Turizm haftası etkinlikleri mesajları sözleri şiirleri 2018 Turizm haftası okul öncesi etkinlikleri nedir

Turizm haftası ne zaman önemi nedir etkinlikleri nelerdir? Okul öncesi Turizm Haftası etkinliklerinde neler var? 2018 Turizm Haftası mesajları sözleri şiirleri haberimizde yer almaktadır. Bilindiği üzere Turizm Haftası 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanır. Vatandaşların merak ettiği Turizm Haftası şiirleri, yazıları ve sözlerini haberimizde derledik. Turizm bir ülkenin milli değerlerinden biridir. Bacasız sanayi olarak adlandırılır ve ülke ekonomisi için büyük önem taşır. Ülke dışından veya ülke içinden insan gruplarının tarihi, sosyal, kültürel ve doğal açıdan önem taşıyan bir bölgeye yaptıkları geziye ve bu geziden ortaya çıkan potansiyele genel olarak turizm denir. Yurt dışından gelenler dış turizm, yurt içinden gelenler ise iç turizmi oluşturur. Bakan Kurtulmuş'un Turizm Haftası mesajı ne oldu? Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Performansımızı katlayarak artıracak turizm değer zincirinin her bileşeninde kaliteyi yükseltmeyi sürdüreceğiz. Rekorlarla başladığımız 2018'de sektör temsilcileriyle el ele vererek daha bu rakamları da aşan başarılara imza atacağız dedi.

Turizm haftası etkinlikleri mesajları sözleri şiirleri 2018 Turizm haftası okul öncesi etkinlikleri nedir Güncel

Turizm haftası etkinlikleri mesajları sözleri şiirleri 2018 Turizm haftası okul öncesi etkinlikleri nedir? Vatandaşların merak ettiği soruların yanıtlarını haberimizde hazırladık. Turizm Haftası, her yıl 15 – 22 Nisan tarihlerinde kutlanır. Bu haftanın amacı Toplumumuzda turizm konusunda farkındalığı artırmak, iç turizmi canlandırmak ve halkın turizm hareketlerine katılımını sağlamaktır. 15-22 Nisan 2018 tarihleri arasında Valiliklerce 81 il genelinde çeşitli etkinliklerle “Turizm Haftası” kutlanacaktır. Hafta içerisinde halka ve özellikle gençlere yönelik çeşitli konferans, seminer, sempozyum, panel, haftanın önemini vurgulayan çeşitli yarışmalar, defileler ve çevre gezileri düzenlenerek turizmin sürekli gündemde kalması sağlanmaktadır. Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş da, Turizm Haftası dolayısıyla bir mesaj yayınlayarak, rekorlarla başlayan 2018'de sektör temsilcileriyle el ele vererek daha yüksek başarılara imza atacaklarını vurguladı.Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya'da 15-20 Nisan Turizm Haftası etkinlikleri, düzenlenen kortej yürüyüşü ile başladı.

Bakan Kurtulmuş'un Turizm Haftası Mesajı

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, "Performansımızı katlayarak artıracak turizm değer zincirinin her bileşeninde kaliteyi yükseltmeyi sürdüreceğiz. Rekorlarla başladığımız 2018'de sektör temsilcileriyle el ele vererek daha bu rakamları da aşan başarılara imza atacağız" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Turizm Haftası dolayısıyla yayımladığı mesajda, "Ülkelerin ekonomi politikalarında güçlü bir yere sahip olan turizm, bugünün dünyasında etkin bir diplomasi unsuruna dönüştü. Coğrafi konumu ve kadim medeniyetlere yuva olan topraklarıyla Türkiye, doğal güzellikleri ve tarihi-kültürel zenginlikleriyle uluslararası ulaşım ve konaklama sektörünün en önemli duraklarının başında yer alıyor. Tüm bu bileşenlerle Türkiye hem insani diplomasi hem de ekonomi açısından müthiş bir potansiyel taşıyor. Bu engin turistlik zenginliklerimizi ve kültürel çeşitliliklerimizi ülke tanıtımı için yumuşak güç unsuru olarak kabul ediyoruz. Bu doğrultuda oluşturacağımız bir dille küresel ölçekte dünya markası olarak ivme kazanmayı planlıyoruz. Bakanlık olarak politikalarımızın merkezine 'doğal-kültürel-tarihi mirası koruyan ve medeni bir dünyanın ana aktörü olan' bir turizmi koyuyoruz" ifadelerini kullandı.

