Ticaret savaşını fırsata çevirecekler

Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed, ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşının, Malezya'ya yarar getirebileceğini söyledi.

Ticaret savaşını fırsata çevirecekler Dünya

Mecliste milletvekillerinin sorularını cevaplayan Mahathir, iki süper güç arasındaki ticaret savaşının muhtemel etkilerinden hükümetin haberdar olduğunu, bu durumun ülkesi Malezya'yı önemli ölçüde etkilemediğini ifade etti. Mahathir, bu çatışma ortamının Malezya'nın yararına da olabileceğini belirtti.

Mahathir, hükümet olarak her türlü savaşta müdahale etmeme politikasını savunduklarının altını çizerek, "Eğer bu savaşın bir etkisi olursa bu, Çin'deki Amerikan yatırımlarının Malezya'ya çevrilmesi şeklinde olabilir. Dolayısıyla ABD ile Çin arasındaki bu ticari savaştan fayda da sağlayabiliriz." dedi.

Malezya'nın Çin ile ilişkilerine de değinen Mahathir, ülkeye son yaptığı ziyarette, ikili ilişkilerin daha da ilerlemesi ve çeşitli iş sahalarında ortak fayda sağlayacak alanların yaratılmasında Çinli yetkililerle mutabık kaldığını vurguladı.

Mahathir, Çin'den gelen yatırımları olumlu karşıladığını da ekleyerek, "Biz Çin'den gelen yatırımları destekleriz fakat bu yatırımların Malezyalılara iş imkanı sağlaması, yerel materyal kullanması, teknoloji ve yerel endüstri transferi meydana getirmesi gerekir." diye konuştu.

Başbakan ayrıca, son zamanlarda Çin'den Malezya'ya gelen turist sayısının düşüşüne de dikkati çekerek, Çinliler için vize fiyatlarında makul düzenleme yapılacağını ifade etti.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

GÜNCEL GALERİLER

GÜNCEL VİDEOLAR

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

www.starhaber.tv Çözüm Medya Grup kuruluşudur.

www.starhaber.tv haber sitesinin Star Gazetesi ve Star Televizyonuyla hiç bir ilgisi yoktur.