TOKİ'nin yüzde 20 indirim kampanyası rekor kırdı

TOKİ'nin, borcunu ödeyip tapusunu hemen almak isteyenler için başlattığı yüzde 20 indirim kampanyasına 13 bin 905 başvuru geldi. Turan Vatandaşlar 817 milyon lira yatırarak borçlarını sıfırladı dedi.

TOKİ'nin yüzde 20 indirim kampanyası rekor kırdı Ekonomi

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) başlattığı yüzde 20 indirim kampanyasına rekor başvuru geldi. Borcunu ödeyip tapusunu hemen almak isteyen 13 bin 905 vatandaş, 817 milyon 303 bin TL ödeme yaparak tapularına kavuştu. Kampanyadan yararlanan vatandaşların yüzde 66'sının borcunu ‘yastık altı' diye tabir edilen kişisel tasarrufları ile kapattığına vurgu yapan Ergün Turan, Bu durum, sektörde kriz var söylemlerine bir cevap niteliğindedir. Yaşanan tüm sıkıntılara rağmen, milletimizin ülkemizin ekonomisine ve geleceğine duyduğu güvenin önemli bir kanıtıdır. Ayrıca birikimlerin konut amaçlı kullanılması da sektörümüze duyulan güven ve ilginin göstergesidir açıklamasında bulundu. Vatandaşların kampanyaya gösterdiği yoğun ilgiden memnun olduklarını belirten Turan, “TOKİ'den sosyal konut satın alan, çoğu alt gelir grubundan vatandaşlarımıza yüzde 20 erken ödeme indirimi ile önemli bir fırsat sunduk. 100 bin lira borcu olan bir vatandaşımızın 18 Mayıs'a kadar borcunu kapatması halinde, 80 bin lira ödeyeceğini belirttik. Kampanyamız oldukça ilgi gördü. 12 bin 763 vatandaşımız 772 milyon 239 TL'lik borçlarını kapatıp tapularını almaya hak kazandı” dedi.

0.98 FAİZ UYGULANDI

TOKİ'nin 2018 yılı indirim kampanyasına kamu bankalarının destek verdiğini belirten Turan, “Kamu bankaları borçlarını kredi ile kapatacak vatandaşlarımıza 0.98'den kredi imkanı sundu. Vatandaşlarımız 274 milyonluk borcunu banka kredisi ile kapattı” ifadelerini kullandı. Bu yıl ki indirim kampanyasında esnek ödeme yaptıklarını vurgulayan Turan, “Yüzde 20 indirim kampanyamızdan bütün borç bakiyesini kapatamayacak vatandaşlarımız da yararlandı. Borcunun tamamını kapatamayan vatandaşlarımız yaptıkları 45 milyon 63 bin liralık peşin ödemelerle yüzde 20 indirim kampanyasından faydalandı” dedi. Kampanyadan kısmı ödeme ile yararlanan vatandaşlar ile beraber 13 bin 905 vatandaşın kampanyadan faydalandığını belirten Turan, toplam 817 milyon 303 bin TL ödeme yapıldığını söyledi.

İnşaat sektörüne gözümüz gibi bakmalıyız

İnşaat sektörünün, alt sektörleriyle birlikte her geçen gün büyümekte, gelişmekte ve Türk ekonomisinin lokomotifi olmaya devam ettiğini belirten Turan, İnşaat sektöründeki hadise çok geniş ve hızlı şekilde katmanlara ulaşan bir sektör. Ekonomik büyüme olduğunda itici güç olarak ortaya çıkıyor. İnşaat sektörüne gözümüz gibi bakmalıyız” değerlendirmesini yaptı. Üretim felsefelerinin temelini dar ve orta gelirli vatandaşlara dönük sosyal konut projelerinin oluşturduğunu belirten Turan, şöyle devam etti: Piyasa koşullarında ev sahibi olması güç olan dar ve orta gelirli vatandaşlarımız için yıllardır dost eli yaklaşımıyla hizmetlerimizi sürdürüyoruz. Amacımız hiç konut sahibi olmamış vatandaşlarımızı konut sahibi yapmaktır. Türkiye'nin dört bir yanında yeni yerleşim alanları kurarak; onlarca yeni konut projesini hayata geçirerek bu çalışmalarını 2023 yılına kadar 1 milyon 200 bin konuta ulaşmayı planlıyoruz. İnşallah 2023'te 1 milyon 200 bin hedefine varacağız.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

GÜNCEL GALERİLER

GÜNCEL VİDEOLAR

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

www.starhaber.tv Çözüm Medya Grup kuruluşudur.

www.starhaber.tv haber sitesinin Star Gazetesi ve Star Televizyonuyla hiç bir ilgisi yoktur.