"Sektör aktörleri ile bir bütün olarak karşı durduğumuz zor günlerin ardından yeniden iyi bir sıçrayış yakalamayı başardık" diyen Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Performansımızı katlayarak artıracak turizm değer zincirinin her bileşeninde kaliteyi yükseltmeyi sürdüreceğiz. Rekorlarla başladığımız 2018'de sektör temsilcileriyle el ele vererek daha bu rakamları da aşan başarılara imza atacağız. Türk turizminin gelişiminde ve sektörel başarıda emeği olan, omuz omuza sektörü yükselten başta sektör çalışanları olmak üzere gönüllü turizmcilerin ve tüm turizm camiasının Turizm Haftası'nı kutluyorum." - ANKARA

Kırklareli'nde 42. Turizm Haftası kapsamında tören düzenlendi.

Özgürlük ve Demokrasi Meydanı'nda düzenlenen tören, Atatürk Anıtı'na çelenk sunumu ile başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam eden törende konuşan İl Kültür ve Turizm Müdürü Necmi Asan, 42. Turizm Haftası'nın en iyi şekilde kutlandığını söyledi.

Turizmin bacasız sanayi olduğunu belirten Asan, Trakya'nın turizm açısından saklı cennet olarak nitelendirildiğini ifade etti.

Konuşmaların ardından, halk oyunları ekibi gösterilerini sundu.

Kapadokya'da Turizm Haftası Kutlandı

Kapadokya'da Turizm Haftası Kutlandı

Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya'da 15-20 Nisan Turizm Haftası etkinlikleri, düzenlenen kortej yürüyüşü ile başladı.

Nevşehir'in Göreme beldesinde Turizm Haftası etkinlikleri düzenlenen yürüyüşle başladı. Nevşehir Belediyesi Mehteran takımının marşları ile renklenen korteje JAKEM Komutanlığına bağlı atlı birlikler, ATV'ler ve vatandaşlar katıldı. Göreme-Çavuşin yolu üzerindeki yürüyüş Göreme merkezinde sona ererken, yerli ve yabancı turistler de korteje büyük ilgi gösterdi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Cengiz Ekici yaptığı açıklamada, “Bu sene biraz farklı bir zenginlikte bir Turizm Haftası yapmaya çalıştık. Kamu, özel sektör, yerel yönetimler iş birliğinde Kapadokya'nın merkezi Göreme'de yaptık. Burada turizmin tüm paydaşlarıyla birlikte güzel bir etkinlik gerçekleştirdiğimize inanıyorum. Turizm Haftası'nın birinci amacı toplumda turizm bilincinin oluşması amaçlanmaktadır. Bizde bu amaçla doğrultusunda turizmimizin daha iyi yerlere geleceğine inanıyoruz. Kapadokya'nın en iyi sezonu 2014-2015 yılları deniyor. Şuan ise 2014-2015 sezonunun üzerinde bir veri elimizde bulunuyor” dedi.

