Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Mişri Suheyrat anlaşması için Fas'ta

Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri, Suheyrat Anlaşması'yla ilgili askıda kalan bazı meseleleri çözüme kavuşturmak için Fas'a geldiğini söyledi.

Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Mişri Suheyrat anlaşması için Fas'ta  Dünya

Başkent Rabat'ta Fas Danışma Konseyi (parlamentonun ikinci kanadı) Başkanıyla görüşmesinin ardından basın açıklaması yapan Mişri, Fas'ın Suheyrat Anlaşması'yla Libyalılar arasında uzlaşı sağlanması için verdiği destekten övgüyle söz etti.

Mişri, Fas'a Suheyrat Anlaşması'yla ilgili "askıda kalan bazı meseleleri" çözüme kavuşturmak için geldiğini belirtti.

Öte yandan, Libya Meclis Başkanı Akile Salih'in de Riyad'da bulunduğu ve Fas Parlamento Başkanı El-Habib el-Maliki ile bir araya geleceği kaydedildi.

Mişri dün yaptığı açıklamada, aktif bir Başkanlık Konseyi için seçim mekanizması üzerinde anlaşmak üzere Akile Salih ile görüşeceğini ifade etmişti.

Libya'daki siyasi tıkanıklık

Libya'da 17 Şubat 2011'deki devrimin ardından yaşanan siyasi istikrarsızlık ve karşıt gruplar arasındaki çatışmalar sonucu biri Tobruk'ta Temsilciler Meclisi (TM), diğeri Trablus'ta Milli Genel Kongre (MGK) olmak üzere iki meclis ve rakip yönetim ortaya çıkmıştı.

Birleşmiş Milletlerin (BM) girişimleriyle 17 Aralık 2015'te Fas'ın Suheyrat kentinde varılan "Libya Siyasi Anlaşması" uyarınca UMH Başkanlık Konseyi kurulmuştu. BM Güvenlik Konseyi 2259 sayılı kararla Başkanlık Konseyini Libya'nın tek meşru temsilcisi olarak tanımış ancak konseyin sunduğu hükümet listeleri General Halife Hafter'in baskıları nedeniyle Tobruk'taki TM'de onaylanmadığı için süreç tıkanmıştı.

BM Libya Özel Temsilcisi Gassan Selame, Eylül 2017'de üç aşamalı bir eylem planı önerisinde bulunmuştu. Selame, eylem planının birinci aşamasının Suheyrat Anlaşması'nda değişiklik yapılmasını, ikinci aşamasının önceki müzakerelere katılmayan siyasi grupları bir araya getiren ulusal konferans düzenlenmesini, üçüncü aşamasının ise anayasa için bir referandum yapılması ve parlamento ile cumhurbaşkanının da anayasaya uygun bir şekilde seçilmesini öngördüğünü ifade etmişti.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

GÜNCEL GALERİLER

GÜNCEL VİDEOLAR

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

www.starhaber.tv Çözüm Medya Grup kuruluşudur.

www.starhaber.tv haber sitesinin Star Gazetesi ve Star Televizyonuyla hiç bir ilgisi yoktur.