Kıbrıs Türk'ü asla mağdur olmayacak

Kıbrıs Barış Harekatı'nın 44'üncü yılını kutlayan Başkan Erdoğan, Kıbrıslı Türklerin Rumların neden olduğu çözümsüzlüğün mağduru olmasına asla izin verilmeyeceğini vurguladı.

Kıbrıs Türk'ü asla mağdur olmayacak Güncel

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin Kıbrıslı Türklerin yanında olmaya devam edeceğini belirterek “Anavatan ve garantör Türkiye Kıbrıs Türk halkının çözümsüzlüğün mağduru olmasına da izin vermeyecektir” dedi. Erdoğan, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı nedeniyle KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'ya gönderdiği mesajında, “Türkiye, yürüdüğü yolda KKTC'yi desteklemeyi sürdürecektir” ifadesini kullandı.

Kıbrıs Barış Harekatı'nın 44'üncü yılı başkent Lefkoşa'da törenlerle kutlandı. Başkan Erdoğan Kıbrıs meselesinin adil ve sürdürülebilir bir kapsamlı çözüme ulaştırılabilmesi için Kıbrıs Türk halkı ve Türkiye'nin üzerine düşeni hakkıyla yerine getirdiğini belirterek Kıbrıslı Rumların, Türklerle siyasi eşitlik temelinde yeni bir ortaklık kurmaya ısrarla yanaşmadığını vurguladı. Erdoğan şunları kaydetti: “Anavatan ve garantör Türkiye, Kıbrıs Türk halkının çözümsüzlüğün mağduru olmasına izin vermeyecektir. Türkiye, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da her zaman Kıbrıslı Türk kardeşlerinin yanında olmaya devam edecek, KKTC'yi yürüyeceği yolda desteklemeyi, gerek Kıbrıs Adası'nda, gerek Doğu Akdeniz'de barış, özgürlük ve istikrar ortamının teminatı olmayı sürdürecektir.”

Lefkoşa'daki törenlere Erdoğan adına katılan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da “Kıbrıslı Türklerin bir Kıbrıs Rum devletinde azınlık haline getirilmesine asla izin verilmeyecektir. Geçmişte olduğu gibi gelecekte de şartlar ne olursa olsun Kıbrıs Türkü'nün yanında olacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 50 yıldır devam eden çözüm arayışlarının sonuç vermediğini hatırlatarak, müzakere sürecinin bir daha aynı çerçevede, ucu açık, sonuçsuz, takvimsiz olarak devam edemeyeceğini vurguladı.

Yavuz Plajı'nda şafak nöbeti

Yavuz Çıkarma Plajı'nda toplanan binlerce Kıbrıs Türk'ü “şafak nöbeti” tuttu. Kıbrıs Barış Harekatı'nın 44. yıl dönümünde temsili 50. Alay, o dönem olduğu gibi sahile gelip sancaklarını açarak mücahitlerle buluştu. Sahnede meşalelerin yakılmasıyla devam eden nöbete katılan binlerce kişi, 44 sene önce çıkarmanın yapıldığı sahile indi. Daha sonra harekatta şehit olan Türk askerleri için Kur'an-ı Kerim okunarak dua edildi. Özel sahne gösterilerinin yer aldığı etkinlikte sanatçı Kıraç da konser verdi. Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı gemilerin sahildeki halkı aydınlatmalarıyla selamladığı etkinlik, sabah ezanının sahilde okunması ve havai fişek gösterisiyle sona erdi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

GÜNCEL GALERİLER

GÜNCEL VİDEOLAR

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

www.starhaber.tv Çözüm Medya Grup kuruluşudur.

www.starhaber.tv haber sitesinin Star Gazetesi ve Star Televizyonuyla hiç bir ilgisi yoktur.