Siyonizmin işbirlikçileri

İsrail Meclisi'nin Arapları yok sayan ırkçı, ayrımcı 'Yahudi Ulus Devleti' yasasına Suudi Arabistan, Mısır ve BAE açıktan, bazı Arap ülkeleri de dolaylı destek vererek siyonist işgalin meşrulaştırılmasına göz yumdu.

Siyonizmin işbirlikçileri Dünya

İşgalci İsrail'in anayasa mesabesindeki ‘temel kanunları' değiştirerek ülkeyi ‘Yahudi ulusunun devleti' olarak kabul etmesinin ardından Tel Aviv yönetimiyle bir süredir gizli pazarlıklar yürüten işbirlikçi Arap liderlerin tepkisizliği dikkat çekti. Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile darbeci lider Sisi'nin Mısır'ı, terör devletinin Arapçanın resmi dil statüsünü kaldıran ve ülkede kendi kaderini tayin hakkını sadece Yahudilere veren Siyonist yasayı sessiz kalarak onayladı.

DERTLERİ TÜRKİYE

Ortadoğu'da ortak tehdit olarak kabul ettikleri İran'la mücadelede birleşen Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman, BAE Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed ve Mısır'ın darbeci lideri Sisi'nin İsrail'le olan muhabbetini, Arapları yok sayan ırkçı yasa da engelleyemedi. İslam dünyasında terör devletine tek ciddi tepki Türkiye'den gelirken, İsrail'i cesaretlendiren de yine Arap liderlerin işbirlikçiliği oldu. İsrail'in Filistin işgalini meşrulaştıran ABD'nin hazırladığı ‘Yüzyılın Anlaşması' sürecini başlatan Riyad-Kahire-Abu Dabi ittifakı; Kudüs'e ihanet projesinin her aşamasında görev yapmayı sürdürüyor. ABD Başkanı Trump'ın İslam'ın ilk kıblesini İsrail'in başkenti olarak tanımasına ürkek bir şekilde karşı çıkan Arap liderlerin tek anlaştığı konu ise Türkiye'yi Kudüs'ten uzak tutmak. Haaretz gazetesinde geçen ay yayımlanan habere göre Bin Selman, Sisi ve Bin Zayed İsrailli yetkilileri Kudüs'teki Türk etkisine karşı uyarmıştı.

GİZLİ DİPLOMASİ

İran'a karşı birlikte hareket edecek zemini oluşturmak için Tel Aviv'i tanımayı, dolayısıyla da ilk olarak İsrail ile Filistin'i bir an önce barıştırmayı arzulayan Bin Selman ve Bin Zayed aylardır diplomatik olarak ilişkileri olmayan terör devletiyle gizli görüşmeler yürütüyor. Filistinlileri sözde barışa zorlayan ülkelerin oyundaki rolleri ise apayrı. BAE, Kudüs'ten arsa toplayarak ve eski Fetih üyesi Muhammed Dahlan'a para sağlayarak Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a darbe planlarken, Sisi de Hamas'ı Gazze'de silah bırakmaya zorluyor. Suudi yönetimi de koltuğu bıraktırmak adına Abbas'a açıktan tehditler savuruyor.

HAARETZ İSRAİL'İN SONU GELDİ

İsrail meclisinde dün kabul edilen ‘Yahudi ulus devlet' yasası ülkede tartışmalara yol açtı. Haaretz gazetesinde Bradley Burston tarafından kaleme alınan makalede, “Bildiğiniz İsrail'in sonu geldi, teşekkürler Netanyahu” başlığıyla meclis tarafından kabul edilen Yahudi ulus devlet yasası eleştirildi. Yasanın İsrail'de eşitliği ve demokrasinin hükümlerini ortadan kaldırdığını belirten Burston, Arapçayı resmi dil olmaktan çıkaran ve İsrail vatandaşı Filistinlilerin haklarına büyük darbe vuracağı düşünülen yasanın İsrail'i ırkçı bir yöne doğru ilerlettiğini yazdı.

ADIM ADIM KUDÜS'E İHANET

Suudi Veliaht Muhammed bin Selman, Kasım 2017'de Donald Trump'ın damadı Jared Kushner ile gizlice Riyad'da görüştü ve sözde İsrail-Filistin barışına dair bilgi aldı.

İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz, 19 Kasım 2017'de Suudi Arabistan ile gizlice görüştüklerini duyurdu.

Suudi Veliaht, Aralık 2017'de ağırladığı Filistin lideri Mahmud Abbas'a “Kudüs'ten vazgeç ya da istifa et” tehdidinde bulundu.

İsrail İstihbarat Başkanı Yisrael Katz, 13 Aralık 2017'de Filistin-İsrail barış görüşmeleri için Muhammed bin Selman'ı ülkesine davet etti.

ABD'de 29 Nisan 2018'de Yahudi lobisiyle görüşen Bin Selman, İsrail'le barışmak için Filistin sorununu çözmek istediklerini ifade etti.

BAE, S. Arabistan ve Mısır, 29 Haziran 2018'de Türkiye'nin Kudüs'te artan faaliyetlerinden endişe duyduklarını belirterek İsrail'i harekete geçmeye çağırdı. Tel Aviv, Türklerin Kudüs'e girişini engellemeye söz verdi.

KUDÜS MÜFTÜSÜ: HEDEF FİLİSTİN DAVASI!

Mescid-i Aksa'da okunan cuma hutbesinde Yahudi ulus devlet yasasına tepki gösterildi. Kudüs ve Filistin Müftüsü Şeyh Muhammed Hüseyin, Mescid-i Aksa'daki hutbesinde, İsrail'in çıkardığı kanunla Müslümanların varlığını inkar ettiğini ve Filistin davasını hedef aldığını söyledi. Terör devletinin ırkçı politikalarını kanunlaştırdığını belirten Şeyh Hüseyin, Suudi ve BAE destekli ABD'nin sözde İsrail-Filistin barışına asla geçit vermeyeceklerini dile getirdi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

GÜNCEL GALERİLER

GÜNCEL VİDEOLAR

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

www.starhaber.tv Çözüm Medya Grup kuruluşudur.

www.starhaber.tv haber sitesinin Star Gazetesi ve Star Televizyonuyla hiç bir ilgisi yoktur.