Tüm zamanların turist rekoru

Turizmde bu yıl rekor üstüne rekor kıran Antalya'ya havayoluyla gelen turist sayısı 10 milyonu aştı. Artış yüzde 25'e ulaşırken 'turizmde rekor yılı' olan 2014'e 621 binlik fark atıldı.

Tüm zamanların turist rekoru Ekonomi

Turizmin başkenti Antalya, 2016 ve 2017'deki zor iki yılın ardından tarihinin en iyi dönemini yakaladı. Vali Münir Karaloğlu'nun, yılbaşında 14 milyon hedefi koyduğu Antalya, 14 Eylül Cuma günü itibariyle 10 milyon barajını aştı. Yılbaşından bu yana yaklaşık 8.5 aylık süreçte Antalya Havalimanı ile Gazipaşa-Alanya Havalimanı aracılığıyla kente sadece havayoluyla gelen turist sayısı 10 milyon 47 bin 672 kişiye yükseldi. Turistlerin 9 milyon 784 bin 959'u Antalya Havalimanı'na, 262 bin 713'ü Gazipaşa-Alanya Havalimanı'na indi.Böylece Antalya, ‘turizmin en iyi yılı' olarak adlandırılan 2014'ü bile geride bıraktı. Havayoluyla gelen turist sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25 artış gösterdi.

EYLÜLE İYİ BAŞLANGIÇ

Turizmde bugüne kadarki en iyi dönem olan rekor yılı 2014'ün aynı dönemine göre turist sayısındaki artış ise 621 bin kişi oldu. En kötü yıl olan 2016'nın aynı dönemine göre ise havayoluyla gelen turist sayısı, neredeyse iki katından fazla artış göstererek, 5 milyon 268 bin kişi daha fazla turist geldi.Eylül ayının da tarihin en yüksek rakamlarını gördüğü bu yıl, 14 günlük dönemde gelen toplam turist sayısı 920 bin 391 kişi olurken, geçen yılın aynı dönemine göre artış yüzde 23 olarak kaydedildi. Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü verilerine göre, bu yılın 1 Ocak-31 Ağustos tarihleri arasında turistlerin milliyetlerine göre dağılımına bakıldığında ise ilk sırayı Ruslar aldı. Maldivlerden Hong Kong'a, Fildişi Sahili'nden Dominik'e dünyaca ünlü turizm merkezlerinden dahi turistin geldiği Antalya toplam 175 ülkeden turist ağırladı.

RUSLAR İLK SIRADA

İlk sırada ise 3 milyon 367 bin kişiyle Rusların yer aldığı listede, 1 milyon 441 bin kişiyle Almanlar ikinci oldu. Ukrayna'dan 537 bin, İngiltere'den 440 bin, Hollanda'dan 289 bin, Polonya'dan 287 bin, Kazakistan'dan 192 bin, Romanya'dan 153 bin, Belçika'dan 144 bin, Danimarka'dan 135 bin, Beyaz Rusya'dan 126 bin, İsrail'den 124 bin, Çekya'dan 121 bin, İsveç'ten 113 bin şeklinde 100 bin ve üzeri turist gelen ülkeler sıralandı.

KOMŞU'DAN AYVALIK'A ALIŞVERİŞ TURU

Dolardaki artış Ayvalık'a alışveriş yapmak için gelen Yunan turist sayısında son bir ayda büyük artışa neden oldu. Kısa süre öncesine kadar, daha çok perşembe günleri kurulan, bölge halkının yoğun ilgi gösterdiği semt pazarı için ilçeye gelen Yunanlar, son zamanlarda Ayvalık'a büyük ilgi göstermeye başladı. Midilli'den kalkan feribotlarla Ayvalık'a gelen çok sayıda Yunan, burada giyim ve mutfak eşyasından gıda maddelerine kadar her türlü ihtiyacını karşılayıp, adalarına dönüyor.

HAFTANIN HER GÜNÜ GELİYORLAR

Ayvalık Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Büyükçıvgın, gümrük kapısı açıldıktan sonra Midilli Adası'ndaki Yunanların Ayvalık'a olan ilgisinin arttığını vurgulayarak, son dönemde Yunan turistlerin hemen her gün ilçeye geldiğine dikkati çekti. Büyükçıvgın “Özellikle son bir aydan beri komşularımızın ilçeye gidiş gelişleri sıklaştı, ziyaretçi sayısı da artış gösterdi” dedi. Ayvalık Esnaf Odası Başkanı Melih Çakırca da Midilli Adası'ndan gelen turistlerin iyi alışveriş yaptıklarını söyledi. Çakırca “Dövizin yükselişi de bu alışverişlerin yoğunlaşmasının en büyük etkenlerinden biri. Hemen hemen haftanın her günü buradalar” diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

GÜNCEL GALERİLER

GÜNCEL VİDEOLAR

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

www.starhaber.tv Çözüm Medya Grup kuruluşudur.

www.starhaber.tv haber sitesinin Star Gazetesi ve Star Televizyonuyla hiç bir ilgisi yoktur.