Reklam

İletişim Başkanı Fahrettin Altun: Türkiye'nin Suriyelileri sınır dışı ettiği iddiası saçmalıktır

İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, 'Bugüne kadar 102 bin Suriyeli sığınmacıya vatandaşlık veren, savaş mağdurları için 40 milyar dolar yardım yapan Türkiye'nin Suriyelileri sınır dışı ettiği iddiası saçmalıktan ibarettir.' değerlendirmesinde bulundu.

Reklam
Reklam
İletişim Başkanı Fahrettin Altun: Türkiye'nin Suriyelileri sınır dışı ettiği iddiası saçmalıktır
24 Ağustos 2019 - 11:24

Altun, "Foreign Policy" dergisi için, Türkiye'nin Suriyeli sığınmacılara yönelik politikasını anlatan bir makale kaleme aldı.
Altun, Foreign Policy sitesinde Kareem Chehayeb ve Sarah Hunaidi imzasıyla yayımlanan haberde Türkiye'nin Suriyeli sığınmacıları "koruma sorumluluğundan kurtulmaya çalıştığı" ve Suriyelileri sınır dışı ettiği iddialarına yer verildiğini hatırlattı.
Söz konusu haberde, Hişam Mustafa Steif el Muhammed isimli Suriyeli sığınmacının sınır dışı edildikten sonra Türkiye'ye yasa dışı yollardan geri dönmeye çalışırken bir "Türk keskin nişancısı" tarafından öldürüldüğü iddiasının da bulunduğunu belirten Altun, bunların kamuoyunu yanlış yönlendirdiğini vurguladı.
Altun, ilgili makalede Türkiye'nin Suriyeli sığınmacılara yönelik yaklaşımının "sınır dışı etme politikası" olarak nitelendirildiğini ve bazı kişilerle ilgili mesnetsiz iddialar ortaya atıldığını ifade ederek Türkiye'nin, Suriyeli sığınmacıların sınır dışı edilme tehdidiyle karşı karşıya olduğu ithamını reddettiğinin altını çizdi.
Türkiye'nin 2011 yılından itibaren yerlerinden edilen Suriyeliler için açık kapı politikasını benimsediğine dikkati çeken Altun, "Ülkemiz, yaklaşık 3,6 milyon sığınmacıya kapılarını açmıştır. Aynı dönemde Ürdün 1,4 milyon, Amerika Birleşik Devletleri ise sadece 18 bin kişi kabul etmiştir. Ülkemize gelen sığınmacılar, kayıt işlemlerini tamamladıktan sonra sağlık ve eğitim gibi kamu hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanabilmektedir. Bu hizmetlerin sunulabilmesi amacıyla tüm sığınmacıların kayıtlı oldukları illerde ikamet etmeleri kuralı getirilmiştir." ifadelerini kullandı.
Altun, bazı Suriyeli sığınmacıların yetkili mercilere bilgi vermeksizin başka illere taşınmaları üzerine 2017 yılının başında kayıtların güncellenmesi ve sığınmacıların ülke geneline daha dengeli biçimde dağıtılması için çalışma başlatıldığını belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:
"Bu çalışma kapsamında İstanbul Valiliği, yaklaşık 1 milyon sığınmacının il sınırları içinde yaşadığını ancak bunların yarısının diğer illerde kayıtlı olduğunu hatırlatarak bu şahısların kayıtlı oldukları yerlere 20 Ağustos'a kadar dönmeleri gerektiğini duyurmuştur. Bu süre son olarak 30 Ekim'e kadar uzatılmıştır. Atılan adım, kamu hizmetlerinin sığınmacılara kesintisiz olarak sunulabilmesi ve Türkiye'nin Suriye krizine verdiği olağanüstü tepkiyi mümkün kılan yerleşmiş kuralların uygulanması amaçlarına matuftur."
- "TÜRKİYE'NİN SURİYELİLERİ SINIR DIŞI ETTİĞİ İDDİASI SAÇMALIKTAN İBARETTİR"

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum