Kanlı sandık

105 milyon seçmenin dün sandık başına gittiği Pakistan'da en kanlı seçim süreci yaşandı. Sandıkların oy işlemi için hazırlandığı sabah Kuetta'da 31 seçmenin hayatını kaybettiği ülkede, son 15 günde tam 11 terör saldırısı gerçekleşti.

Kanlı sandık Dünya

Yargı darbesi ve terör saldırılarıyla dizayn edilmek istenen Pakistan'da 105 milyonu aşkın seçmen dün sandık başına gitti. Bu seçim süreci Pakistan'ın en kanlı dönemi oldu. Son bir aydır suikastlar, mitinglere ve konvoylara gerçekleştirilen canlı bomba saldırıları ile sarsılan ülke; seçim sabahı bir terör saldırısı daha yaşadı. Belucistan eyaletinin Kuetta kentinde bir oy kullanma merkezi dışında düzenlenen intihar saldırısında 31 kişi hayatını kaybetti. Yerel basındaki haberlere göre, intihar saldırısı düzenlemek üzere oy kullanma merkezine girmek isteyen bir kişi, güvenlik görevlileri tarafından engellenince seçmenlerin uzun kuyruk oluşturduğu yerin yakınında üzerindeki patlayıcıları infilak ettirdi.

SEÇMENE BOMBA

Kuetta'daki saldırıya ilişkin açıklama yapan Emniyet Müdürü Abdülrezzak Çeema hayatını kaybedenlerin beşinin polis olduğunu duyurdu. Saldırıyı terör örgütü DEAŞ üstlendi. Bu facia sırasında Milli Müslüman Liginin (MML) milletvekili adayı Faysal Nedim de Latifabad'da oy kullanma işleminin başlamasına saatler kala seçim ofisine düzenlenen el bombalı saldırıda yaralandı. Ülkede Temmuz ayında adaylara, mitinglere ve parti ofislerine 11 terör saldırısı düzenlendi. 13 Temmuz'da yaşanan ve 150 kişinin hayatını kaybettiği Mastung saldırısı, bunların en kanlısı oldu. Pakistan Ulema Camiası'nın (JUI) önde gelenlerinden Ekrem Han Durrani ise 10 gün içinde uğradığı biri bombalı biri silahlı iki saldırıdan yara almadan kurtuldu. Pakistan Adalet Hareketi'nin adayı İkramullah Gandapur da 2013'te ölen kardeşi Israrullah gibi aracına düzenlenen intihar saldırısında hayatını kaybetti.

NAVAZ İLE HAN'IN YARIŞI

Pakistan'da seçimde üç parti ve bir ittifak öne çıkıyor. Anketlere göre, seçim hapisteki eski Başbakan Navaz Şerif'in partisi Pakistan Müslüman Ligi-Navaz (PML-N) ile İmran Han'ın partisi Pakistan Tahrik-i İnsafı (Pakistan Adalet Hareketi - PTI) arasında geçiyor. Ülkede hem Ulusal Meclis (NA), hem de eyalet meclisleri için oy kullanılıyor. Hükümeti kuracak başbakan da NA üyeleri arasından seçiliyor. Eyalet meclislerinde 577 ve NA'da 272 olmak üzere toplamda 849 sandalye için 12 binin üzerinde aday yarışıyor. Suikasta uğrayan eski Başbakan Benazir Butto'nun oğlu Bilaval Butto Zerdari'nin Pakistan Halk Partisi (PPP) ile dini grupların ittifakı olan Muttahida Meclis-i Amal İttifakı'nın (Birleşik Eylem Konseyi-MMA) ise sandıktan koalisyon çıkması halinde kilit partiler rolünü üstlenmesi bekleniyor.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

GÜNCEL GALERİLER

GÜNCEL VİDEOLAR

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

www.starhaber.tv Çözüm Medya Grup kuruluşudur.

www.starhaber.tv haber sitesinin Star Gazetesi ve Star Televizyonuyla hiç bir ilgisi yoktur.