Kapadokya Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (KAPTİD) Başkanı Yakup Dinler de, “15-22 Nisan tarihlerinde her yıl kutladığımız Turizm Haftası bu yıl da Kapadokya'da ilk defa bir kortej yürüyüşe ile başladı. İlk defa yapılmasına rağmen halkın da, turizmcilerin de katılımıyla güzel bir yürüyüş olduğunu düşünüyorum. İnşallah her yıl katlanarak artacak. Bizim imrenerek Portakal Çiçeği Festivali'nde veya diğer film festivallerinde olan yürüyüşe dönüşeceğine inanıyorum. Turizm biliyorsunuz son iki yıldır biraz sıkıntılı dönem yaşadı. Fakat bu yıl güzel bir şekilde başladık. Artarak devam edeceğini düşünüyorum. İnşallah bu hızla giderse gelecek yıl en yüksek rakamlara ulaştığımız 2014 yılını yakalayacağımızı düşünüyorum” diye konuştu.

Turizm Haftası etkinlikleri, Göreme Belediyesinin pilav ikramı ile sona erdi.

TURİZM HAFTASI ÖNEMİ NEDİR?

Turistler ülkemize eğlenmek, spor yapmak, tedavi görmek, dinlenmek, değişik yerler gezmek ve yeni insanlar tanımak amacıyla gelen insanlara denmektedir. Turizm ise bu işe verilen genel isimdir.

Yurt içinde yapılan geziler iç turizm olarak anılırken yurt dışında yapılan geziler dış turizm olarak anılmaktadır ve böylece turizm iki ana başlık altında toplanmaktadır.

Türkiye Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan bir köprü konumundadır. Üç yani denizlerle çevrili olup ılıman bir iklime sahiptir. Yemyeşil bitki örtüsü ve masmavi denizleri vardır. Pek çok medeniyetin bu topraklardan geçmiş olması sebebiyle tarihi güzellik açısından da oldukça zengindir. Türkiye bu özellikleriyle adeta bir açık hava müzesidir. Pek çoğumuzun tabiri ile de cennet gibidir.

Turizm bacasız sanayi olarak anılır. Bunun sebebi ekonomimiz açısından çok faydalı olmasıdır. Çünkü bir ülkeye giden turist orada para harcamaktadır. Harcadığı para döviz adıyla anılır ve bu önemli bir ekonomik gelirdir.

Turistlerimize hizmet vermekle uğraşan turizm sektörü ile iş bitmemektedir. Her bir vatandaşımız turistlere iyi davranmalıdır ki ülkemizden memnun kalıp tekrar gelsinler veya arkadaşlarına anlatıp başka turistleri buraya çeksinler. Onları dilimizi anlamadığı için aldatmaya kalkışmamalıyız. Eğer bir turist ülkesine memnun dönerse ertesi sene 10 turist getirecektir. 17 buçuk milyon turistin 2004 senesinde ülkemize gelmesiyle 15,9 milyar dolar döviz elde ettiğimiz kayıtlardadır. Dünya genelinde ise bu miktar 1 milyar turist ve 800 milyar dolar döviz şeklindedir.

Daha çok turistin ülkemize gelmesi onlara nazik davranmamız, yollarımızın temiz olması, ulaşımımızın modern olması, konaklama yerlerimizin güzel olmasına bağlıdır.

Her sene 15 Nisan günüyle başlayan hafta Turizm Haftası olarak ülkemizde kutlanmaktadır. Bu haftada tursitlerin ve turizmin ekonomimize olan faydaları ve önemi anlatılır. Halkımıza bu durum kavratılmaya çalışılır ve gençlerimiz bilinçlendirilir.

Okullarımızda turizmle ilgili şarkılar söylenir, okul gazete ve dergilerinde turizm köşeleri düzenlenir, kompozisyon yarışmaları yapılır, şiir yarışmaları yapılır, resim/fotoğraf yarışmaları düzenlenir, belediyeler ile anlaşılarak temizlik çalışması yapılır.

Turizm ile ilgili sözler:

· Temizlik turizmin, turizm kalkınmanın anahtarıdır.

· Turizm, bacasız fabrikadır.

· Memnun ayrılan turist, daha çok turist demektir.

· Turizmin anahtarı temizlik ve hoşgörüdür.

· Turizm, kalkınmanın lokomotifidir.

