Türkiye'de koronayla mücadelede yeni dönem yarın başlıyor!

Koronavirüs salgınıyla gayret kapsamında alınan önlemler ve hayata geçirilen uygulamalarda yarından itibaren yeni bir periyoda giriliyor. Aşısızlar için PCR testi hayatın birçok alanında mecburî hale geliyor.

12:37:48 | 2021-09-05
İSTANBUL ( Star Haber ) - Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı, 81 ile bu hafta içinde genelge gönderdi. Buna nazaran, koronavirüs aşısı olmayan emekçilerden iş yeri ya da patron tarafından 6 Eylül itibariyle mecburî olarak haftada bir defa PCR testi yaptırmaları istenebilecek.

Bakanlık, patronların, koronavirüs aşısı olmamış emekçileri bilgilendirmesini istedi ve patronlara, aşı olmamış personellerden haftada bir defa PCR testi isteme yetkisi tanıdı. Bakanlık yazısında, patronların, işyerinde karşılaşılabilecek sağlık ve güvenlik risklerine yönelik hami ve önleyici önlemler hakkında tüm personellerini bilgilendirmekle yükümlü oldukları vurgulandı.

Patronların koronavirüs aşısı tamamlanmamış emekçilerini yazılı olarak ayrıyeten bilgilendirmesi istendi. Bilgilendirme sonrasında da aşı olmayan çalışanlara, kesin korona tanısı konması durumunun iş ve toplumsal güvenlik mevzuatı açısından muhtemel sonuçlarının anlatılması da yazıda yer aldı. PCR testi isteyecek işyeri ve patronların, test sonuçlarını gerekli süreçler yapılmak üzere işyerinde kayıt altında tutacağı da hatırlatıldı.

SEYAHAT

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından yapılan açıklamaya nazaran, aşısız yahut hastalığı geçirmemiş şahısların özel araç hariç uçak, otobüs, tren yahut başka toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatler için de negatif sonuçlu PCR testi bulunacak.

Bu çerçevede yarından itibaren seyahat firmalarınca araca kabul kademesinde HES kodu üzerinden bireylerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Covid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen müddete göre) yahut azami 48 saat evvel yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacak.

Kişi hastalığı geçirmemiş yahut aşılı değil yahut negatif PCR testi yok ise bu şahısların seyahatine müsaade edilmeyecek.

EĞİTİM

İçişleri Bakanlığı 81 vilayet valiliğine yeni eğitim öğretim yılı öncesinde PCR testi genelgesi gönderdi. 6 Eylül pazartesi itibariyle aşısı tamamlanmamış yahut hastalığı geçirmemiş öğrencilerle temas eden aşı olmamış eğitim işçisi, kantin çalışanları, servis sürücüleri ve rehber işçisinden de PCR testi istenecek.

Aşı olmamış öğretmen ve okul çalışanının haftada 2 sefer PCR testi görülecek. PCR sonuçları okul yönetimi tarafından gerekli süreçler yapılmak üzere kayıt altında tutulacak. Öğrencilerle aynı mesken içerisinde yaşayan şahısların de aşılı olmaları, tam doz aşılarını tamamlamış olmaları öneriliyor.

KÜLTÜR SANAT

6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren aşı olmayan şahısların; konser, sinema ve tiyatro üzere vatandaşların toplu olarak bulunduğu faaliyetlere iştirakinde negatif sonuçlu PCR testi mecburiliği getirilecek.

Bu çerçevede işletmeciler/organizatörler tarafından etkinliklere girişte HES kodu üzerinden şahısların aşılı/geçirilmiş hastalık (Covid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen müddete göre) yahut azami 48 saat evvel yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacak.

Kişi hastalığı geçirmemiş yahut aşılı değil yahut negatif PCR testi yok ise aktifliğe katılmasına müsaade edilmeyecek.

 
ETİKET :  koronayla mücadelede yeni dönem yarın başlıyor

Tümü