İngiltere, Lübnan ordusuna askeri yardıma devam edecek

Resmi temaslarda bulunmak üzere Lübnan'a gelen İngiltere İçişleri Bakanı Amber Rudd, Lübnan İçişleri Bakanı Nihad el-Menşuk ile bir araya geldi.

İngiltere, Lübnan ordusuna askeri yardıma devam edecek Dünya

Lübnan İçişleri Bakanı Menşuk ile İngiltere İçişleri Bakanı Rudd'un görüşmesinin ardından Lübnan İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, görüşmede iki ülke arasındaki ilişkilerin, Lübnan'da 6 Mayıs'ta yapılacak seçimlerin, Lübnan'ın sınır güvenliği ve havalimanı güvenliği konularının ele alındığı ifade edildi.

Açıklamada, İngiltere İçişleri Bakanı Rudd'un, İngiltere'nin Lübnan hükümetini ve ülkenin istikrarını desteklemeye devam edeceği ve "Lübnan'ın güvenliği, İngiltere'nin güvenliğidir." ifadelerini kullandığı belirtildi.

İngiltere'nin Lübnan ordusuna askeri yardıma devam edeceğinin aktarıldığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

"İngiltere İçişleri Bakanı Amber Rudd, Suriyeli mültecilere ev sahipliği yaptığından dolayı Lübnan'a teşekkür etti. Lübnan İçişleri Bakanı Nihad el-Menşuk, İngiltere İçişleri Bakanı Rudd'a, 6 Mayıs'ta yapılacak seçimler hakkında ve Lübnan'ın havalimanı güvenliğini geliştirme çabaları konusunda bilgi verdi."

İngiltere, 2012 yılından bu yana Lübnan'ın Suriye sınırınındaki askeri karakollarının inşası ve sınırdaki askerlerin silahlanması konunda yardımlarda bulunuyor.

İngiltere'nin Beyrut Büyükelçisi Hugo Shorter, geçen sene yaptığı bir açıklamada, 2016'nın Temmuz ayı itibarıyla İngiltere'nin Lübnan ordusuna verdiği desteğin 60 milyon sterlini geçtiğini söylemişti.