· Turizm hizmetle gelişir, sevgi ile büyür.

· Yurdumuzdan hoşnut ayrılan her turist bizim yeni bir dostumuz­dur.

· Turizm yolu, barış ve kalkınma yoludur.

· Turiste saygı varsa, turizmde kaygı yoktur.

En Güzel Turizm Haftası Şiirleri

Turizm'dir Mesleğim

Turizm'dir mesleğim,

Güleryüzdür görevim.

Gece gündüz çalışır,

Harekettir bereketim.

Uluslararasıdır hedefim.

Ama vatandaşımdır önceliğim,

Ayşe, Fatma, Hasan, Mustafa

Sizleride beklerim.

İşletmenin öz kişiliği,

Sevmektir mesleğini.

Yarınlardır geleceği,

Yine bekleriz derken.

Güzel anılarınızı bırakırken,

Hatırlanmak isteriz.

Size hoşçakalın derken,

Yeniden bekleriz.

Türkan Yakın

Hoş Geldin Turist Kardeş

Öyle güzel bir ülke,seçmişsin görmek için,

Gezdiğin her yer sana,olacak gönülden eş;

Bıkmadan tadacaksın,zevkleri biçim biçim

Hoş geldin Türkiye'ye,hoş geldin,Turist Kardeş.

Sıcak kanlı insanlar diyarıdır bu ülke,

Türkler konukseverdir,hepsi yürekten kardeş;

Doğruluk ve temizlik,en önde gelen ilke

Doya doya gez,eğlen; gönlünce Turist Kardeş.

Türkiye'nin her yeri,cennetten bir köşedir,

Zümrüt dağ,berrak deniz,altın sarısı güneş;

Halkının her hüneri,doyulmaz bir neşedir

Sağlık,sevinçle doldur,gönlünü Turist Kardeş.

Türk'ün başta emeli,barış sunmak dünyaya,

Dil,din,ırk renk gözetmez; herkesi bilir kardeş;

Aranmak,anımsanmak,tutkusu doya doya

Ya gel; ya selam gönder,dostunla turist kardeş.

Bir tarih hazinesi,baştan başa Türkiye,

Bin bir çeşit uygarlık bulursun,değil üç-beş;

Tanrı, bol bol bahşetmiş,her şeyi bu ülkeye

Sımsıcak kucağına,hoş geldin Turist Kardeş…

Naim Yalnız

Ülkemiz

Bu ülke bizim ülke,

Tertemiz olmalıyız.

Böyle yakışır Türk'e,

Ve böyle kalmalıyız.

Güler yüzlü milletiz,

Severiz misafiri.

Çok güçlü bir devletiz,

Koruruz turistleri.

Dünya bizi tanısın,

Tanısın ülkemizi.

Gittiği yerde ansın,

Dürüstlük ilkemizi.

Şanlıdır tarihimiz

Onurlu, guruluyuz,

Parlak istikbalimiz,

Uygarlık yolundayız.

Kasım KAPLAN

Yurt Türküsü

Güzel yurdum dağlarını,

Uzaktan göresim gelir.

Keskin esen yellerine,

Kendimi veresim gelir.

Gözümde tüter damların,

Sakız kokulu çamların,

Türkü söyler akşamların,

Bana kendi sesim gelir.

Su içtim kaynaklarından,

Gölgelerinde uyudum.

Kuşlarının söylediği

Şen türkülerle büyüdüm.

Ninniyle salladın beni,

Şefkatle kokladın beni,

Sevginle bağladın beni,

Güzel yurdum, güzel yurdum.

Vasfi Mahir KOCATÜRK

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

GÜNCEL GALERİLER

GÜNCEL VİDEOLAR

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

www.starhaber.tv Çözüm Medya Grup kuruluşudur.

www.starhaber.tv haber sitesinin Star Gazetesi ve Star Televizyonuyla hiç bir ilgisi yoktur.