Sessiz kalamayız

Başkan Erdoğan, Suudi Gazeteci Kaşıkçı'yla ilgili 'endişeliyiz' dedi, olayın peşini bırakmayacaklarını söyledi: Konuyu tüm boyutlarıyla araştırıyoruz. Ülkemizde cereyan eden hadiseyle ilgili sessiz kalmamız mümkün değil.

Sessiz kalamayız Politika

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, iki günlük Macaristan ziyaretinden dönüşünde, muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı'dan, 2 Ekim'de Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'na girdiğinden beri bir daha haber alınamamasıyla ilgili kritik açıklamalarda bulundu. Erdoğan, olayın tüm boyutlarıyla araştırıldığını belirterek “Bizim ülkemizde cereyan etmiş bir hadise. Böyle bir hadiseyle ilgili olarak bizim sessiz kalmamız mümkün değil” dedi.

TALİMATI O GÜN VERDİK

Erdoğan şu bilgileri paylaştı: “Bu sıradan bir olay değil. Kaşıkçı güçlü bir ailenin evladı. Uluslararası bir köşe yazarı... Bir Türk kızıyla evlenme arifesinde, nikah muameleleriyle ilgili başkonsolosluğa müracaatında yaşanıyor bu olay. Ben, daha ilk gün olay duyulur duyulmaz, 2 Ekim'de arkadaşlara talimatı verdim... Gerek Adalet Bakanlığımızla, Dışişleri Bakanlığımızla -bu işin malum bir Viyana Sözleşmesi boyutu var- hemen olayla ilgilenmeye başladık. Emniyet boyutuyla, istihbarat boyutuyla, her boyutuyla bu işi ele aldık. An be an sürekli bunun takibi yapıldı. Türkiye'ye girişler, çıkışlar vs. dahil gereken herşey mercek altına alındı... Bir başkonsoloslukta, bir büyükelçilikte kamera sistemlerinin olmaması mümkün mü? Olayın cereyan ettiği Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'nda kamera sistemlerinin olmaması mümkün müdür? Yani buradan bir kuş uçsa, buradan bir sivrisinek çıksa bu sistemler yakalar -ki onlarda bu sistemlerin en ileri dereceleri vardır. Tabii yurda dönünce ayrıntılı bilgileri alacağız ama, Viyana Sözleşmesi'ne göre de adımlar atıldı. Başkonsolosluğa girilip gerekli çalışmaların yapılabileceği noktasında dönüşler alındı. Bu dönüşler alındıktan sonra da gerek yargımız, gerek emniyetimiz, Dışişleri Bakanlığımızın yetkilileri, istihbaratımız şu anda çalışmalarına devam ediyor. Şu anda tahminler üzerine değerlendirme yapmam doğru olmaz...

ENDİŞELERİMİZ VAR

Ama endişelerimiz var. Bizim endişelerimizi ABD'nin de aynı şekilde telaffuz ettiğini görüyoruz. Gerek Trump'ın gerek Pompeo'nun gerek Pence'in... Hepsi de bu olaydan duydukları endişeyi anlatıyorlar. Asıl değerlendirmeyi yapmak için yürütülen çalışmalar neticesinde tablonun netleşmesini beklemek lazım. Bulgular, belgeler elimize geçtikten sonra, biz de gerekli değerlendirmeyi elbette yapacağız. Ama endişeliyiz.”

CHP Genel Başkanı Suudi yetkililerin sınırdışı edilmesini istedi...

Gereken neyse zaten yapılıyor. Türkiye'yi ana muhalefet idare etmiyor, onlar önce kendi işlerine baksınlar. Bizdeki ana muhalefetin bu ülkeyi belli yerlere şikayet etmekten başka özelliği yok. Onlar, ekonomide Türkiye'yi nasıl daha zor duruma sokacaklarının derdindeler. Ekonominin e'sinden anlamayanlar ekonomiyle ilgili konuşuyorlar. Türkiye'yi 16 yılda nereden nereye getirdiğimizi görmüyorlar. Bunlar bakar kör. Bunları görmüyorlar, konuşuyorlar. Türkiye 36 milyar dolar ihracattan bugün 165 milyar dolar ihracata ulaşmış, adam bunu görmüyor. Bunu görmeyecek kadar bakar kör bunlar. Bunlar diplomasiden de anlamıyorlar. Netice itibarıyla, İstanbul'daki olay, anlattığım gibi, tüm boyutlarıyla soruşturuluyor. Devletimizin ilgili birimleri, birbiriyle istişare halinde, yapılması gereken her şeyi yapacaktır.

BAHÇELİYLE GÖRÜŞME

Macaristan dönüşü Bahçeli'yle bir görüşme gerçekleştireceğinizi açıklamıştınız daha önce.

Özel Kalemim yarın (bugün) büyük ihtimalle Bahçeli'nin Özel Kalemi ile irtibatı kurar, Perşembe günü (bugün) falan uygun olursa biz aramızdaki görüşmemizi yaparız. Bu görüşmede son gelişmeleri, ittifaktı şuydu buydu hepsini ele alma fırsatımız olur.

Herkes yargının verdiği karara uymak zorunda

12 Ekim'de ABD ile sorunlara neden olan Rahip Brunson'ın davası var...

Türkiye Cumhuriyeti'nin bir hukuk devleti olması sebebiyle, ben yargıya müdahale edecek konumda değilim. Ben, demokratik bir cumhuriyet olan, bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanıyım. Dolayısıyla yargı ne karar verirse, o karara uymak zorundayım. O işin muhatabı olanlar da yargı kararına uymak zorundadırlar. Olay budur.

‘Politika Kurul'larını tek tek toplayacağım'

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

GÜNCEL GALERİLER

GÜNCEL VİDEOLAR

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

www.starhaber.tv Çözüm Medya Grup kuruluşudur.

www.starhaber.tv haber sitesinin Star Gazetesi ve Star Televizyonuyla hiç bir ilgisi yoktur.