Gülten YILMAZ


PENŞİR DİRENİŞTE

Penşir , Afganistan'da Taliban örgütünün giremediği tek vilayet. Bu yüzden Penşir'i hem tanımak hem de siz Starhaber tv okurlarına tanıtmak istedim.

13:04:49 | 2021-09-02

Penşir , Afganistan'da Taliban örgütünün giremediği tek vilayet. Bu yüzden Penşir'i hem tanımak hem de siz Starhaber tv okurlarına tanıtmak istedim.
2004 yılında vilayet olan Penşir'in nüfusu 128.620 kişidir. Yönetim merkezi ise Bazarak'tır.
Penşir ismi Farça'da beş aslan anlamındadır. Vilayetin 4 ilçesi mevcuttur. Bunlar Hisai Avali, Hisai Duvumi Penşir ve Salang.

ŞAH AHMED MESUD DÖNEMİ.

Şah Ahmed Mesud 1979'da Sovyet işgaline karşı mücadele etmiştir.Mesud, Sovyetlere karşı mücadelesinde başarılı olunca ün kazandı.
Batılılar ona yetenekli stratejist yada hindikuşun Napolyon'u lakabını taktılar. 10 yıl süren mücadeleyi Şah Ahmed Mesud kazandı ve 1989 'da Ruslar geri çekilmek zorunda kaldılar. Tacik, İran asıllı olan Mesud,1992 yılında Özbek lider Raşid Dostum'la anlaşma yaparak Kabil'i ele geçirince , Savunma Bakanlığı'na atandı. Tabi Afganistan'da istikrar olmayıp bir kaç kez el değiştirince maalesef Afganistan yeniden savaş alanına döndü .

TALİBAN ÖRGÜTÜ KURULUYOR.

1994 'te Kandahar 'da ortaya çıkan Taliban örgütü Kabil'e doğru ilerlerken Mesud , büyük bir direniş gösterdi. Taliban şimdi olduğu gibi 1994 'te de silah kullanmadan şehirleri ele geçirmiş ancak Penşir'e girememişti çünkü karşısında içi boş siyasilerin yönetemediği afgan ordusu değil gerçek bir güç vardı.
1998 'de Taliban'a karşı gelen gruplar Kuzey ittifak adı altında toplandı ve Mesud'u lider seçtiler. Penşir vadisine çekilen Şah Mesud burada halkına güvenli bölge oluşturdu.
Fas asıllı ve Belçika pasaportlu iki kişinin intihar saldırı sonucu Şah Ahmed Mesud vefat etti.

AMERİKA AFGANİSTAN'A DEMOKRASİ GETİRDİ Mİ ?
Çeşitli bahaneler ile girdiği ülkelere kaos götüren ABD her zaman olduğu gibi Afganistan'ı kaos ve savaşın içinde bırakıp geri çekildi. Amerika çekilince Afgan Cumhurbaşkanı Gani ülkeden kaçtı. Şu Taliban ne şanlı bir örgüt başkanı yine silah , güç kullanmadan siyasi ve askeri boşluklar sebebiyle bir ülkeyi ele geçirdi. Taliban'ın gelişiyle yeniden kaos , korku heryere egemen oldu. Erkekler kaçıyor kadın ve çocuklar saklanıyor. Taliban zulmünden kaçan afganlar uçakların tekerinde ölümü seçiyor ama Taliban 'a karşı savaşıp bir zafer kazanmayı bile hayal edemiyorlar. Ülke'den çıkış umudunu kesen aileler çocuklarını tellerden Abd Askerlerine atıyor akıbetlerinin ne olacağını bilmeden.

PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK?

Savaş daha yeni başlıyor çünkü Şah Ahmed Mesud'un oğlu babasının yolundan gitmeyi seçti ve Penşir'i Taliban'a teslim etmeyeceğiz dedi. Penşir ; kadın , erkek, çocuk ayırmadan direnmeye hazırlanıyor. Taliban'dan kaçmaya çalışan Afganlar'ı kendilerine katılmaya davet ediyor. Bu direniş büyür mü dersiniz ? Kimbilir belki de Afganlar Mesud'un oğlu ile birleşip Taliban'ı alt ederler ... Uçak'ta ölümü göze alabilenler bunu da yapabilir aslında. Hep birlikte bekleyip göreceğiz. Mesud 'un oğlu sadece Penşir'imi koruyacak yoksa Taliban'a karşı bir zafer mi elde edecek...

Her ne olursa olsun insan özgürlüğünden yanayım. Dünyanın neresinde olursa olsun her insan kendi sınırları içerisinde kaliteli bir yaşamı hak ediyor.
Afgan halkına sabır, güç , cesaret ve insanca yaşayabilecekleri bir Afganistan diliyorum. Şunu çok iyi biliyorum ki cesur halkların karşısında hiçbir işgalci güç başarılı olamaz.
ETİKET :  PENŞİR DİRENİŞTE Gülten Yılmaz köşe yazısı

Tümü