Müttefikiniz kim artık karar verin

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, terör örgütü YPG/PKK'nın, Suriye'de Türkiye sınırının birkaç kilometre ötesinde faaliyet göstermesinin savunulacak hiçbir tarafı olmadığını söyledi: Washington'u uyardı. Bölgedeki müttefikinin artık kim olduğuna karar versin.

Müttefikiniz kim artık karar verin Politika

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun New York Times (NYT) gazetesi editörüne hitaben ‘Suriye'de beliren felaket' başlığıyla kaleme aldığı açık mektup yayımlandı. Bakan Çavuşoğlu, NYT'de 9 Eylül'de yer alan ‘Suriye'de korkunç final beliriyor' başlıklı haberin, Suriye'de Beşşar Esed rejimi tarafından muhaliflerin güçlü olduğu son bölgeye kanlı bir operasyon yapıldığına dikkati çekmesi bakımından haklı olduğunu kaydetti.

EN BÜYÜK CAN KAYBI

Birleşmiş Milletler'den (BM) bir yetkilinin, bu operasyonun binlerce insana gidecek hiçbir yer bırakmayacağı ve ‘21. yüzyılın en büyük can kaybına yol açacağı' öngörüsünde bulunduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, şöyle devam etti: “Ancak bu makale korkunç başka bir gelişmeyi atlıyor. Esed'in saldırılar yapan müttefikleri ABD tarafından destekleniyor. Son raporlar, Suriye'de faaliyet gösteren terör örgütü YPG'nin, ABD'lilerin ödediği vergilerle alınan silah ve yardımları aldığını, bu örgütün Esed ile ittifakını geliştirdiğini ve temmuz ayında (Esed ve YPG/PKK arasında) yapılan anlaşmanın bir parçası olarak Esed'in İdlib'i muhaliflerden geri almasına yardım etmek için destek gönderdiğini gösteriyor.”

SAVUNULACAK YERİ YOK

Çavuşoğlu, Esed ile YPG/PKK arasındaki ittifakın, bu terör örgütünün öncülüğündeki SDG'nin yeniden kurulacak Suriye'de kendilerine bir yer bulmak için Esed rejimi ile yaptıkları görüşmelerden bu yana arttığına dikkati çekti. Çavuşoğlu, Türkiye, ABD ve Avrupa Birliği'nin, PKK'yı terör örgütü ilan ettiğini anımsattı. Çavuşoğlu mektubuna, “Türkiye sınırının birkaç kilometre ötesinde YPG kuvvetlerinin Suriye'de faaliyet göstermesinin savunulacak hiçbir tarafı yoktur. Washington için bölgede gerçek müttefikinin kim olduğuna karar verme zamanı” ifadeleriyle son verdi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

GÜNCEL GALERİLER

GÜNCEL VİDEOLAR

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

www.starhaber.tv Çözüm Medya Grup kuruluşudur.

www.starhaber.tv haber sitesinin Star Gazetesi ve Star Televizyonuyla hiç bir ilgisi yoktur.