Türkiye'nin Libya'ya askeri sevkıyatını önlemek için 'Batılı' operasyon timleri

Alman Haber Ajansı DPA'nın ulaştığı Birleşmiş Milletler (BM) raporu Türkiye'nin Libya'ya askeri teçhizat sevkiyatını engellemek için "Batılı güçlerin gizli bir tim hazırladığını" ortaya koydu. Gizli ibareli rapora göre özel timin operasyonları Birleşik Arap Emirlikleri'nden (BAE) planlanıyor.

Türkiye'nin Libya'ya askeri sevkıyatını önlemek için 'Batılı' operasyon timleri
26 Mayıs 2020 - 12:17
Reklam

'OPUS Projesi' adı verilen gizli operasyona Avustralya, Fransa, Malta, Güney Afrika Cumhuriyeti, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri'nden en az 20 kişinin General Hafter'e destek operasyonlarına katıldığı belirtiliyor.

Bilim delegasyonu kamuflajı

Rapora göre grup, Haziran 2019'da Ürdün'ün Amman şehrinden bir kargo uçağıyla Libya'ya gönderildi. Resmi olarak "bilim insanı" statüsü sıfatı ile yolculuk yapan kişilerin görevi ise "jeofizik ve hiperspektral" araştırmalar olarak gösterilmişti.

Bu "bilim" delegasyonunun asıl görevinin Trablus'a silah sevkıyatı yapan Türk bandıralı yük gemilerinin engellenmesi olduğu ortaya çıktı.

Rapora göre operasyonun planlamasında BAE, Ürdün, Malta, Libya, Angola, Botsvana, Güney Afrika ve ABD olmak üzere en az sekiz ülkenin dahli söz konusu ve BAE, Britanya Virjin Adaları ile Malta olmak üzere üç ülkeden en az on şirketin de operasyonda rolü olduğuna dikkat çekiliyor.

Zengin petrol kaynaklarına sahip Libya'da 2011'de uzun süredir iktidarda bulunan Muammer Kaddafi devrilmişti. Bu tarihten beri ülke farklı ülkelerin general Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu ve uluslararası kamuoyu tarafından tanınan Trablus yönetimi arasındaki güç savaşlarına sahne oluyor...
Kaynak: https://tr.euronews.com/2020/05/26/turkiye-nin-libya-ya-gonderdigi-askeri-sevkiyat-gemilerine-kars-bat-l-operasyon-timleri


Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum