Özlem CİNİC


RÜYA SERİN’DEN ŞİDDET GÖRMÜŞ KADINLARA ADANMIŞ BİR KLİP

Kadına yönelik şiddet, kadınların cinsiyetleri nedeniyle maruz kaldıkları fiziksel, cinsel, psikolojik acı veren olaylar gittikçe artıyor. Türkiye’nin büyük utançlarından kadın cinayetlerine dikkat çekmek isteyen başarılı şarkıcı Rüya Serin ‘’Eksiklik Faslı’’ klibi ile dikkat çeken çalışmaya imza attı. Oldukça ses getiren bu çalışmanın detaylarını siz değerli okuyucularımız için kendisine sordum bakın sevgili Rüya Serin neler söyledi.

12:08:58 | 2022-05-16

Elektronik ve haberleşme mühendisi olan birinin müzik alanında yaptığınız çalışma büyük ses getirdi. Şahsen ben gibi izleyicilerimde siz tanımak istiyorlar, kendinizden bahsedebilir misiniz?

Müzik çocukluğumdan beri içimde olan bir şeydi, her yerde şarkılar söyler, aklıma gelen sözleri küçük notlar olarak yazardım. Annem makyöz olduğu için sinema/dizi sektöründe oyunculuk deneyimime de çocukluk yıllarında başlamıştım.

Hayat insanı bir noktadan başka bir noktaya sürüklüyor, bende eğitimimi ve kariyerimi teknik anlamda ilerlettim. Marmara Üniversitesi'nde ön lisans, Beykent Üniversitesi'nde lisans, Doğuş Üniversitesi'nde ise Yüksek Lisansımı tamamladım. Uzun süredir bir telekomünikasyon firmasında Kıdemli Uzman olarak çalışıyorum.

Bir gün neden müzik hayatımın bir parçası olmasın diye düşündüm. Ve profesyonel anlamda çalışmalara başladım, vokal koçluğu desteği ve şan dersi aldım. Hala kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Bu arada evliyim ve iki çocuğum var şimdilik müzik hayatım kariyerim ve ailem paralel olarak güzel ilerliyor. Aynı zamanda hayvan severim, çok sayıda yardıma muhtaç sokak hayvanına yardım ediyorum.

MüzikOnair etiketiyle yayınlana ‘’Eksiklik Faslı’’ isimli tekli çalışmanızdan bahsedebilir misiniz? Bu çalışma farkındalık yaratmak için yapılmış bir proje diyebilir miyiz?

Evet, kesinlikle farkındalık çalışması, bir nevi sosyal sorumluluk projesi de diyebiliriz.

Toplumsal bir problem olan bu konuda bende bir şeyler yapmak istedim. İlk şarkım bu olmayacaktı ancak Pınar Gültekin'in yakılarak öldürülmesinden sonra ilk sözler aklıma geldi. Sonrasında şarkıyı tamamladım ve harika bir proje haline geldi.

İnsanlara farkındalık yaratmanın yanı sıra öldürülen ve şiddet mağduru insanların anılarını da yaşatmak istedim. Ayrıca bu şarkı kendini eksik hisseden herkese armağandır.

Klibinizi çekerken etkilendiğiniz anlar neler oldu? Şahsen sizi izlediğimde çok etkilendim bir o kadar da ürktüm. Siz o beyaz gelinliğin içinde neler hissettiniz?

Eksiklik Faslı'nın klibi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde yayınlandı. Klibin senaryosu ve kurgusu bana ait, kostümleri ve tüm detayları ile ben ilgilendim. Çok duygusal ve dramatik sahneler gerçekleştirdik.

Klipte gelinlik giyen ve kaçan bir kadın figürü ile, saflık ve masumiyet yer alırken, bir yerden atılmış gibi yerde yatan kadının gözlerinin açılması ve olaylardan kaçmasıyla bazı acı cinayetleri mizansen olarak gösterdik.

Yerde yatan kadınla Şule Çet,bıçaklı bir adam gölgesinde Emine Bulut, yanan varil ateşinde Pınar Gültekin, çöp konteyneri ve bavul ile Münevver Karabulut, servis aracı ve plakası ile de Özgecan Aslan anıldı.

Klibin sonunda gelinlik giyen kadın bir kitap buluyor ve kadın bir meleğe dönüşüyor. Kitabı açınca öldürülen kadınların isimleri görülüyor, gökyüzüne bakıp haykırışıyla klip son buluyor.

Bir kadın olarak kanayan bir yaramız olan kadın ve çocuk cinayetleri, kadına, çocuğa ve hayvana şiddet olayları hakkındaki düşünceleriniz?

Keşke insanlar daha naif daha hassas olabilseler, kadına, çocuğa, hayvana yapılan şiddetin her türlüsü çok acı.

2008 yılından bu yana 4000'e yakın insan öldürülmüş, bunlar kadın, anne, eş, sevgili, çocuk, bebek… Gün geçtikçe bu cinayetler azalacağına artıyor. Birçoğu güvendiği eşi dostu akrabası sevgilisi gibi en yakınları tarafından öldürülmüş. Bu şekilde farkındalık projelerinin artmasını insanlara sesimizi duyurabilmemizi diliyorum.

Bundan sonra ki müzik çalışmalarınızda sosyal sorumluluk çalışmaları ile ilgili temalar mı işleyeceksiniz. Yoksa ben her yerde varım mı diyorsunuz?

Tamamlanmış 35 bestem var yine üzerinde çalıştıklarım da var. Aslında müzik anlayışım çok yönlü, pop, türkü, ninni, sanat müziğine dokunacak şarkılarımda var. Zamanla hepsini çıkarmayı düşünüyorum.

Şiddet kavramı toplum tarafından öyle kanıksanmış bir durumda ki gördüğümüz ve işittiğimiz zaman sıradan olay gibi geçiştiriyoruz. Biliyoruz ki işledikleri suç türlü nedenlerle indirime gidiyor ve bu caniler aramıza tekrar katılıyor. Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz?

Toplum olarak öyle bir hale geldik ki her şeye alıştırılıyoruz. Bir şeyi ne kadar sık duyarsanız o kadar kanıksarsınız. Ve artık o çarpıcı etkiyi ister istemez hissedemezsiniz. Hepimiz üzülsek te dönüp yaşamımıza devam ediyoruz.

Suç işleme potansiyeli olan insanlar ise dışarı çıktıkları anda etrafta canice dolaşmaya devam ediyor, sonra başka canlar yanıyor. Neden bu kısır döngüdeyiz anlayamıyorum. Cezaların daha kati ve caydırıcı olması gerekir. Yasalarla beraber bazı şeylerin artık değişmesini umuyorum.

Bundan sonraki aşamada kadın derneklerinde yer almayı ya da bir dernek kurmayı düşünür müsünüz?

'Eksiklik Faslındaki Kadınlar' adı altında bir Youtube kanalı, Instagram sayfası ve web sitesinde anıt sayfa hazırlıyorum. Burada 2008'den bu yana öldürülmüş tüm kadın ve çocuklar en güzel resimleri ile anılacak. Belki ileride dernek çalışmalarında da başlarım.

'En İyi Çıkış Yapan Farkındalık Şarkısı' ödülüne layık görüldünüz, bu kadar kısa sürede böyle bir başarı bekliyor muydunuz?

Aslında amacım sesimi ve bu şarkıyı herkese duyurmaktı. Başarılı olacağını düşünüyordum çünkü inandım ama bu kadar kısa sürede ödül alabileceğim aklıma gelmemişti.  Bu ödül benim ve müzik hayatım için çok anlamlı oldu.

Yeni çalışmanız var mı? Varsa işlemek bundan sonra işlemek istediğiniz konu ne olacak?

Bundan sonra bir süre duygusal ağırlıklı şarkılar ile devam edeceğim, umudu aşılayacak şarkılarım da var. İnanın içlerinden seçmekte zorlanıyorum hepsi çok değerli.

 
ETİKET :  rüya serin

Tümü