TSK nefes kesti

Konya'daki personele kimyasal, biyolojik, radyolojik ile nükleer saldırılara karşı eğitimlerin verildiği TSK KBRN Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığındaki tatbikat gerçeğini aratmadı.

TSK nefes kesti Politika

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) yaptığı tatbikatlar gerçeğini aratmıyor. Kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer saldırıların bertaraf edilmesiyle görevli TSK KBRN Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığında yapılan tatbikat nefesleri kesti. Konya'da bulunan KBRN Savunma Tabur Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığını KBRN savunması yönünden destekleyen tek birlik olma özelliğine sahip.

MEHMETÇİĞE YERLİ MASKE

Merkezde görevli personelin kendi can güvenliği için de çeşitli tedbirler alınıyor. KBRN taarruzlarının etkilerinden sakınılması için ihtiyaç duyulan korunma türüne göre çeşitli malzemeler kullanılıyor. Personelin gazlardan kirlenmiş ortamda nefes almasını sağlayan KBRN koruyucu maskesi, KBRN kirlenmesinin mevcut olduğu ortamlarda su ve sıvı gıda almaya imkan sağlayan özelliğiyle dikkati çekiyor. TSK'nın standart maskesi, yerli imkanlarla üretiliyor. Çeşitli özellikleri bulunan geçirgen ve geçirgen olmayan elbise, Mehmetçik'i her türlü KBRN saldırısından koruyor. Ayrıca bot kılıfı, eldiven, maske filtresi gibi malzemeleri de gazdan etkilenmemek için kullanan personelin, otomatik atropin enjektörü de hayati önem taşıyor. KBRN kirliliğine maruz kalan personel, araç, arazi ve tesislerin temizliğini ise temizleme mangası gerçekleştiriyor. Muharebe sahasında KBRN kirliliğini temizlemek için arıtma sistemleri kullanılıyor. Senaryo gereği siper hattındaki askerlerin yakınına atılan sinir gazı bombasını fark eden personel, gaz uyarısı yaptı. Maskesini takmakta geciken Mehmetçik, alanı hızla terk etmeye çalışsa da başaramadan gazdan etkilendi. Arkadaşının bayıldığını fark eden Mehmetçik'in “can dostu” asker, tıbbi destek kapsamında atropin iğnesini yaptı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

GÜNCEL GALERİLER

GÜNCEL VİDEOLAR

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

www.starhaber.tv Çözüm Medya Grup kuruluşudur.

www.starhaber.tv haber sitesinin Star Gazetesi ve Star Televizyonuyla hiç bir ilgisi yoktur.