Mehmetçik Münbiç'te

Türk askeri Münbiç'e girdi, devriye nöbetine başladı. Mehmetçik, teröristlerden temizlediği Fırat Kalkanı Harekatı ile Münbiç arasında kalan bölgenin güvenliğini sağlayacak.

Mehmetçik Münbiç'te Politika

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Münbiç'teki devriye görevi, önce yerel kaynaklardan duyuruldu, ardından Başbakan Binali Yıldırım ve TSK'dan “Münbiç'te devriye görevinin başladığı” açıklaması geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Samsun mitingi sırasında TSK'nın üstlendiği önemli görevi kamuoyuyla paylaştı. ABD ile Münbiç mutabakatı görüşmelerini adım adım yürüten Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türk askerinin Münbiç'in içine de gireceğini söyledi. Başbakan Yıldırım ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarıyla paralel TSK'dan da Münbiç görevinin başladığına ilişkin duyuru yapıldı. TSK açıklamasında “Fırat Kalkanı Harekât alanı ile Münbiç arasında kalan hatta TSK ve ABD Silahlı Kuvvetleri unsurları tarafından 18 Haziran 2018 tarihinden itibaren bağımsız devriye faaliyetlerine başlanmıştır” denildi.

ABD İLE KIRAN KIRANA GÖRÜŞMELER

Türkiye'nin, Afrin'in YPG/PYD terörist unsurlarından temizlenmesine yönelik Zeytin Dalı Harekatı sırasında ortaya koyduğu hedeflerden biri olan “Münbiç'in de terör unsurlarından temizlenmesi” konusunda, hem diplomatik, hem de askeri yönden iki ayrı koldan yoğun girişimler sürdürüldü.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun yürüttüğü diplomasi, son olarak ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'yla Washington'da yapılan görüşmede “mutabakat”a dönüştürüldü. Bu mutabakat hem Türkiye hem de ABD tarafından teyit edildi. Uzlaşma çerçevesinde onaylanan yol haritasının birinci aşamasında, teknik uzmanlardan oluşan ekiplerin bir hazırlık çalışması yapması benimsendi. Bu kapsamda ilk etapta Genelkurmay ve Milli Savunma Bakanlığı'ndan uzmanlar, muhataplarıyla hazırlık toplantısı gerçekleştirdi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar hazırlık çalışmalarının ardından NATO Müttefik Kuvvetler Harekat Komutanı Scarparrotti ile Münbiç yol haritasına ilişkin telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Hem Suriye'nin geleceği için önemli hem de ABD ile bozulan ilişkilerin tekrar rayına konulması için çok önemli bir gelişme olan Münbiç mutabakatına ilişkin yol haritası hızlı adımlarla ilerletildi ve dün itibarıyla da sahada uygulamaya konuldu. Türk askeri dün öğlen saatlerinden itibaren Münbiç'in dış bölgelerinde devriye görevini yerine getirmeye başladı. Türk bayrağı, Münbiç'te dalgalanmaya başladı.

‘Müttefikimiz Türkiye'ye bağlılığımızı gösteriyoruz'

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Eric Pahon da, Suriye'nin Münbiç beldesinde Amerikan ve Türk askerlerinin “koordine halinde, ancak bağımsız şekilde” devriye nöbetlerine başladığını söyledi. Sözcü, şöyle konuştu: Türk ve Amerikan birlikleri, Münbiç Yol Haritası ve Münbiç Güvenlik Prensipleri uyarınca, koordineli ancak bağımsız şekilde 18 Haziran'da devriye faaliyetlerine başlamıştır. Her iki ülke de sahadaki duruma göre işbirliğini artırma amacına bağlı olarak ortak devriye faaliyetleri için çalışmalarını sürdürmektedir. Ortak devriye faaliyetleri, Münbiç'in uzun vadeli istikrar ve güvenliği ile ABD'nin NATO müttefiki Türkiye'ye olan bağlılığının önemli bir parçasıdır.

ANLAŞMA NE GETiRiYOR?

TSK güvenlik noktalarını belirleyecek…

TSK gözlemci grubu, Münbiç'te güvenlik noktaları, gözetleme noktaları için yer tespiti yapacak. Münbiç'teki terör unsurlarının temizlenmesi için durum tespitinde bulunacak. Silahlar YPG'den alınacak ve terör örgütü Münbiç'ten, Türk ve ABD askerlerinin gözetiminde 4 Temmuz'dan itibaren çekilecek. Bu süreçte Mehmetçik bölgede güvenliği sağlamayı sürdürecek. Çekilme ve yeni yerel yönetimin kurulması dahil tüm süreç, 90 gün içinde tamamlanacak ve 2012'den önceki demografik yapı gözetilerek yeni yerel yönetim ABD ve Türkiye tarafından birlikte belirlenecek. Öncelikle Münbiç'ten Türkiye'ye göç etmiş Suriyeliler topraklarına tekrar yerleştirilecek.

‘Şehrin içine de gireceğiz'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Münbiç görevini, “Hayırlı olsun. Askerlerimiz orada, hareketlilik başladı. Biliyorsunuz bizim askerlerimiz yola çıktığı zaman Fırat Kalkanı'nda da böyle oldu, Afrin'de de böyleydi, arkası da gelir.Amacımız YPG'nin kontrol ettiği tüm bölgelerde terör örgütünü saf dışı bırakarak şehirlerde etkisini bitirmek. Amaç bölgeyi istikrara kavuşturmak. Askerlerimiz Münbiç'in içine de girecek” dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

GÜNCEL GALERİLER

GÜNCEL VİDEOLAR

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

www.starhaber.tv Çözüm Medya Grup kuruluşudur.

www.starhaber.tv haber sitesinin Star Gazetesi ve Star Televizyonuyla hiç bir ilgisi yoktur.