Tenhalarda söylenmiş türküler gibi

İlk şiir kitabı 'İfşa' ile başlayan şiir serüveninde gönülden ve istikrarlı bir yürüyüş sergileyen şair Mustafa Özçelik, 'Bir Irmak Düşü' adlı yeni kitabı ile okurlarını selamladı.

Tenhalarda söylenmiş türküler gibi Kültür Sanat

Güle Yağmura ve Bahara Selam, Serenat, Dünyanın Tenhasında, Güneş ve Ayna, Diriliş Türküsü, Gül ve Hançer ile Aşk ve Niyaz adlı şiir kitaplarının sahibi Mustafa Özçelik, yeni şiir kitabı ‘Bir Irmak Düşü' ile yolculuğuna devam ediyor.

Özçelik'in son şiirlerinden bir kısmının yer aldığı Bir Irmak Düşü'nün kapağı aralanıp, şiirler okunmaya başlandığında, önsözde yer alan, “Unutma! Her şey siyah/ Ne yeşil yaprak ne sarı yaz/ Aşk beyaz//Ama hangi renge bürünse de/ Yine beyazdır aşk/ Aşk beyaz” şeklindeki dizeler okuru bir anda sarıveriyor. Kitabı oluşturan toplam 16 şiirde baskın temanın “aşk” olduğu söylenebilir. Bu şiirlerin ‘Mehriyâr için şiirler' ana başlığında toplandığını da kaydetmek gerekiyor. ‘Mehriyâr' kelimesi, ‘sevgilinin sevgilisi' olarak anlaşıldığında okuyucunun şiirlere nüfuz edebilme şansı biraz daha artıyor.

ZORA SOYUNAN ŞAİR

Mustafa Çelik'in yeni şiir kitabı hakkında bir değerlendirmede bulunan şair İbrahim Eryiğit, şu tespitlerde bulunuyor: “Bütün hücreleriyle aşkı derinden yaşayan şair yüreğinin incelmiş duygularla bezeli olduğundan hareketle, sevgilinin sevgilisine, yani gerçek sevgiliye kavuşma bahsinde, şairin zora soyunduğunun farkında olduğunu söylemek mümkün.”

Kitaptaki şiirleri boyunca hüzün, sükût, sevgi ve teslimiyet arasında sıkı bir bağ kuran Özçelik'in sıklıkla kullandığı imge ve metaforlara da değinen Eryiğit, söz konusu metaforların okuru şiirin içine çekmede son derece başarılı ve yerinde kullanıldığını kaydediyor.

SESSİZ VE DERİNDEN

Şair Özcan Ünlü de Özçelik'in şiiriyle ilgili şu görüşlere yer veriyor: Çocukluğunun şiiriyetini, her şiirinde, geçmişe dönüşlerin en güçlü imgesi olarak sunan Mustafa Özçelik, hüzün, sükût, sevgi ve teslimiyet arasında sıkı bir bağ kuruyor. Yunus Emre'nin, Mehmed Akif'in, Sezai Karakoç'un, Behçet Necatigil'in, Ziya Osman Saba'nın, Cahit Zarifoğlu'nun, onun şiir yolculuğundaki ana duraklardan olduğunu hemen anlayıveriyor okur. Şiirleri, daha çok tenhalarda söylenmiş türküler gibi. Sessiz ve derinden…”

Mustafa Özçelik'in ‘Bir Irmak Düşü' şair ve yazar Şakir Kurtulmuş'un editörlüğünü yaptığı Çıra Edebiyat Dizisinin 23. kitabı olarak yayımlandı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

GÜNCEL GALERİLER

GÜNCEL VİDEOLAR

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

www.starhaber.tv Çözüm Medya Grup kuruluşudur.

www.starhaber.tv haber sitesinin Star Gazetesi ve Star Televizyonuyla hiç bir ilgisi yoktur.