Kadınlarda burun estetiğinin incelikleri

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk, kadınlarda burun estetiği kriterlerinin erkeklerden çok daha farklı olduğunu belirtti.

Kadınlarda burun estetiğinin incelikleri Sağlık

Sizler için kadınlarda burun estetiğinin sahip olması gereken kriterleri anlattı.

Anatomik yapısı daha farklıdır

Kadın burun estetiğinde burun sırtı ve burun ucu aynı düzlemde olabilir ya da burun ucu burun sırtından yaklaşık 1-2 mm daha yüksek yani yukarıda olabilir. Kimi zaman düz burun sırtı ya da hafif kavisli burun sırtı da yapılabiliyor. Kişinin yüz şekline ve karakterine göre karar verilmesi gereken bir işlemdir. Burun ucuyla üst dudak arasındaki mesafe ise %110 civarında olması gerekir.

Simetri ve orantı çok önemli

Kadın tipi burun estetiğinde burun delikleri, yan profilden bakıldığı zaman simetrik ve elips şeklinde ön profilden bakıldığı zamansa burun deliklerinin kısmen gözüktüğü, kanatlarını açmış bir kuş misali görünmesi gerekir.

Yüz ve kafa altın oranları, dengesi, simetrisi uyumlu olmalıdır. Tüm bunların göz önüne alınmadığı durumlarda ideal bir tasarımın ya da görünümün yakalanması pek mümkün değil.

Yüzün geneliyle uyumlu olmalı

Burun yapısını (uzunluğu, kısalığı, genişliği, çıkıklığı, eğriliği ya da uç düşüklüğü) yüz çehresi faktörleri belirler. Elmacık kemikleri, kaş, alın, çene ucu yapısı çok iyi değerlendirilmelidir. Burun tüm bu faktörlerle uyumlu hale getirilmelidir.

Mimiklerle de uyumlu olmalı

Burun tasarımı yapılırken burun sadece cepheden ve profilden değerlendirilmemelidir. Mimikler sırasında da burnun nasıl şekil aldığına bakılması gerekir. Örneğin gülerken burnun aldığı şekil, alttan, üstten ve çapraz burun görüntüsü de burun tasarımında değerlendirme alınmalıdır.

Burun estetiği tasarımı ayrıntılarda gizlidir. İyi tasarlanarak ameliyat edilmiş bir burunda, yüzde bir burun ön plana çıkmaz. Orantılı bir yüzde ilk dikkati çeken kısımlar gözler ve dudaklar olmalıdır. Gözlerin ve dudakların ön planda olduğu bir yüz daha etkili, anlamlı, estetik ve daha güzeldir.

Doğru cerrah seçimi önemli

Burun estetiği sadece çok iyi teknik bilmekle değil, çok iyi bir tasarım bilgisine de sahip olmayı gerektiriyor. Alanında tecrübeli, bilgili bir cerrah ve tam donanımlı bir hastane ortamı operasyonların başarısını ve güvenilirliğini artırıyor. Bu nedenle cerrah ve hastane seçiminizde çok dikkatli olunmalıdır.

#GüncelÖztürk #BurunEstetiği #KadınlardaBurunEstetiği

@page { margin: 2cm } p { margin-bottom: 0.25cm; direction: ltr; line-height: 115%; text-align: left; orphans: 2; widows: 2 }

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

GÜNCEL GALERİLER

GÜNCEL VİDEOLAR

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

www.starhaber.tv Çözüm Medya Grup kuruluşudur.

www.starhaber.tv haber sitesinin Star Gazetesi ve Star Televizyonuyla hiç bir ilgisi yoktur.