Kriz çığırtkanlarına 3.1 milyarlık cevap

Trump tarafından Türkiye'ye karşı başlatılan ekonomik savaşa en güzel cevap özel sektörden geldi. 2004 yılında özelleştirilen Eti Bakır 4 yılda Samsun'a 3 milyar 100 milyon liralık yatırım yapacağını duyurdu.

Kriz çığırtkanlarına 3.1 milyarlık cevap Ekonomi

Türkiye'ye karşı ekonomik savaş başlatan ve doları sunni olarak yükselterek ülkeyi çökertmeye çalışan ABD Başkanı Donald Trump'a en güzel cevap Samsun'dan geldi. 2004 yılında özelleştirilen ve Cengiz Holding bünyesine geçen Eti Bakır'ın Genel Müdürü Yılmaz Şara, ekonomi basınının temsilcileri ile bir araya geldiği Eti Bakır Samsun Tesisleri'nde önümüzdeki 4 yılda toplam 3 milyar 100 milyon lira yatırım yapma kararı aldıklarını açıkladı. Türkiye'nin içinde bulunduğu durumla ilgili soruları da yanıtlayan Genel Müdür Şara, “Ülkemizin geleceğine güveniyoruz. Türkiye'ye her zamankinden daha büyük bir inançla yatırıma devam edeceğiz. Böyle zamanlarda yapılacak olan en iyi şey yatırımdır. Biz de bunu yapıyoruz. Daha çok üreten Türkiye dış saldırılara karşı da daha dirençli olacaktır” diye konuştu.

KAPANMAK ÜZEREYDİ

Eti Bakır'ın 14 yıl önce kapanmak üzereyken Cengiz Holding tarafından özelleştirme yoluyla satın alındığını hatırlatan Şara, aradan geçen sürede tesislere 635 milyon dolar yatırım yaptıklarını ifade ederek, yeni yatırımlarla birlikte bu rakamın 1.1 milyar dolara ulaşacağını anlattı. 3 milyar 100 milyon liralık yeni yatırımın 2022 yılında tamamlanacağını söyleyen Şara “Yaklaşık her yıl 750 milyon liraranın üzerinde yatırım yapacağız. Eti Bakır şu anda her yıl 550 milyon dolarlık ithalatın önünü kesiyor” dedi.

3 BİN KİŞİYE İŞ İMKANI

Yeni yatırımların inşaat aşamasında 2 bin kişinin çalışacağını, tamamlandıktan sonra da 500 kişinin doğrudan tesislerde istihdam edileceğini anlatan Eti Bakır Genel Müdürü Yılmaz Şara, “Yatırımların oluşturacağı ekosistem ile en az 3 bin kişi bu sayede iş sahibi olacak. Her yıl 550 milyon dolarlık ithalatın önünü kesen Eti Bakır, Türkiye için üretmeye devam edecek. Bugün 3 bin 161 kişiyi istihdam eden Eti Bakır'ın, 2022 yılında çalışan sayısı 3. 660 kişiye ulaşacak. Dolaylı istihdamı da eklediğinizde sayı 10 bin kişiyi aşıyor” açıklamasını yaptı.

Cevherden bakır üreten tek izabe tesis

Eti Bakır Samsun Tesisleri, Türkiye'de cevherden izabe bakır üretimi yapan tek tesis konumunda bulunuyor. Bu tesis ayakta kalmasaydı, Türkiye bakır ihtiyacının tamamını ithal etmek zorunda kalacaktı. Ülkemizin yıllık bakır ihtiyacı 435 bin ton, parasal olarak değeri 3 milyar doların üzerinde. Bu miktarın 50 bin tonu hurda geri dönüşünden sağlanıyor. Geriye kalan 385 bin tonun Eti Bakır üretimi olan 75 bin ton dışındaki miktar ise mamul veya yarı mamul olarak ithal edilmekte. Eti Bakır ise şu anda ülke ihtiyacının 75 bin tonunu karşılamakta. Özelleştirmeden önce Eti Bakır, Küre'de maden arama ve üretme çalışmalarını 140 metreye kadar sürdürebiliyordu. Yapılan araştırmalar sonunda, 140 metrenin altında yeni rezerv bulundu. Bugün 960 metreye ulaşan yeni bir yeraltı sistemi kuruldu. Türkiye'nin en derin madenine otomobil ile dolaşılabilecek 40 kilometre yol tünel açıldı.

Tarlalar yeniden tarıma açıldı

Eti Bakır'ın özelleştirme sürecinde yaşanan ders alınacak öyküyü de paylaşan Yılmaz Şara “Eti Bakır Samsun fabrikasının bacasından çıkan sülfürik asit gazı, bölgedeki tütünü tarlada yaktığı için devlet her yıl yüklü miktarda tazminat ödemeye başladı. Ancak tazminatlar çok büyük rakamlara çıkınca fabrika tütün mevsiminde 3 ay kapatılıyordu. Böyle bir dönemde aldığımız Eti Bakır, yapılan yatırımlarla sanayinin yıldızı oldu” dedi. Köylülerin tütününü yakan ve özelleştirildiği yıl 100 milyon lira zarar eden fabrikayı ayağa kaldırmanın ilk adımının sülfürik asitten kurtulmak olduğunu anlatan Şara, “Bu nedenle arıtma tesisi revize edildi. Sülfürik asit gübre yapımında kullanıldığı için tesise 40 milyon dolara üretim tesisi kuruldu. Burada üretilen sülfürik asitin değerlendirilmesi için tesislere gübre fabrikası kuruldu. Sülfürik asit tarladaki tütünü yakmak yerine amonyum sülfat gübre olarak ekonomiye kazandırıldı. Böylece hem tarlalar yeniden tarıma açıldı, hem de ürünü yakan gaz hammadde olarak kullanıldı” diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

GÜNCEL GALERİLER

GÜNCEL VİDEOLAR

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

www.starhaber.tv Çözüm Medya Grup kuruluşudur.

www.starhaber.tv haber sitesinin Star Gazetesi ve Star Televizyonuyla hiç bir ilgisi yoktur.