Türkiye moda devi İtalya'yı solluyor

Türkiye moda devi İtalya'nın tahtını sallamaya başladı. İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe, hazır giyim ihracatının bu yıl 19 milyar dolara ulaşacağını belirterek Biz şu anda İtalya'dan sonra ikinciyiz. Türkiye olarak hazır giyimde dünyada lider olan İtalya'yı geçeceğiz dedi.

Türkiye moda devi İtalya'yı solluyor Ekonomi

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe, “Türkiye olarak hazır giyimde dünyada lider olan İtalya'yı geçeceğiz” dedi. Gültepe, Türkiye'nin üretimde, markalarıyla, çevre ülkelerde açmış olduğu mağazalarla beraber Türk malına karşı bir sempati olduğunu söyledi. Gültepe “Hazır giyim konfeksiyon ihracatını 2017 yılında 17 milyar dolarla kapattık. 2018'de yüzde 10 artışla hazır giyim ihracatını 19 milyar dolar seviyeye ulaştıracağız” dedi.

ÜRETİM GÜCÜ YÜKSEK

Anadolu'nun her tarafını üretim üssü yapmak gibi bir amaçlarının olduğunun altını çizen Gültepe, şunları kaydetti: “Biz Türkiye olarak hazır giyimde dünyada lider olan İtalya'yı geçeceğiz. Biz şu anda İtalya'dan sonra ikinciyiz. Türk malında know-how var. Türk malında kalite var. İnanıyorum ki önümüzdeki dönemde üretim ve markalarımızla İtalya'nın önüne geçeriz.

Son 1.5-2 yıldır hazır giyim ihracatında talepler var. Kurların hareketlenmesi ile beraber biz çok rahat biçimde rekabet etme imkanı buluyoruz. Aynı zamanda yurt dışındaki müşteri ve markalar yüzde 10 pahalı verse bile Türkiye'den almayı tercih ediyorlar. Çünkü Türkiye'de üretim güçlü ve yüksek.”

Rusya'ya ayakkabı ihracatı yüzde 120 arttı

Türkiye'nin ayakkabı ihracatında ilk sırada yer alan Rusya'ya bu yılın ilk 7 ayında 91 milyon dolarlık ayakkabı ihraç edildi. Türk deri sektörü ise 7 ayda Rusya'dan yüzde 64'lük ihracat artışıyla 144 milyon dolar döviz geliri elde etti. Rusya'ya deri ürünleri ihracatında ilk sırada ise ayakkabı yer aldı. Ayakkab ihracatı yüzde 120'lik artışla 91 milyon 707 bin dolara ulaştı. Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Zandar, “Ssiyasi ilişkilerin olumlu seyri ihracat rakamlarımıza yansıyor” dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

GÜNCEL GALERİLER

GÜNCEL VİDEOLAR

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

www.starhaber.tv Çözüm Medya Grup kuruluşudur.

www.starhaber.tv haber sitesinin Star Gazetesi ve Star Televizyonuyla hiç bir ilgisi yoktur.