometrisine niyet şiire kısmet

Şiirleri haricinde kişisel olarak geri planda kalmayı tercih eden bir şair Hüseyin Atlansoy. Balkon Çıkmazında Efendilik Tarihi, Yarın Bekleyebilir, Kaçak Yolcu, Su Burcu, Gösteri Uçuşu yayınlanmış kitaplarından bazıları.

Uzay geometrisine niyet şiire kısmet Kültür Sanat

Önceki gün Ankara'da bir söyleşiye katılan Hüseyin Atlansoy, küçükken edebiyat alanına kendisini pek yakın hissetmediğini, aslında uzay geometrisiyle ilgilenen bir matematikçi olmak istediğini anlattı. Ancak İstanbul'da 1982'de ilk şiirini yazdıktan sonra edebiyat alanına yöneldiğini aktaran Atlansoy, “Neredeyse vazgeçiyordum ki şiir bir şekilde beni yakaladı. Aslında bundan rahatsız olmadım. Daha sonra ‘İntihar İlacı› isimli ilk kitabımı çıkardım” diye konuştu.

1980 KUŞAĞININ ETKİLİ İSMİ

Türkiye Yazarlar Birliğinin (TYB) kuruluşunun 40. yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen “40'lar Meclisi Edebiyat ve Hayat Söyleşileri”ne katılan Atlansoy ile söyleşiyi düzenleyen Necip Tosun ise “Öykülerimi yazarken, mutlaka bir Hüseyin Atlansoy şiiri okurum. Çünkü aynı kuşaktan olduğumuz için aynı kelimelerden bir esinti almaya çalışırım” dedi. Atlansoy'un “1980 kuşağı” ile anıldığını anlatan Tosun, şiirlerinin 1982'den itibaren Diriliş, Yönelişler, Yedi İklim, İkindi Yazıları, Şiir Atı, Albatros, Dergah, Bürde ve Hece dergilerinde yayımlandığını ifade etti.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

GÜNCEL GALERİLER

GÜNCEL VİDEOLAR

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

www.starhaber.tv Çözüm Medya Grup kuruluşudur.

www.starhaber.tv haber sitesinin Star Gazetesi ve Star Televizyonuyla hiç bir ilgisi yoktur.