İşsizlik son iki yılın en düşük seviyesinde

İşsizlik martta geçen yılın aynı ayına göre 1.6 puan düşüşle yüzde 10.1 oldu. İşsiz sayısı 432 bin kişi azalarak 3 milyon 210 bin kişiye düştü. Böylece mayıs 2016'dan sonra en düşük seviye yakalanmış oldu.

İşsizlik son iki yılın en düşük seviyesinde Ekonomi

Türkiye ekonomisinde yakalanan olumlu rüzgar, işsizlik rakamlarına da yansıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, işsizlik oranı mart ayında geçen yılın aynı ayına göre 1.6 puan düşüşle yüzde 10.1 oldu. İşsiz sayısı 432 bin kişi azalarak 3 milyon olarak gerçekleşti. Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 3.7 puanlık azalış ile yüzde 17.7 olurken, 15-64 yaş grubunda bu oran 1.7 puanlık azalış ile yüzde 10.3 olarak gerçekleşti. İstihdam oranı ise yüzde 47.1 oldu. Buna göre, martta yüzde 10.1'e gerileyen işsizlik oranı, böylece Mayıs 2016'dan sonra en düşük seviyeyi gördü. İşsizlik oranı, mayıs 2016'da yüzde 9.4 seviyesinde gerçekleşmişti. İstihdam edilenlerin sayısı ise, martta geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 10 bin kişi artarak 28 milyon 499 bin kişi, istihdam oranı ise 1 puanlık artışla yüzde 47.1 oldu. Genç nüfusta işsizlik oranı 3.7 puanlık azalış ile yüzde 17.7 olurken,15-64 yaş grubunda bu oran 1.7 puanlık azalış ile yüzde 10.3 olarak gerçekleşti.

KADIN İSTİHDAMI ARTTI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, işsizlik rakamlarıyla ilgili tyaptığı açıklamada “Kadın istihdamı konusunda, işsizliği 427 bin kişi azaltmışız. 407 bini kadın istihdamında artış gerçekleşmiş” dedi. Güçlü büyük Türkiye yolunda yollarını daha da hızlandırarak dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmayı hedeflediklerini dile getiren Sarıeroğlu, tarım konusunda dünyanın en çok söz sahibi ülkelerinden birisi olmayı hedeflediklerini belirtti.

“İŞ DÜNYASI: SANDIKTAN ÇIKAN İSTİKRAR İSTİHDAMI ARTIRACAK”

- Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak:“İşsizlik verilerinin son dönemde Türkiye'de ekonomik büyümenin istihdam yaratıp yaratmadığıyla ilgili eleştiri ve kaygılara da yanıt niteliğinde olduğunu düşünüyorum. Umuyorum ki seçimin ekonomi gündeminden çıkması ve istikrarın sağlanmasıyla yatırımlar artacak.”

- İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç: “Nisan ayında işsizlik rakamlarının tek haneye düşme olasılığı yüksek. Çünkü yüzde 6,2 artış yakalayan nisan ayı sanayi üretimi, ikinci çeyrek büyümesi için de olumlu sinyal veriyor. İstihdam verilerindeki iyileşme, Türkiye'nin büyüme hikayesinin güçlü şekilde devam ettiğine işaret ediyor. Seçimlerden sonra Türkiye ekonomisine yönelik reform süreci ve alınacak tedbirle birlikte büyümenin istihdama katkıda bulunmaya devam edeceğini düşünüyoruz.”

-Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi: “İstihdamda gelişmede ihracatın etkisi çok büyük. 2017'deki başarının ardından bu yıl her ay ihracatta rekorlar kırılması, özellikle ihracatçıların hem yatırım hem de istihdam konusunda çok önemli adımlar atmalarına vesile oldu. Bu sayede en büyük gücümüz olan genç ve dinamik nüfusumuz istihdama daha fazlakatkı sağladı.”

-Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan: “Önceki yılın aynı dönemine göre ise toplam istihdam 1 milyon 10 bin artış kaydederken, işsiz sayısında 432 bin seviyesinde gerileme gözlenmiştir. Bu veriler ışığında, bilhassa son 5 çeyrekte Türkiye ekonomisinde gözlenen güçlü büyümenin, iş gücü piyasasına oldukça olumlu yansıdığını ifade edebiliriz. Gerileyen işsizlik oranının kademeli bir şekilde düşüşünü sürdüreceğini tahmin ediyoruz.”

Önümüzdeki ay tek haneye düşüreceğiz

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise yaptığı açıklamada “2017 yılında Türkiye 1 milyon 360 bin vatandaşını işe koydu, iş sahibi yaptı ve bizim en son üçüncü çeyrek büyümemiz de yüzde 7.4 geldi. Biz bunları söylemiştik zaten. Ocak ve şubat ayından önceki göstergelere baktığımız zaman, hatta net rakam da söylemiştim. O büyümenin de etkisiyle istihdamda artış, işsizlikte düşüş devam ediyor. Bir yıllık periyoda baktığımız zaman yüzde 1,6 puanlık düşüş var. Geçen aya göre yüzde 10,6'dan yüzde 10,1'e düştü. Genç işsizlikte de yüzde 1,5 puan düşüş var. İyiye doğru bir yönelim var. İnşallah önümüzdeki ay beklentilerimiz tek haneli” dedi.

“İşsizlik artıyor diyenler nerede?”

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ise yaptığı açıklamada, ‘Türkiye'de işsizlik artıyor' diyenlere en güzel cevabın bu rakamlarla verildiğini söyledi. Tüfenkci “Türkiye'de işsizlik oranı, martta geçen yılın aynı ayına göre 1.6 puan azalarak yüzde 10.1 oldu. Hani ‘işsizlik artıyor' diyorlar, yaygara çıkartıyorlar ya, bu resmi olarak işsizliğin düştüğünü gösteriyor. Şu anda istihdam edilen sayıyı 1 milyon 10 bin daha artırdık ve Türkiye'de toplam 28 milyon 499 bin kişiye iş bulmuş, aş bulmuş oluyoruz. İstiyoruz ki Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçişle Türkiye'de işsizlik rakamlarını çok daha aşağılara düşürelim, insanımıza daha fazla iş, aş bulalım” dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

GÜNCEL GALERİLER

GÜNCEL VİDEOLAR

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

www.starhaber.tv Çözüm Medya Grup kuruluşudur.

www.starhaber.tv haber sitesinin Star Gazetesi ve Star Televizyonuyla hiç bir ilgisi yoktur.