Lütfen ve ‘derhal' temizleyin

Babür imparatoru Şah Cihan tarafından ölen eşinin hatırasına 17. yüzyılda yaptırılan ve dünyanın yedi harikasından biri olan Tac Mahal'in bakımsızlığı mahkemelik oldu.

Lütfen ve ‘derhal' temizleyin Kültür Sanat

Babür İmparatoru Şah Cihan tarafından, 14. çocuğunu doğururken ölen karısı Mümtaz Mahal anısına yapılan ve dünyanın yedi harikasından biri olan Tac Mahal son yıllarda bakımsızlıktan kir içinde kaldı. İstanbul'dan davet edilen mimar Mehmet İsa Efendi tarafından 17. asırda inşa edilen Tac Mahal'in bakımını yapmayan yerel yönetime bir eleştiri de Hindistan Yüksek Mahkemesinden geldi. Yüksek Mahkeme, tarihi anıt mezarı hava kirliliği ve sineklerden korumak için adım atmayan yerel yönetiminden “derhal” eylem planını ortaya koymasını istedi

Press Trust of India haber ajansında yer alan habere göre Yüksek Mahkeme, yerel bir çevre avukatının Uttar Pradeş eyaleti aleyhine açtığı davada parlamentonun tavsiyesine rağmen Tac Mahal'in bakımı için gereken adımları atmayan eyalet yönetimden, 31 Temmuz'da yapılacak sonraki duruşmaya kadar “derhal” bir eylem planı ortaya koymasını istedi. Yerel yönetim, uzmanların incelemelerini sürdürdüğünü, alınması gereken önlemlerle ilgili raporu en kısa sürede yayımlayacaklarını ifade etti. Agra kentindeki 17. yüzyıldan kalma tarihi anıt mezarın beyaz mermerleri hava kirliliği ve sinek istilası nedeniyle solmaya yüz tutmuştu. Dünyanın Yeni 7 Harikası'ndan biri olan yapı günde ortalama 12 bin ziyaretçiyi ağırlıyor.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

GÜNCEL GALERİLER

GÜNCEL VİDEOLAR

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

www.starhaber.tv Çözüm Medya Grup kuruluşudur.

www.starhaber.tv haber sitesinin Star Gazetesi ve Star Televizyonuyla hiç bir ilgisi yoktur.