Mehmet Akif'in yeni bir şiiri bulundu

İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy'un, daha önce hiç yayımlanmamış Allah isimli şiiri, ilk kez Dergah dergisinin yeni sayısında edebiyatseverlerle buluştu.

Mehmet Akif'in yeni bir şiiri bulundu Kültür Sanat

Edebiyat dünyasını heyecanlandıran bir gelişme yaşandı. Mehmet Akif Ersoy'un daha önce hiç yayınlanmamış ‘Allah' isimli şiiri, arşivlerin tozlu raflarında bulundu. Şiir, akademisyen Mustafa Koç tarafından, döneme ait notlar tutan, yazılar yazan ve belge toplayan Cemalettin Server Revnakoğlu'nun arşivinden gün yüzüne çıkarıldı. Şiiri yayınlayan “Dergah” dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ali Ayçil, büyük edebiyatçıların yeni ortaya çıkan eserlerinin edebiyat dünyasını heyecanlandırdığına dikkati çekerek, “Akif'in bu şiirinin bulunması, hem edebiyat araştırmaları için hem de Akif'in şair yanını inceleyen ve eleştirenler için çok önemli. Kültür ortamının, edebiyata olan ilgisinin sloganik bir ilgi olup olmadığını da bu tür durumlarda görüyoruz” dedi. Derginin genel yayın yönetmeni Ayçil, Mehmet Akif Ersoy'un gençlik yıllarına uzanan şiirinin detaylarını da anlattı. Ayçil, “Akif, baytar mektebinden birincilikle mezun olur olmaz Adana'ya atların ıslahı için gönderiliyor. Orada, hocası olan ve aynı zamanda babası öldükten sonra kendisine kol kanat geren Arap Hoca'ya münacat şeklinde uzun bir şiir gönderiyor. Bizim yayınladığımız bu şiir, onun giriş, yani ma'k kısmı. Diğer kısmı henüz ortada yok. Gençlik döneminde ilk yazdığı şiirlerden biri olduğunu söyleyebiliyoruz” ifadelerini kullandı.

HEYECAN VERİCİ

Ayçil, şiirin Mehmet Akif'deki genç şair kabiliyetini çok iyi yansıttığına işaret etti. Mehmet Akif'in yeni bir şiirinin bulunmuş olması ve bunun kamuoyuyla paylaşılmış olmasının kültür açısından önemine dikkat çeken Ayçil, zamanla Akif'in yeni şiirlerinin ortaya çıkabileceğini dile getirdi. ‘Allah' şiirinin, Akif'in şairlik kudretini çok erken yaşta gösteren iyi bir örnek olduğunu belirten Ali Ayçil, ortaya yeni çıkan şiirin edebiyat dünyasındaki yansımasını ise şu sözlerle aktardı: Eğer Akif'in yeni ortaya çıkmış şiiri bizi heyecanlandırmıyorsa, bu bir slogan uygarlığı peşinde olduğumuz anlamına gelir.

“Allah”

“Ey kudreti insanları lal eyleyen Allah!

Acizlere ey bahş-i mecal eyleyen Allah!

Teslim ediyor akl-ı selim hayrette her dem

Her karda izhar-ı kemal eyleyen Allah!

İdrak-i sıfatın bize mümkün mü ki heyhat

Akılları pa-bend-i ıkal eyleyen Allah!

Aşk ateşini kalplere sensin koyan elbet

Alemleri mecnun-ı cemal eyleyen Allah!

Hal ehlini alam ve mesaib ile giryan

Biçareyi mehcur-ı visal eyleyen Allah!

Ya Rabb! Kerem et beni dildara kavuştur

Gamginleri azad-ı melal eyleyen Allah!”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

GÜNCEL GALERİLER

GÜNCEL VİDEOLAR

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

www.starhaber.tv Çözüm Medya Grup kuruluşudur.

www.starhaber.tv haber sitesinin Star Gazetesi ve Star Televizyonuyla hiç bir ilgisi yoktur.